Nuo balandžio 30 d. Vilniaus dailės akademijos (VDA) Lauko ekspo veikia VDA Vilniaus fakulteto Įvietinto meno katedros ir scenografijos katedros III k. vitražo specializacijos studentės Urtės Lagunavičiūtės paroda „Paviršiaus įtempiai“. 

 

Pagrindinė šios parodos idėja ir ašis – vanduo ir tai, kaip vanduo „regi“ išorinį pasaulį, kaip žmogus jaučiasi tai matydamas. Ar tikrai egzistuoja vandens atmintis? Ar vanduo atsimena mus, ar mūsų ryšys ir toliau lieka užkoduotas? Kilo idėja supersonifikuoti vandenį. Vandenį paversti personažu, per kurį matome visą mus supantį pasaulį. Svarbiausiu aspektu tampa vandens ir žmogaus ryšys ir santykis.

Šioje parodoje man labai svarbus ir šviesos „dalyvavimas“ - ant stiklinių objektų krentantis srautas, kurio dėka šviesos atspindys tampa pačiu vandeniu, jo “oda”.

Paviršiaus įtempis - skysčio paviršių veikianti jėga, atsirandanti dėl skysčio molekulių tarpusavio traukos. Ši jėga pasireiškia tik labai ploname, kelių molekulių skersmens skysčio sluoksnyje. Taip atsiranda vanduo - stiklas - plokštumų persidengimas ir sluoksniavimas. Tai - glaudžių vandens telkinių ryšių perteikimas, kurių plika akimi paprastai negalime įžvelgti. Tai - nuoroda, jog kiekviena vandens molekulė yra buvus ir ledyno dalis, ir upės, ir vandenyno, o kažkada priklausė paviršiaus įtempio jėgai - barjerui tarp vandens ir oro.

Taigi, priežastis, kodėl renkuosi vandens paviršiaus „peizažą“ - daugybė įvairialypių jausmų ir emocijų. Man svarbus nepastovumas - sąlyga nenuspėjamo gyvenimo ar to, ką sunku kontroliuoti arba visiškai neįmanoma pakeisti.

Urtė Lagunavičiūtė

Apie autorę

Gimė 1999 m., Vilniuje. 2018 m. baigė Vilniaus Tuskulėnų gimnaziją, mokėsi sustiprintų menų klasėje.
2018 m. baigė Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklą.
Nuo 2018 m. studijuoja Vilniaus dailės akademijoje Įvietinto meno katedroje - Vitražo specialybę.
2018 m. dalyvavo parodoje „Įvietinta erdvė”, Naujieji Valkininkai.
2018 m. dalyvavo stiklo socialiniame projekte „Aš ir tu”. Dalyviai: Justina Kamarauskaitė, Mark Ecktrand, VDA Vitražo specialybės studentai.
2019-2020 m. dalyvavo Monumentaliosios dailės katedros darbų eksponavime, Vilniaus Martyno Mažvydo Palangos vasaros skaitykloje.
2020 m. dalyvavo renginyje „Globėjo diena” Trakuose.

Paroda veiks iki gegužės 31 d., VDA Lauko ekspo, Maironio g. 6, Vilnius.