Brangūs Studentai,

Dėkojame visiems, aktyviai dalyvavusiems apklausoje! Jūsų balsas girdimas ir svarbus!
Į kovo 26 d. Komunikacijos skyriaus apklausą sureagavo daugiau nei 150 studentų, kurie išsakė nuomonę apie studijas nuotoliniu būdu, savo emocinę būklę. Jūsų pastabos, pasiūlymai, atsiliepimai padeda šioje sunkioje situacijoje tobulinti studijų procesą ir studijų grafiko pokyčius.

Šį rytą nuotoliniu būdu vyko Lietuvos universitetų rektorių konferencija. Jos metu paaiškėjo, kad visi universitetai susiduria su tais pačiais iššūkiais. Dauguma studentų nerimauja dėl tų pačių dalykų. Svarbiausi klausimai – kaip sėkmingai pabaigti mokslo metus ir apsiginti baigiamuosius darbus. Jiems spręsti Švietimo, mokslo ir sporto ministerija subūrė darbo grupę. Jos tikslas – iki balandžio vidurio parengti bendrą planą visoms šalies aukštosioms mokykloms dėl mokslo metų pabaigos ir baigiamųjų darbų gynimų datų galimo nukėlimo. Kai jis bus aiškus, ieškosime geriausių sprendimų VDA viduje. Pabrėžiame, kad vertinant baigiamuosius darbus bus atsižvelgta į stipriai apribotas sąlygas, kuriomis dirbote. Net jei teks apginti medžiagoje nerealizuotus projektus, vėliau, pasibaigus suvaržymams, bus sudarytos sąlygos juos atlikti medžiagoje naudojantis reikalingomis VDA laboratorijomis ir įranga.

Nuo karantino pradžios praėjus dviems savaitėms, matyti, kad perėjimas prie studijų nuotoliniu būdu ne vienam reiškė pauzę kūrybiniame procese, apribotas galimybes atlikti darbus medžiagoje, priverstinį persiorientavimą į teorinius dalykus. Administracija ir dėstytojai šiuo metu aktyviai ieško būdų, kaip užtikrinti nuotolinių studijų procesą, padėti sėkmingai pabaigti studijas bei sudaryti sąlygas įstoti į aukštesnę studijų pakopą.

Džiaugiamės, kad dauguma apklausos respondentų yra patenkinti nuotoliniu mokymusi net ir esant tokioms kebliomis sąlygoms. Visų studijų programų vadovai įpareigoti sukoordinuoti, kad paskaitos vyktų reguliariai pagal tvarkaraštį. Jei tvarkaraštis karantino metu pakeistas, dėstytojų paprašyta apie tai iš anksto informuoti studentus. Individualių užsiėmimų ir konsultacijų laikas taip pat turi būti suderintas iš anksto. Raginame studentus skirti laiko planavimui ir grafiko derinimui – tai padės užtikrinti sklandesnį studijų procesą. Kiekvienos studijų programos reikalavimai atsiskaitymams bus pakoreguoti atsižvelgiant į dabartines sąlygas.

VDA psichologė Nijolė Goštautaitė Midttun primena, kad gerai psichologinei sveikatai labai svarbu fizinė sveikata, dienos ritmas ir struktūra. Stenkitės pakankamai miegoti, pasimankštinti, kvėpuoti grynu oru. Kasdien numatykite laiką studijų užduotims atlikti, vakare užsirašykite, kas pavyko, ką galėtumėte rytoj daryti kitaip. Bendraukite su dėstytojais, kalbėkitės net ir apie tai, kas galbūt kelia didžiulę įtampą – akademines atostogas, baimę neišlaikyti egzamino. Šiuo sudėtingu laikotarpiu padėsime dėstytojams padėti jums kūrybiškai atlikti studijų reikalavimus.

Prisiminkite, kad esate savo gyvenimo ekspertai. Visi turime  atsparumo, kuris leidžia mums išgyventi sunkumus, spręsti problemas, ištverti net ir nemaloniausias aplinkybes, dalytis, pasirūpinti savimi ir kitais. Visiems yra tekę išgyventi įvairiausių nemalonių ir skausmingų patirčių: tai gali padėti rasti išeitis dabar. Prisiminkite, KAIP paskutinį kartą įveikėte liūdesį, pyktį, nerimą, skausmą, nuobodulį. Kas padėjo praėjusį kartą, kas buvo veiksminga, malonu, kas leido pasiekti savo tikslus – kartokite tai. Ką nors darydami, klauskite savęs – ar tai padeda? Ar man geriau? Jeigu padeda, kartokite. Jeigu nepadeda, ieškokite naujų išeičių, mokykitės iš kitų, eksperimentuokite, prašykite pagalbos.
Šiuo sudėtingu metu VDA studentai ir darbuotojai gali gauti psichologinę pagalbą. Esant karantinui susitikti nepavyks, tačiau patarimą, atsakymą į iškilusius klausimus ir palaikymą galite gauti el. paštu psichologas@vda.lt.

Ačiū, kad esate, kad išsakote savo nuomonę. Esate ne vieni. Jūsų klausiame ir klausomės. Veikiame ir keičiamės. Studijų sunkumus įveiksime kartu.
Bendraukite su dėstytojais ir tarpusavyje, kalbėkimės ir likime sveiki. Dabar svarbiausia – sveikata ir mūsų visų saugumas.

Prorektorė studijoms dr. Ieva Pleikienė
Psichologė Nijolė Goštautaitė Midttun


Psichologinę pagalbą teikiančios organizacijos:

Jaunimo linija: kreiptis el. laišku arba tel. 8 800 28888 bet kuriuo paros metu.

Vilties linija (suaugusiems): kreiptis svetainėje, kreiptis el. paštu vilties.linija@gmail.com arba tel. 116 123  bet kuriuo paros metu.

Pagalbos moterims linija: kreiptis el. paštu pagalba@moteriai.lt arba 8 800 66366 bet kuriuo paros metu.