Unikalios parodos „Žaislai, kurie gyvena“, organizuojamos menų agentūros „Artscape", metu pristatoma 10 ukrainiečių vaikų sukurtų žaislų. Šie vaikai, atvykę iš Ukrainos Charkivo, Luhansko, Vinycios, Mykolajivo, Ternopilio sričių, šiuo metu gyvena Kauno rajone Vilkijoje įsikūrusioje Ukrainiečių bendruomenėje.

Parodos trukmė: 2023 spalio 24 d. – lapkričio 11 d.

Parodos „Žaislai, kurie gyvena“ atidarymas įvyks spalio 24 d. 15.00 val. Vilniaus dailės akademijos erdvėje „Titanikas“, minint Tarptautinę Jungtinių tautų dieną. Atidaryme dalyvaus visa kūrybinė komanda ir menininkai, tame tarpe ir žaislų kūrėjai – vaikai, atvykę iš Vilkijos specialiai šiam renginiui. Renginys atviras visiems, kviečiame dalyvauti. 

Apie parodą:

Ukrainiečių vaikų sukurti žaislai – tarsi simbolis, kad vaikai, iš kurių buvo atimta, apribota teisė į vaikystę, ir kuriems teko susidurti su pačiais didžiausiais vaiko sąmonėje neaprėpiamais sunkumais – sugeba atrasti raktą į žaidimą, eksperimentą, kūrybos džiaugsmą. 

KTMC, Kauno rajone Vilkijoje įsikūrusioje Ukrainiečių bendruomenėje, gyvena 100 ukrainiečių, iš kurių 30 yra įvairaus amžiaus vaikai. Šie žmonės atvyko iš Ukrainos Charkivo, Luhansko, Vinycios, Mykolajivo, Ternopilio regionų. Menų agentūros „Artscape“ vykdomų Kūrybinių misijų metu vyko 10-ies užsiėmimų ciklas, kurį vedė edukatorė, dailininkė, meno terapeutė Greta Duobienė. 

Jo metu vaikams buvo kuriama saugi kūrybinė erdvė kurti, didelis dėmesys skiriamas kūrybinio džiaugsmo patyrimui. Vaikai buvo skatinami eksperimentuoti, atsitraukti nuo kasdienybės, užsimiršti. Kartu su edukatore Greta vaikai piešė, kūrė papjė mašė namelius, tapė savo sporto salės sienas bei sukūrė žaislus. Dešimt iš šių žaislų galima pamatyti parodoje, tokių kaip „Saulės mergaitė”, „Guculka Ksenija" ar „Milašečka”. 

Parodos kuratorė Ieva Keliauskaitė-Mališauskė apie parodą: „Ši paroda yra įrodymas, kokie nepalaužiami gali būti vaikai. Pamatę ir pajautę dalykus, kuriuos nei suaugęs, o juolab vaikas neturėtų patirti - jie rado stiprybės sukurti šiuos žaislus, kurių dauguma radijuoja žaidimu, eksperimentavimu ir tapo tikrais meno kūriniais. Yra nuostabu tai stebėti, prie šios didybės prisiliesti.” 

Grafikė, iliustruotoja, mokytoja, meno terapeutė Greta Duobienė apie procesą: „Edukacinius meno žaidimus su vaikais atvykusiais iš Ukrainos pradėjau dar 2022-ųjų vasarą, Kulautuvoje. Šių 2023 vasarą žaidimus tęsėme Vilkijoje su kita vaikų grupe. Man kaip menininkei atrodo svarbu leisti vaikams išmėginti dar nebandytas technikas, medžiagas, taip siekiant juos sudominti, motyvuoti kurti. Šiemet kilo mintis išeiti iš popieriaus lapo rėmų ir piešti ant audinio, o vėliau piešinius paversti žaislais. Vaikams labai patiko, kad jie patys dalyvavo visame žaislų kūrimo procese." 

Menų agentūra „Artscape“ kūrybinėmis misijomis siekia sukurti saugią erdvę vaikams, moterims ir vyrams migrantų apgyvendinimo vietose. Reguliariai lankantis centruose bei rengiant meno ir edukacijos veiklas, norima parodyti solidarumą, palaikymą, emocinį pastiprinimą bei gyventojus įtraukti į kūrybą. 2022 m. misijų metu „Artscape“ surengė 596 edukacijas.

Spalio 24 d, parodos atidarymo diena – tai Tarptautinė Jungtinių tautų diena. Paroda neša žinią, kad kiekvienas vaikas turi teisę būti vaiku. Žaisti, kurti, svajoti, eiti į mokyklą. „Artscape“ savo veiklomis siekia prisidėti, užtikrinant šią teisę: kurti saugią erdvę pilną kūrybiškumo.

Organizatoriai: menų agentūra „Artscape“

Kuratorė: Ieva Keliauskaitė-Mališauskė 

Edukatorė-menininkė: Greta Duobienė

Menininkai: vaikai Yaroslava, Tamila, Izabella, Milana, Angelina, Kirill, Rima.

Partneriai: UNHCR, Lietuvos kultūros taryba, VDA parodų salės „Titanikas“, Ukrainiečių bendruomenės apgyvendinimo vieta Kauno technologijų mokymo centre.

Didelė padėka žmonėms, be kurių ši paroda nebūtų įvykusi: Ala Fychak, Dalytė Rudzevičienė, Dr. Vidas Poškus.

Titanikas