Telšių Karolinos Praniauskaitės bibliotekoje menininkus ir poezijos mylėtojus subūrė Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto dvylikos studentų tarpdisciplininės kūrybos paroda „Užkalbėjimai“ (projekto iniciatorius ir kuratorius doc. Mindaugas Šimkevičius). Ji surengta bendradarbiaujant su poetu, anuometės Telšių aukštesniosios taikomosios dailės mokyklos absolventu, medalininku, Lietuvos dailininkų ir rašytojų sąjungų nariu Gvidu Lataku.

Paroda atsiskleidžia dialogu tarp literatūros ir vizualiojo meno. Meninių šakų persipynimas išsivysto į netikėtumų kupiną visumą, kurioje atsispindi tiek poeto, tiek jaunųjų menininkų originalus požiūris, jautrumas detalėms, kūrybinės interpretacijos. Žiūrovas turėjo progos stebėti  G. Latako eilėraščių ir studentų sukurtų darbų simbiozę. Skirtingi poeto eilėraščiai nevienodai įkvėpė jaunuosius kūrėjus ir paskatino juos kurti, panaudojant įvairias vizualias raiškos priemones, aprėpiant plačiau ir nesustojant ties standartiškai suvokiama juvelyrika bei skulptūra.

Kurdami savo darbus pagal poeto eilėraščius, VDA Telšių fakulteto studijų dalykų (tarpdisciplininio ir skulptūros projektų; dėst. doc. Mindaugas Šimkevičius ir Donatas Repeika) dalyvavo šie VDA Telšių fakulteto Taikomojo meno magistro studijų II kurso, Taikomosios skulptūros (III ir IV kurso), Metalo meno ir juvelyrikos (IV kurso) studentai: Mindaugas Jankauskas, Veronika Mickutė, Dominyka Gulbinaitė, Neringa Kalvaitytė, Adomas Petrauskas, Ignė Zdanevičiūtė, Uršulė Janavičiūtė, Ivas Stonys, Justinas Jonavičius, Jorilė Švedaitė, Monika Bugailaitė, Jurgis Butrimas. Parodą kuravo Metalo meno ir juvelyrikos ketvirtakursė Neringa Kalvaitytė.

Susirinkusius ir parodos rengėjus pasveikino bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Vida Urnikienė, ji įteikė simbolines dovanas projekto iniciatoriui doc. M. Šimkevičiui bei poetui G. Latakui, pasidžiaugė bendradarbiavimu su VDA Telšių fakultetu nuo 2016 m. ir jau ketvirtus metus rengiama paroda Telšių Karolinos Praniauskaitės bibliotekoje, sveikinimo žodį dėstytojams ir studentams visiems susirinkusiems taip pat tarė dekanas prof. Ramūnas Banys.

Lyg per peržiūras, lyg žaidime ratu – nuo darbo prie darbo, nuo klausimų prie atsakymų keliavo žiūrovai ir darbų autoriai. Renginį koordinavę doc. M. Šimkevičius ir G. Latakas provokavo žiūrovus bei drauge kvietė leistis į meno kūrinių gilumą, ieškoti atsakymų darbuose, išsakyti savo pastebėjimus. Doc. M. Šimkevičius pasidžiaugė, kad sėkmingai į parodų rengimo procesą įsiliejo dabar jau ir kolega D. Repeika, dar pernai kartu su studentais dalyvavęs bei pristatęs savo kūrybos darbą „Laukimas“. Beje, jis ir šiandien pasitinka bibliotekos lankytojus laiptinėje, ne vienas prisėda, išbando skulptūros tvirtumą.

Sako, kad svajonės pildosi: Gvidui tereikėjo įgarsinti norą, kad studento Mindaugo Jankausko darbas atsidurtų poeto kiemelyje ir kaipmat jis išsipildė. Įvyko mainai: Mindaugas Gvidui padovanojo akmens plokščių kompoziciją, Gvidas Mindaugui – savo poezijos knygą.

Džiugus momentas įvyko ir visiems menininkams pristačius savo kūrybą. Labiausiai sužavėjusius kūrinius, G. Latakas apdovanojo savo poezijos knygomis bei poeto Algirdo Dačkevičiaus knyga „Skruzdėlynas po šaukštu“, kurios iliustracijų autorius buvo G. Latakas. Tai – Justino Jonavičiaus darbas „Pareigai“ (pagal eilėraštį „Sargybinis“), Ignės Zdanevičiūtės darbas pagal eilėraščio eiles: „Verkia duonelė jauno poeto valgoma, o ir kitų degradų“ bei Dominykos Gulbinaitės stiklo kūrinys pagal eilėraštį „Drugelininkai“.

 

VDA Telšių fakultetas (buvusi Telšių aukštesniosios taikomosios dailės mokykla) – mano „Alma Mater“. Su doc. Mindaugu Šimkevičiumi, kuris buvo mano kursiokas, bendraujame bemaž trisdešimt metų, tad džiaugiuosi, kad tokie draugiški santykiai išliko iki šiol. Esu labai patenkintas, kad pavyko išlaikyti ryšį tarp savo ankstesnių dėstytojų ir jaunosios „profesūros“. Ir iš tiesų – tenka būti visų galų meistru: man patinka ir rašyti, man patinka ir emalio menas, ir medalio žanras, ir tapyba, džiaugiuosi būdamas čia, šalia jūsų!

Poetas, medalininkas G. Latakas.

Paroda bibliotekoje veiks iki vasario 4 d.

Žiūrovai kviečiami patyrinėti, kaip bendradarbiaujančių parodos dalyvių kūriniai atveria nematytas vizualines poezijos natas ir lyg klausia žiūrovų, ar skaitydami eilėraščius juos interpretuotų taip pat?