NEB tyrimų centras: Inovatyvūs architektūrinės aplinkos tyrimai, pasitelkiant akių sekimo įranga Tobii

Kūrybinio tarpdisciplininio Naujojo Europos Bauhauzo - NEB tyrimų centro „Urbanistikos ir moderniosios architektūros“ kryptyje dirbantiems mokslininkams Vilniaus dailės akademija sudarė galimybes įsigyti akių sekimo įrangą „Tobii“.

Akinių „Tobii Pro Glasses 3“ bei prie kompiuterio ekrano tvirtinamo įrenginio „Tobii Pro Fusion“ pagalba galima atlikti inovatyvius architektūrinės aplinkos tyrimus tiesiogiai, sekant akių judesius tiek gamtinėje, tiek ir urbanizuotoje aplinkoje. Minėta įranga fiksuoja akių judesius nuo 100 iki 250 Hz dažniu, tad leidžia rinkti duomenis tiek apie sąmoningai kontroliuojamą akių judėjimą, tiek apie savaiminius akių judesius – sakadas.

Akių judesių sekimo įranga gali būti naudojama įvairiuose srityse, kuriose svarbus vizualinės informacijos suvokimas. Atliekant tyrimus architektūros srityje, akių judesių sekimas leidžia geriau suprasti kaip objektą mato stebėtojas ir kaip jis veikiamas, kodėl jam sukeliamos vienokios ar kitokios reakcijos, kas patraukia žmogaus dėmesį, o kas lieka nepastebima. Ne mažiau svarbu tai, kad atliekant šiuos tyrimus sudaromos galimybės analizuoti ne tik suvokiamą architektūrinę formą, bet ir ją formuojančius erdvinius modelius

NEB tyrimų centro mokslininkams – prof. dr. Kęstučiui Zaleckiui ir doktorantui Gediminui Viliūnui – įsigytos įrangos dėka atsivėrė naujos galimybės šiems tyrimams:

- architektūrinės aplinkos ir biomimikrinių struktūrų suvokimui palyginti, taip siekiant išsiaiškinti biomimikrijos pritaikymo architektūroje ir urbanistikoje galimybes ir naudas, kuriant įvairiais požiūriais priimtinesnę aplinką;

- lyginant architektūrinės aplinkos suvokimą realybėje ir vizualizacijose, taip įvertinant vizualizacijų patikimumą prognozuojant stebėtojų reakciją į architektūrinės aplinkos pokyčius;

- gretinant akių judesių stebėjimo duomenis su matematiniais vizualiai suvokiamos urbanizuotos aplinkos modeliais. Tikimasi, kad atradus sąryšį tarp simuliacinių matematinių modelių ir akių judesių stebint objektus, sukurti modeliai leis geriau suvokti kaip žmonės suvokia architektūrinę aplinką, kas lemia suvokimo dėsningumus, prognozuoti intervencijų poveikį žmonių reakcijai ir kt.

Planuojama su įranga supažindinti VDA tyrėjus, dėstytojus, studentus – tiek demonstruojant atveriamas tyrimų galimybes, tiek analizuojant konkrečius, juos dominančius miesto objektus.