• Naujienlaiškis
 • Atidarymas: IX 06 18 val.

  Atidarymo metu vyks Peterio Valiskos-Timečko ir Stanislavo Piatriko performansas

  --------------------------------------

  Dalyviai: Katarína Balúnová, Simona Štulerova, Rišo Kitta, Martin Kudla, Martin Kolčak, Adam Slezák, DIG (Digital Intervention Group), Peter Valiska–Timečko, Stanislav Piatrik, Marek Halász, Robo Kočan, Tatiana Takáčová, Viliam Slaminka, Jozef Suchoža, Michal Machciník, Jan Zelinka, Svetlana Fialová, Pavol Truben, Martin Ševčovič, Juraj Toman, Martin Kiman, Dávid Demjanovič & Jarmila Mitríková, Ján Vasilko, Vladimíra Weiss

  --------------------------------------

  „Slovakijos meno dienos“ – tai kasmetinis parodų projektas, kurio metu jaunieji slovakų menininkai turi galimybę prisistatyti Europos sostinių galerijose. Pirmieji trys pasirodymai vyko Vienoje, Londone ir Amsterdame. Nors pagrindinis šių parodų ciklo tikslas yra vizuali Slovakijos meno prezentacija, tačiau būtina pabrėžti, kad demonstruojamos kolekcijos nėra absoliučiai reprezentatyvios turinio ar formos aspektu, nes taip pat  siekiama užmegzti ryšius tarp europietiškųjų partnerių, atskleisti įdomių šalies menininkų pasiekimus tarptautinei bendruomenei.

  Lyginant su paskutiniąja ekspozicija, kurią įkvėpė Slovakijos pirmininkavimas ES Taryboje 2016 metais, šiuometinė kolekcija pasižymi gausesnėmis tradicijų, liaudies meno ir istorinių aliuzijų refleksijomis, o taip pat ir šiuolaikinių menininkų strategijai būdingu nūdienos aktualijų dokumentavimu. Savotišku viso projekto leitmotyvu tapęs tautinės tapatybės problematikos kėlimas yra ir vienijantis jaunąją kartą su žinomais, pripažintais autoriais veiksnys bei galimybė jiems susidurti: „Slovakijos meno dienose“ jauni kūrėjai susitinka su prestižiniuose konkursuose, tokiuose kaip Oskaro Čepano premija, komisijas sužavėjusiais, finalistais ar nugalėtojais tapusiais menininkais.

  Parodoje 20 autorių reprezentuoja plačią meno skalę technikos, formaliuoju, stilistiniu požiūriais. Nors fokusuojamasi į tapybą, tačiau pristatoma ir skulptūra, objektai, fotografija, bendradarbiaujant su DIG galerija parengta medijų instaliacija. Taip pat viena iš parodos dalių yra atidarymo metu veiksmo piešėjų Peterio Valiskos-Timečko ir Stanislavo Piatriko atliekamas performansas.

  Projekto organizatoriai mano, kad nepaisant nuolat kylančių abejonių dėl idealų ir vertybių, kuriomis remiantis buvo sukurta Europos tapatybė, reikia kurti sąlygas čia gyvenančių skirtingų tautų tarpusavio supratimui ir bendrystei, o geriausia tai daryti atsispiriant nuo kultūrinių šaknų ir tradicinių vertybių. Šis renginys turėtų prie to prisidėti.

  Branislav Zurko, kuratorius

  -------------------------------------

  Lietuva ir Slovakija yra dvi modernios Vidurio Europos valstybės su panašias istorines bei kultūrines patirtis išgyvenusiomis visuomenėmis. Galima vardinti daugybę statistinių (pavyzdžiui, demografinių) ar kitokių faktų, atskleidžiančių, jog tarp šių bendruomenių yra daugiau bendro nei tolimo, bet visa tai puikiausiai ir taikliausiai perteikia universali – meno kalba. Jaunųjų Slovakijos menininkų pasirodymas „Titanike“, bene didžiausioje Vilniaus dailės akademijos galerinėje erdvėje, yra ir malonus (bet kuri paroda įgauna prasmės tik tuomet, kai tai tampa intriga žiūrovo akiai, protui ir jausmams), ir produktyvus. Nes, kaip teigia parodos kuratoriai, šio projekto misija ir tikslas yra ne tik slovakų meno pristatymas Europoje, bet ir tiltų tiesimas tarp šiame žemyne gyvenančių žmonių.

  Slovakijos menas yra artimas, giminingas lietuviškajam – abu šiuos fenomenus jungia savųjų tradicijų ir patirčių refleksijos, jų pagrindu konstruojamos ateities vizijos (žvelgimas priekin yra bet kurio šiuolaikiško meno sąlyga), o taip pat permąstomos dabarties aktualijos. Lietuvos publiką tai turėtų intriguoti, nes žvilgsnis iš šono tiesiog padeda apmąstyti, patirti save. Jaunasis slovakų menas yra inovatyvus, veržlus, energingas. Ko daugiau reikia gero meno žiūrėjimui?

  Vidas Poškus, VDA parodų salių direktorius

  ---------------------------

  Paroda veiks iki rugsėjo 23 d.