Prasidėjus karui Ukrainoje, Vilniaus dailės akademija į savo studijų procesą integravo studentus ir dėstytojus iš nelaimės ištiktos šalies. VDA bendruomenę praturtino ir prie mūsų prisijungęs profesorius Oleksandr Belianskyi iš Nacionalinės Kijevo dailės ir architektūros akademijos. Būdamas Vilniuje profesorius aktyviai dirbo ir savo patirtimi dalinosis su Vilniaus fakulteto studentais. Personalinė Oleksandr Belianskyi, Vilniuje sukurtų darbų paroda, liepos 19 - 21 dienomis bus surengta VDA galerijoje „Akademija“.

O taip apie parodą kalba ir ją pristato pats Oleksandr Belianskyi.

„Esu profesionalus meno kūrėjas iš Ukrainos, kuriam suteikta laikinoji apsauga Lietuvos Respublikoje. Du mėnesius Vilniaus dailės akademijoje, kaip menų profesorius vedžiau vakarinius piešimo kursus. Turėjau galimybę asmeninius kūrybinius sumanymus vystyti VDA suteiktoje studijoje ir savo kūrybą pristatyti VDA galerijoje „Akademija“.

Pagrindinio kūrinio ir parodos pavadinimas – “Requiem”, kaip ir garsiosios Anos Achmatovos eilėraštis Requiem, arba Wolfgango Amadeus Mozarto vienas žymiausių muzikos kūrinių Requiem. Daugybės skirtingų žanrų ir krypčių menininkus traukia kurti savas versijas, man tai įvyko spontaniškai.

Atvykęs į Lietuvą apsistojau VDA dėstytojos Gintarės Valevičiūtės Brazauskienės, jos vyro Lauryno šeimoje, Gintarė ir jos sūnus Gangas mokosi groti smuiku. Po Kijevo įvykių ir gyvenimo Vilniuje asociatyviai kilo mintis lyginti skirtingus pasaulius „prieš ir po“ ir, žinoma, dabartinį gyvenimą. Vaizduojamasis menas turi savitą uždavinį ir savus vizualinius sprendimus. Štai ką aš bandau padaryti ant drobės: Requiem (ramybė, ramybė) – tai daugelio vakarų krikščioniškų bažnyčių (katalikų, anglikonų, liuteronų) liturgija, skirta laidotuvėms, laidotuvių mišioms (lot. Missa pro defunctis), mišioms už mirusius.

Pradedant nuo baroko epochos, kompozitoriaus requiem yra aukštas koncertinės muzikos žanras, savotiška laidotuvių oratorija pavadinta introitoRequiem Aeternam Dona Eis, Domine. Amžinąjį atilsį suteik jiems, amžinąjį atilsį“ pradiniais žodžiais, su kuriais atidaromas tradicinės grigališkosios monodinės laidotuvių mišios. Mano kūrinyje apsijungs Lietuva ir Ukraina. Kairė ir dešinė dalys skirtos Vilniui, kuriame esu dabar. Centrinė - Ukrainos dalis, karas, kuris vyksta dabar. Pagrindiniame kūrinyje beveik biblinė istorija... Šventoji Šeima... Senieji meistrai... Tunikos kaip drobulės... Palaidoti kūnai... Ginklų nuolaužos... Konvencionalumo momentas sprendžiant formą... eklektika ir simbolika, tas pats laikas... spalvos. Centras...centro poslinkis, statika. Figūra ir kompozicinio sprendimo dinamika...

Parodoje taip pat eksponuojami piešiniai, mažesnio formato tapybos darbai, kurie buvo sukurti šiuo metu apsistojus čia - Vilniuje.

Bet kokia paroda bet kokio amžiaus, patirties, gebėjimų menininkui, ypač užsienyje, yra didelis ir rimtas išbandymas bet kuria šio reiškinio prasme.

Pakeliui į studiją, kurią maloniai parūpino VDA akademija, užeidavau į Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčią, paskui Užupį, kur surengiau savo pirmą Lietuvoje personalinę parodą 2019 m. Šios vietos inspiravo mane ir suteikė jėgų dirbti šiuo sunkiu mano šaliai ir kitiems metu.

Tikiuosi, kad mano darbai, sukurti Vilniuje, bus įdomūs ir Lietuvos žiūrovams“.

Paroda veiks liepos 19–21 dienomis VDA galerijoje „Akademija“ (Pilies g. 44). Parodos atidarymas 17 val.