Živilė Intaitė | Dizaino ypatumai sovietmečiu: Felikso Daukanto kūrybos atvejis

2022 05 24 18.00 - 2022 05 24 20.00

Paskaitoje pristatoma dizainerio, Vilniaus dailės akademijos Dizaino katedros įkūrėjo prof. Felikso Daukanto kūryba ir veikla. Gimęs JAV, jis tarpukario metais grįžo į Lietuvą, kur pradėjo dailininko karjerą. 1949 m. baigė skulptoriaus specialybę tuometiniame Valstybiniame dailės institute, tačiau po studijų buvo paskirtas dirbti į tiražine daiktų gamyba užsiimantį Vilniaus „Dailės“ kombinatą. Įvertinęs, kad gaminama daug įdomių daiktų, tačiau jie yra riboto tiražo ir nepasiekiami plačiam vartotojų ratui, jis siekė plėtoti masinę dizainerių sukurtų objektų gamybą.

Kūrybines idėjas F. Daukantas diegė savo studentams 1961 m. įkurtoje Dizaino katedroje, skelbė straipsniuose. Pasak jo, dizaino kūrybos centre turi būti žmogus, dizainerio „tikslas – aplinkos pasaulį padaryti priemone gyventi, o ne teatru, trukdančiu būti patiems savimi“. Ši nuostata atsiskleidžia jo buities daiktų, vizualinių komunikacijų kūryboje, kurioje diegė novatoriškus sprendimus. F. Daukanto darbai padarė didelę įtaką Lietuvos dizaino raidai, o idėjos, suformuotos prieš daugiau nei pusę amžiaus, aktualios ir šiandien.

Paskaita vyks gegužės 24 d. 18 val. Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius). Renginys nemokamas, taip pat bus tiesiogiai transliuojamas Youtube.

Būtina išankstinė registracija.

Živilė Intaitė – dailėtyrininkė, dailės ir dizaino istorikė, parodų kuratorė, vyresnioji tyrėja Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje. Jos tyrimai aprėpia tarpukario dailės laikotarpio menininkus ir jų kūrybos kontekstus, tarpukario ir sovietmečio dizaino sukūrimo bei funkcionavimo procesus. Dailėtyrininkė kuravo ar prisidėjo kuruojant parodas: „Lietuvos taikomoji dailė ir dizainas 1918–2018“ (2018), Juozo Galkaus paroda „Ne tik gatvei“ (2019), „Daiktų pasaulio vizionierius. Felikso Daukanto kūryba“ (2021), „Kasdienybės architektės. Gyvenamųjų interjerų baldų dizainas“ (2021). Ž. Intaitė sudarė Juozo Galkaus kūrybos katalogą (2019; kartu su Gražina Gurnevičiūte), išleido straipsnius apie tarpukario Lietuvos reklamą (2018), Sąjunginio techninės estetikos mokslinio tyrimo instituto Vilniaus filialo veiklą (2019).

Renginys yra paskaitų ciklo „Aktualioji dailėtyra: naujausios Lietuvos meno tyrimų atodangos“ dalis

Facebook renginys

Projekto vykdytojas: Vilniaus dailės akademija

Projekto partneris: Nacionalinė dailės galerija (Lietuvos nacionalinis dailės muziejus)

Projekto rėmėjas: Lietuvos kultūros taryba