Iki spalio 31 d. Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių galerijoje veikia VDA rektorės prof. Ievos Skauronės tapybos paroda „Tankmės ir properšos“. Menotyrininkė dr. Dalia Ramutė Karatajienė, apibendrindama autorės personalinę parodą, akcentuoja, kad ekspozicijos kūrinius vienija ritmo variacijomis grįstos kompozicinės struktūros, kurias sustiprina skaisčių, dažniausiai – kontrastuojančių spalvų įtaiga.

Parodą pristatė jos autorė prof. Ieva Skauronė, dalyvavo VDA Telšių fakulteto dekanas prof. Ramūnas Banys, Vilniaus dailės akademijos bendruomenės nariai: dėstytojai, studentai ir kiti menu besidomintys telšiškiai.

„Dalis darbų buvo kurta permąstant Holokausto tragediją Lietuvoje, kurią žymi masinės žydų žudynių vietos pasklidusios po šalies miškus. Tapydama drobes mąsčiau apie likimą, apie protu nesuvokiamų situacijų patyrimą, apie stovėjimą ilgose eilėse laukiant savo ir savo šeimos narių, draugų, kaimynų mirties, apie sunkiai suvaldomas ir nekontroliuojamas blogio jėgas, apie blogio banalumą ir iracionalumą“.

Parodos autorė, VDA rektorė prof. I. Skauronė

Tapybos darbai, eksponuojami VDA Telšių galerijoje, išsiskiria figūratyvine ir abstrakčia raiška, ekspozicijos kūrinius vienija ritmo variacijomis grįstos kompozicinės struktūros, kurias sustiprina skaisčių, dažniausiai – kontrastuojančių spalvų įtaiga.

„Abstrakcijos visada atveria labai plačias interpretacijų galimybes, tačiau tonizuojantis paveikslų koloritas, taki cikliškai pasikartojančių kompozicijos elementų tėkmė ir net paveikslų ar jų ciklų pavadinimai orientuoja žiūrovo pagavą pozityvių apmąstymų link. Gyvybingumas, teigiantis pradas apskritai yra būdingas menininkės paveikslams net ir tuo atveju, kada juose yra keliami dramatiški, skaudūs, pavyzdžiui, Holokausto ar politinių katastrofų klausimai. Parodos ekspozicija rodo plačią jos išraiškos įvairovę, kuriančią tai ekspresyvų vaizdą, tai visiškai dekoratyvinę kompoziciją. Visa tai liudija ir menininkės kūrybinę energetiką, kurioje Ievos tapybinė klausa, asmeninis subtilumas darniai susijungia su analitiškumu“.

Menotyrininkė dr. Dalia Ramutė Karatajienė 

Tapytojos braižas – nesunkiai atpažįstamas, jis turi savitą stilių, išsiskiriantį ritmiškais įvairiaspalviais grynos spalvos, bet ne akį rėžiančio ryškumo, potėpiais drobėse. Pristatydama savo personalinę parodą, prof. I. Skauronė atskleidė, kad ne vienas jos kūrinys gimė Dzūkijoje, ant Nemuno kranto, permąstant apie žmonijos istoriją skirtingais tarpsniais, kai ant bedugnės krašto stovėjo valstybės, tautos, bendruomenės, šeimos, pavieniai žmonės.

Atsidėkodamas už į Žemaitijos sostinę atvežtą personalinę parodą, dekanas įteikė autorei, VDA rektorei prof. Ievai Skauronei apie žydų gyvenimą Telšiuose pasakojančią ir į lietuvių kalbą išverstą knygą „Telšiai. Atminties knyga“ (išleido Žemaičių muziejus „Alka“).

 

Nuotraukos Tomo Vaičaičio.