Kur studijuoti architektūrą? Atsakome į klausimus.

Bandydami apsispręsti, kur studijuoti architektūrą, moksleiviai užduoda sau daugybę klausimų. Juos domina kur galima studijuoti architektūrą? Koks yra stojamasis egzaminas? Ar yra architektūros studijos Lietuvoje? Ar architektūrai reikia fizikos? Kokia yra architektūros studijų kaina? Kur pasiruošti egzaminams? Norėdami palengvinti moksleivių apsisprendimą bei išsklaidyti bent dalį abejonių, pamėginsime trumpai atsakyti į užduotus klausimus.

Foto Enrika Samulionytė, Vilnius 2022

Kur galima studijuoti architektūrą?

Atsivėrus Europos sienoms architektūrą galima studijuoti daugelyje šalių. Dalis tokių studijų yra nemokamos, dalį galima studijuoti paėmus toje šalyje išduodamus studijų kreditus. Tačiau net studijuodami nemokamose studijose neišvengsite nemažų išlaidų bei kitų sunkumų - nuolatinių kelionių į Lietuvą ir atgal, dažnai didesnių pragyvenimo ar pramogų išlaidų, atitolusių draugų ar giminaičių. Todėl pasiryžus studijoms užsienyje reikia gerai pasverti visus už ir prieš, kuo daugiau sužinoti apie tokių studijų sąlygas.

Svarstant galimybes studijuoti užsienyje, verta pagalvoti apie dar vieną alternatyvą - Erasmus mainų programas. Tokias programas siūlo visi Lietuvos universitetai ir akademijos. Erasmus programos suteikia išties nemažai  privalumų - visų pirma, vykdamas į užsienį, neatlygintinai gauni stipendiją, kuri padengia nemažą dalį patiriamų išlaidų, antra - Lietuvos aukštoji mokykla garantuoja, kad studijuosi tikrai vertoje dėmesio užsienio mokykloje, trečia - Erasmus studijos tęsiasi tik vieną semestrą, todėl yra pakankamai ilgos, kad įgyti architektūros žinių ir susipažinti su užsienio šalimi, tuo pat metu jos yra pakankamai trumpos, kad išvengti kitų, aukščiau minėtų sunkumų.

Lietuvos aukštosios mokyklos siūlo studentams įvairias tarptautinių mainų formas. Tai gali būti Erasmus plius dalinės studijos (vieno semestro studijos), profesinės praktikos, express kursai (kūrybinės dirbtuvės). Studijų Lietuvoje metu galima išvykti į užsienį vienam semestrui, padirbėti užsienio firmoje pagal specialybę ar dalyvauti trumpose (paprastai trunkančiose dvi savaites) kūrybinėse dirbtuvėse su užsienio studentais. Apie siūlomas Erasmus studijas verta pasidomėti universitetų puslapiuose. Dažniausiai tokia informacija skelbiama fakulteto arba architektūros programos svetainėje, Tarptautinių ryšių skyriaus puslapyje. Apie studentų įspūdžius, grįžus iš tokios programos, galima sužinoti ir katedrų socialiniuose tinkluose. Įvertinus šią informaciją, galima grįžti prie klausimo - kur galima studijuoti architektūrą.

Ar yra architektūros studijos Lietuvoje?

Architektūros studijos Lietuvoje yra vykdomos trijose aukštosiose mokyklose - Vilniaus dailės akademijoje (VDA), Vilniaus Gedimino technikos universitete (Vilnius Tech), Kauno technologijos universitete (KTU). Išvardintose mokyklose vykdomos programos yra lygiavertės savo akreditacijomis ir suteikiama kvalifikacija. Tai penkerių metų trukmės, 300 ECTS kreditų, universitetinės vientisųjų (magistro) studijų programos. Visos jos yra akredituotos Studijų kokybės vertinimo centre (SKVC). Jų absolventai įgyja Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatyme nustatytą kvalifikaciją ir Menų magistro kvalifikacinį laipsnį. Vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2013/55/ES ši kvalifikacija pripažįstama visose Europos Sąjungos šalyse. Paprasčiau tariant, Lietuvoje įgytas architekto diplomas leidžia dirbti bet kurioje Europos Sąjungos šalyje. 

Šios mokyklos turi savo specifiką. Jos yra skirtinguose miestuose, programos vykdomos meninių arba techninių specialybių kontekste, katedros yra skirtingų dydžių. Tačiau neapsigaukite, jeigu kas nors bandys įpiršti jums nuomonę apie „statybos neišmanančius menininkus“ ar „piešti nemokančius inžinierius“. Tai yra mitai! Visose programose dėsto aukščiausio lygio architektai, visų mokyklų studentai pasižymi tarptautiniuose konkursuose. Pasidomėkite patys, palyginkite visas tris mokyklas ir tik tada nuspręskite. Ir nepamirškite - nepaisant skirtingų specifikų mokyklos turi vienodos vertės akreditaciją, visose mokyklose galima tęsti studijas doktorantūroje.


Foto Enrika Samulionytė, Vilnius 2022

Kokia yra architektūros studijų kaina?

Sėkmingai išlaikius stojamąjį egzaminą ir praėjus konkursą į valstybės finansuojamą vietą, architektūros studijos yra nemokamos. Surinkus nepakankamai aukštą stojimo balą ir nepraėjus konkurso, siūloma studijuoti už nuosavas lėšas.

Lietuvoje vykdomos vientisosios 5 metus trunkančios architektūros studijos, išduodant magistro kvalifikaciją liudijantį diplomą. Vientisosios studijos jungia dvi pakopas - bakalauro ir magistro. Tai atsispindi metinėje studijų kainoje: 2021 metais tai buvo 4664 eurai už studijas 1-4 metais ir 6025 eurai už studijas 5-ais metais. Studijų kainos yra norminės, vienodos visose Lietuvos aukštosiose architektūros mokyklose.

Kokių egzaminų reikia stojant į architektūrą?

Stojant į architektūrą tenka praeiti du etapus. Pirmas - laikyti valstybinius egzaminus, antras - laikyti stojamąjį egzaminą. Reikalavimai antrajame etape jau kuris laikas išlieka stabilūs, tuo tarpu pirmojo etapo reikalavimai nuolat kinta:

  • 2019 metais ir vėlesniais metais įgijusiems vidurinį išsilavinimą Lietuvoje stojant į menų studijų krypčių grupės programas yra laikomi du valstybiniai brandos egzaminai - lietuvių kalbos ir literatūros bei stojančiojo laisvai pasirinktas valstybinis brandos egzaminas.
  • Nuo 2024 m. įsigalios nauji reikalavimai stojant į valstybės nefinansuojamas vietas, tačiau tai nepalies stojančiųjų į nemokamas menų studijas - jie turės laikyti lietuvių kalbos ir literatūros bei stojančiojo laisvai pasirinktą valstybinį brandos egzaminą, nebus privalomas matematikos egzaminas.

Antrajame etape reikia išlaikyti vieną egzaminą, kuris yra vienodas visose aukštosiose mokyklose (LAMA BPO). Kalbant trumpiau, stojant į architektūrą reikia išlaikyti vieną, tačiau iš dviejų dalių, „Architektūrinių formų kompozicija“ ir „Atmintinis akademinis piešinys“, susidedantį egzaminą. Laikant juos galima surinkti maksimalų 100 balų įvertinimą, privaloma atlikti abiejų dalių užduotis, neatlikus bent vienos dalies arba gavus įvertinimą lygų nuliui, egzaminas laikomas neišlaikytu. Detaliau apie reikalavimus egzamino užduotims galite perskaityti čia

Kur pasiruošti egzaminams?

Architektūros specialybė visų pirma yra siejama su menine kūryba. Todėl svajojantis studijuoti privalo turėti bent minimalias dailės žinias, bent minimalius piešimo įgūdžius. Dalis stojančiųjų tokias žinias jau būna įgavę dailės mokyklose. Ką daryti likusiems? Atsakymas - ruoštis!

Pasiruošti egzaminams galima įvairiais būdais. Dalis stojančiųjų lanko privačias pamokas, dalis renkasi kursus Akademijoje ar kituose universitetuose. Programą aukštojoje mokykloje verta rinktis dėl kelių priežasčių - kursus veda aukščiausios kvalifikacijos dėstytojai, tokiuose kursuose visada sužinosite naujausią informaciją, kursų programa visada atitiks stojamųjų egzaminų metu keliamus reikalavimus. Taip iš arčiau susipažinsite su galima jūsų studijų vieta, kas yra taip pat labai svarbu.

Jeigu nusprendėte pasielgti būtent taip, galite kreiptis Architektūros kursuose nurodytais kontaktais Vilniuje ir Kaune.