2021 m. rugsėjo 24 d. vyko Vilniaus dailės akademijos (VDA) Panemunės pilies pietinio korpuso restauruotų erdvių oficialus atidarymas. Į iškilmingą šventę susirinko Lietuvos meno, kultūros ir kultūros paveldo bei politikos atstovai. Sveikindamas garbingus svečius Panemunės pilies direktorius dr. Marius Daraškevičius šmaikštavo, kad persikeliant į naujus namus reikia įnešti stalą.
 

Taigi prieš daugiau nei 30 metų, prasidėjus pirmiesiems restauravimo darbams, buvo sumeistrautas ilgas stalas, prie kurio valgė ne tik kelios kartos restauratorių, bet ir garbių svečių būrys. Pirmiausiai buvo siekta sutvarkyti rytinį korpusą, pašalinti avarinę būklę, uždengti stogą.

2009 m. restauratorių stalas vėl sugrįžo į centrinę veiklos erdvę. 2012 m. buvo baigtas šiaurinis, vakarinis ir dalis pietinio korpuso – tiksliau ši salė kurioje esame. Jame pradėjo veikti muziejinė ekspozicija, apžvalgos bokštas, viešbutis ir restoranas. Muziejinė ekspozicija tapo gausiai lankoma – per metus užsukdavo daugiau nei 26 000 lankytojų. Tai išties įspūdinga.  

2019 m. nuo restauratorių stalas vėl išvydo dienos šviesą – buvo tęsiami pietinio korpuso darbai. Šiemet mes galime džiaugtis užbaigę beveik viso pietinio korpuso darbus. Projektas „Panemunės pilies Jurbarko rajone, pritaikymas kultūrinei veiklai“ buvo finansuojamas  iš Europos regioninės plėtros fondo ir VDA lėšų.

Liko visai nedaug – pietinio korpuso palėpė, rūsys ir rytinis korpusas. Beje, restauratorių stalas tebėra, taigi tikimės, kad darbai galės prasidėti ir vėl. 

Panemunės pilies direktorius dr. M. Daraškevičius

Susirinkusiuosius taip pat sveikino VDA rektorė prof. Ieva Skauronė, Lietuvos Respublikos Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės sveikinimą perdavė LR Vyriausybės kanceliarijos Viešojo valdymo grupės patarėja Diana Varnaitė, apie Panemunės pilies reikšmę Lietuvai kalbėjo LR Seimo narys, Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Ričardas Juška, LR Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narys ponas Eugenijus Jovaiša, Kultūros ministras Simonas Kairys, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorius Vidmantas Bezaras, Jurbarko meras Skirmantas Mockevičius, Vilniaus Šv. Kristoforo Rotary klubo 2020-2021 m. prezidentė Eglė Kyselienė ir kt.

Bene daugiausia aplodismentų sulaukusi vakaro viešnia – žymi Panemunės pilies šeimininko Jono Gelgaudo palikuonė, Britų baleto šokėja, Australijos Ordino Dama, ponia Maina Gielgud, atsiuntusi virtualų sveikinimą iš Portugalijos. 

Sveikinimo įrašas

Ceremonijos metu įteiktos padėkos paveldui atsidavusiems žmonėms, be kurių Pilies atgimimas nebūtų įmanomas. VDA Rektorė padėkos raštus įteikė ilgamečiam Pilies vedėjui Antanui Šveiberiui, Vilniaus fakulteto (VF) Dailės ir interjero restauravimo katedros lekt. ir Pilies projektavimo darbų koordinatorei Vidutei Povilauskaitei, architektui Rimui Grigui, UAB „Virmalda“ darbų vadovui Robertui Zelionkai, VF Dailės ir interjero restauravimo katedros lekt. ir Pilies sienų tapybos restauravimo darbų programos rengėjai, vadovei Ramunei Balandžiūnienei, Rektorės pavaduotojui ūkio reikalams ir Pilies Pietinio korpuso tvarkybos darbų ir pritaikymo visuomenės reikmėms projekto vadovui Virgilijui Kireiliui.

Iškilminga Pilies restauruotų erdvių atvėrimo ceremonija tęsėsi VDA Rektorei perkerpant kaspiną ir ekskursija po pietinį korpusą bei Scenografijos studijų programos studentų kostiumų parodą „Pozuojanti istorija“.

Laida apie Pilies pietinio korpuso restauraciją (LRT laida „Atspindžiai. Paveldo kolekcija“)


Panemunės pilis – visai Lietuvai itin svarbus paveldo objektas. Per 4-is gyvavimo šimtmečius čia gyveno kelios garsios didikų giminės – Eperješai, Gelgaudai, o paskutinieji – XIX a., paskutiniajame ketvirtyje ir XX a. pirmajame – Puslovskiai ir Tiškevičiai.

Tarpukariu Panemunės pilies atiteko Lietuvos valstybei ir jau beveik 100 metų yra mūsų visų turtas. Svarbesni pilies tyrimai prasidėjo 6 dešimtmetyje, tačiau realūs darbai tik 9 dešimtmetyje, kuomet pilis atiteko VDA (tuometiniam Lietuvos TRS valstybiniam dailės institutui). Šiandien Panemunės pilis – tai VDA muziejus-galerija.