Tarptautiniai ryšiai

Beatričės Sindaravičiūtės įspūdžiai iš Covid19 paveiktos Estijos dailės akademijos Taline

Kai kam gali atrodyti neprotinga šiandieninių aktualijų akistatoje vykti studijų mainams į kitą šalį. Tačiau nebuvo nė momento, kad suabejočiau savo sprendimu vykti į Taliną. Iš tikro net sunku nupasakoti džiugesį, su kuriuo sėdau į autobusą. Tik atsidūrusi akademijoje iškart pasijutau, lyg būčiau jos dalis. O gavusi galimybe rinktis norimas paskaitas net pasijutau, lyg būčiau išbadėjusi ir staiga man prieš akis pastatė milijonus pasirinkimų - dėl to prisirinkau paskaitų žymiai daugiau nei reikia. Bet tikrai nesigailėjau, nes kooperavimas su dėstytojais ir kolegomis buvo pakankamai sklandus, kad net nepastebėjau kaip lengvai viskas einasi.  Aišku, manau tam įtakos turėjo ir faktas, kad Estija dar ilgą laiką buvo atvira, ir paskaitos vyko gyvai (kitaip nei Lietuvoje). Tačiau tikrai prisidėjo ir tai, kad akademijos atmosfera visiškai nereali o ir pats Talinas labai įkvepia. Iš tikro sunku nusakyti jausmus ir įspūdžius kai atsiduri vietoje, kuri išpildė lūkesčiaus daugiau nei 100%. Yra šimtai detalių, kurios šią patirtį padarė nepamirštamą. Tiesą sakant, man Talino dailės akademija ir pats Talinas taip greit patapo mielas, kad aš net ne prabėgus mėnesiui jau prašiau, kad man leistu pratęsti mainus antram semestrui. Ir vis dar nesigailiu šio sprendimo.

Patys vietiniai sako, kad Estijoje žymiai vėsiau nei Lietuvoje. Bet mano akimis žiūrint Estijos klimatas mažai kuo skiriasi nuo Lietuvos. Tad Taline oras labai panašus į Klaipėdos (dėl jūrinio klimato). 

Negyvenau bendrabutyje, ir net ne aplikavau, tai apie tai nieko negaliu sakyti, Nors iš pažįstamų su kuo kalbėjau, tai sakė, kad vietą gauti nėra sunku. O ir gyvenimo sąlygos ten geros. Pačiai biški kainavo nervų susirasti butą. Bet čia labiau iš nežinojimo. Didžioji dalis nuomojamų būstų yra per brokerius. Tai reiškia, kad reiks susimokėti ne tik užstatą ir nuomą bet ir brokerio mokestį. O tokių kurie nuomotų ne per firmą yra vienetai, bet ir jie nėra linkę nuomoto ne vietiniams, ar tiems kurie estiškai nešneka. Taip pat reiktų arba pačiam sutartį atidžiai išsiversti (jei ji estiškai) arba iškart klausti dėl gyvenamosios vietos registracijos. Nes Estijoje, jei gyveni ilgiau nei tris mėnesius turi registruotis, o kai kurie yra įtraukę į sutartis, kad tarkim tuo adresu gyvenamoji vieta negali būti registruojama. Nėr didelė problema, tačiau gali viskas nereikalingai užsitempti.

Šiaip Estijoje dauguma šneka angliškai. Akademijoje bėdų išvis nebuvo. Gali tik gluminti, kad dauguma užrašų mieste rašomi estiškai arba rusiškai (Taline nemaža rusakalbių populiacija), ir kartais pamirštama angliškai. Bet baisiausiu atveju esu ir gestais susišnekėjus. Tai bendrai žiūrint kažkokių bėdų ar trikdžių dėl kalbos tikrai neatsirado.

Jaučiaus kaip namie. Tiek akademijoje tiek pačiam Taline. Nežinau kodėl, net ten viskas buvo kažkaip miela ir pažįstama. Pats miestas (bent jau centrinė jo dalis) greit perprantamas. Tad bent jau aš labai greit nuvykus atsipalaidavau.

Absoliučiai wow. Dėstytojai labai vertina ir skatina saviraišką ir išskirtinumą. Bent jau kiek turėjau paskaitų, mano idėjos niekada nebuvo nuvertintos, ar kažkaip pašieptos. Jei atrodydavo silpnesnės, tai kartu su dėstytojais ieškodavome būdų kaip jas padaryti stipresnes. Kadangi daugelis dalykų nėra vertinami pažymiais o pass/fail Sistema, tai jaučiasi, kad dirbama yra ne dėl pažymio, bet dėl asmeninio tobulėjimo. Ir patys studentai žino ko jiems reikia, ir ko/kiek reikalauti iš dėstytojų. O tuo pačiu dėstytojai nuoširdžiai gali padėti studentui suprasi jo mąstymo ir kūrybos ypatybes. Žodžiu kažkaip pas juos viskas be streso veikia.