• Naujienlaiškis
 • In bocca al Lupo. Studijos Urbino mieste.

  Accademia di Belle Arti di Urbino, Italija/ Viltė Žumbakytė, 3 kursas, iliustracija

  Trečiame kurse laimėjau Erasmus studijų konkursą ir išvykau studijuoti į Urbino dailės akademiją Italijoje. Trumpai papasakosiu apie įgytą tarptautinę studijų ir kelionių patirtį.

  Visų pirma, renkantis šalį bei aukštąją mokyklą, prioritetus skyriau galimybei mokytis ilgametes knygos meno bei iliustracijos tradicijas puoselėjančioje mokykloje, kur sykiu gyvuotų ir šiuolaikinio meno kontekstai, egzistuotų moderni mokymo sistema. Pildydama paraišką, pirmu numeriu pažymėjau artimiausią širdžiai Leipcigo vizualiųjų menų akademiją Vokietijoje, bet sutapus kelių studentų pasirinkimui, išvykau į Italiją. Studijos paslaptingame Urbino mieste padėjo atitrūkti nuo pasaulio šurmulio, kartu galėjau išpildyti savo senas svajones - pamatyti geriausių pasaulio iliustratorių/leidėjų kūrinius Bolonijos knygų mugėje ir aplankyti Venecijos bienalę.

  Apie miestą. Urbino įsitaisęs ant dviejų kalvų – Metauro ir Foljo, yra Markės regione, arčiau Adrijos jūros. XV a. jis tapo vienu reikšmingiausių Italijos renesanso kultūros centrų, pritraukusių menininkus ir mokslininkus iš visos Europos. Apeninų kalnų apsupty praeities didybė tokia gyva, kad visai nesunku įsivaizduoti čia gyvenusius bei kūrusius Pierą dela Frančeską, Rafaelį, Mikelandželą, Leonardą da Vinčį. Tiems, kas domisi senovės architektūra bei daile, būtina aplankyti milžinišką Urbino kunigaikščio pilį (Palazzo Ducale), įtrauktą į UNESCO Pasaulio paveldą. Dabar čia įkurta Nacionalinė Markės galerija, kurioje saugoma viena svarbiausių Italijos renesanso meno kolekcijų. 

  Gyvenimas Urbino istoriniam mieste verda tiek dieną, tiek naktį. Kur bebūtum, nuolat girdi triukšmą, muziką, neišsemiamas diskusijas apie politiką, istoriją, meną. Smagu ir įdomu pažinti įvairių profesijų studentus. Kartu lankytis bliuzo koncertuose, generuoti kūrybines idėjas pasakiškame parke (La Fortezza Albornoz) ar tiesiog sąmoningai klaidžioti gatvelių labirintuose. Čia niekada nebūna liūdna, nes vietiniai studentai, tarsi gyvsidabris, visada aktyvūs, energingi. Daugelis jų į Urbino atvyksta ne tik dėl plataus studijų programų pasirinkimo, bet ir tarptautiniame kontekste aukštai vertinamos studijų kokybės. Miestelio teritorijoje yra net keturios mokslo institucijos: ,,Carlo Bo'' universitetas, ISIA Urbino universitetas, Urbino dailės akademija ir Muzikos institutas. 

  Urbino dailės akademija yra pakankamai mažytė, įsikūrusi dviejuose pastatuose. Naujajame yra grafikos laboratorija, piešimo auditorijos, teorinių paskaitų auditorijos, skulptūros katedra ir multimedijų katedra. Senuosiuose rūmuose glaudžiasi tapybos, freskos, mozaikos, scenografijos katedros, dalis piešimo auditorijų, biblioteka, visa administracija, bei po visa akademija ( rūsyje) įrengta meno parodų erdvė studentams. Greta senųjų rūmų esančioje bažnyčioje dažnai organizuojamos konferencijos apie kuratorystę, susitikimai su garsių meno muziejų atstovais.

  Būnant čia, labai praverstų italų kalbos mokėjimas. Nėra taip lengva integruotis į naują bendruomenę, nes dauguma studentų, administracija, dėstytojai kalba tik gimtąja kalba. Paskaitos taip pat vyksta tik šia kalba. Tačiau grafikos katedroje su jaunais dėstytojais ir magistrantais galima komunikuoti ir angliškai. Iš kitos pusės, visa, kas tave supa, neišvengiamai verčia lavinti kalbinius įgūdžius. Stengiesi nuolat stebėti, atidžiai klausytis, pakartoti ir įsiminti tūkstančius frazių tam, kad įsiveltum į nepatogiausias, bet įsimintiniausias gyvenimo situacijas. Beje, Urbino dailės akademija gali pasiūlyti visiems Erasmus studentams priklausiančius nemokamus intensyvius Italų kalbos kursus (EILC – Erasmus Intensive Language Courses).

  Studijų struktūra susideda iš 3 (bakalauro/trienni) ir 2 (magistro/bienni) metų. Konkrečiai grafikos katedroje, per pirmus tris metus kaupiamos bazinės grafikos technikų ir technologijų žinios, studijuojami knygos meno pagrindai, įgyjamos grafinio dizaino, kaligrafijos, akademinio piešimo žinios. Antrame studijų etape galima rinktis individualesnę studijų kryptį - leidybą ir iliustraciją arba estampą.

  Kalbant apie grafikos katedrą. Čia ypatingas dėmesys skiriamas knygos meno tradicijoms. Norintiems išbandyti tipografinius presus - dirbti su literom, sužinoti daugiau apie knygos ir tipografikos istoriją bei pasisemt žinių iš šios srities profesionalų -  tam yra puikios sąlygos. Grafikos laboratorijoje galima kurti giliaspaudės, iškiliaspaudės, plokščiaspaudės spaudos būdais, todėl dažniausiai studentai raižo ofortus, lino raižinius, ksilografijas, eksperimentuoja su monotipijomis, ofsetais, bando fotopolimerus. Yra galimybė naudotis ir šilkografijos staklėmis, tačiau rėmai nedideli, apribojantys darbą didesniuose mąsteliuose, menkas ir dažų pasirinkimas. Tačiau didelis pliusas, kad beveik visą semestrą grafikos katedra aprūpina ofortiniais dažais, raižymo įrankiais, suteikia ir estampinio popieriaus. Grafikos katedroje dirbantys dėstytojai ir jų asistentai - magistrantai yra pasiruošę suteikti profesionalių žinių apie bet ką, kas susija su technologiniais grafikos procesais. Jiems svarbu, kad studentai dirbtų preciziškai, žinotų kiekvienos technologijos darbo eigą. Netgi egzaminų metu studentas turi išsamiai papasakoti apie visus etapus dirbant su cinko plokšte, papasakoti kaip teisingai padengiama akvatina, minkštas lakas. Dėstytojai nuoširdžiai rūpinasi studentais: parodo, pataria kur kas netaip, kaip pažiūrėti kitu kampu, kaip padaryti įdomiau, o visus savo komentarus dažniausiai iliustruoja šiuolaikinių menininkų darbų pavyzdžiais. Vis tik, studentai gana nedrąsiai eksperimentuoja. Čia vyrauja daugiau tradicinis, nei konceptualus grafikos menas. 

  Per semestrą Erasmus studentas užsienio universitete privalo surinkti 30 ECTS kreditų. Urbino dailės akademijoje buvo galima atsisakyti teorinių dalykų ir rinktis tik praktinius.  Tiesa pasakius,  pasirenkamuosius dalykus sunku įvardyti šiuo pavadinimu. Greičiau tai buvo tai, kad iš penkių siūlomų dalykų, vieno teko atsisakyti dėl viršyjamo kreditų skaičiaus. Mano studijų programa atrodė taip: vizualioji raiška/piešimas, iliustracija, estampo technologijos, specialiosios grafikos technologijos.

  Trumpai apie pačias paskaitas. Vizualiosios raiškos paskaitoje didžiausias dėmesys buvo skiriamos vaizdo suvokimo ir poveikio žiūrovui analizei. Taip pat daug kalbėjome apie intuicijos svarbą kūrybos procese. Jaunas aktyvus menininkas - Prof. Matteo Fato, supažindino su įdomiais koliažo kūrimo metodais, paskatino panaudoti šią patirtį kuriant estampus, iliustracijas. Be to, keletą kartų per mėnesį buvo organizuojamos kiek neįprastos piešimo paskaitos, kurių metu, projektuojant filmų vaizdus ant šokančio modelio, klausant muzikinių kūrinių įrašų, kūrėme grupinius piešinius, pavienes studijas. Iliustracijos paskaitų metu, labai trūko individualaus kontakto su dėstytoja. Kurso programa buvo pritaikyta įvairių katedrų bei lygių studentams, o kursą sudarė net 68 studentai. Tik grafikai vystė iliustracijų serijas, ieškojo savito braižo, kiti - tiesiog lavino piešimo įgūdžius. Tačiau drauge nemažą laiko dalį praleisdavome analizuodami iš Bolonijos mugės atsivežtas gražiausias 2015 metų knygas. Paskaitas paįvairindavo ir kalbos apie tai, kaip svarbu aktyviai įsitraukti į šiuolaikinį vizualinių komunikacijų lauką, kaip save pristatyti leidėjams.

  Estampo technologijų paskaitai ir apskritai grafikos spaustuvei vadovavo Prof. Giovanni – įdomus menininkas, kuriantis daugiausiai instaliatyvų meną - skulptūras. Jis stengėsi praplėsti studentų grafinės raiškos galimybes konceptualaus mąstymo provokavimu. Pagrindiniai uždaviniai buvo ,,išlįsti'' iš estampo rėmų, galvoti apie idėją, jei norisi, sukurti instaliaciją ir paraleliai savarankiškai dirbti spaustuvėje spaudos procesų įsisavinimui. Neribojama kūrybinė laisvė vertė išbandyti kažką naujo, todėl pramokau naudotis video kūrimo programa, taip labiau susidomėjau ir tarpdisciplinine raiška.

  Viena įdomiausių - turinio atžvilgiu - specialiųjų grafikos technikų paskaita pas Prof. Emanueli Bertoni. Per visą semestrą nuosekliai dirbome prie dviejų infografų kūrimo. Iš pradžių dėstytojas suteikė daug teorinės medžiagos (anglų kalba) pdf formatu, paskolino knygą ,,Visual Complexity. Mapping patterns of information'', parašytą portugalų dizainerio Manuel Lima. Tuomet, remiantis teorija, rinkome duomenis apie tam tikrus mums patiems įdomius asmeninius įpročius, juos skirstėme pagal pasirinktą metodą ir kūrėme infografus. Pasitelkiant jau sukauptas žinias, įgyvendinome ir antrą užduotį - infografą David Cronenberg filmui ,,Cosmopolis''(2012). 

  Teko sudalyvauti ir kasmet organizuojamam kaligrafijos ir popieriaus gaminimo workshope - ,,Bello scrivere'' su prof. Anna Schettin. 

  Tiesa, kalbant apie egzaminų periodą. Džiaugiuosi, kad VDA turime galimybę eksponuoti savo darbus, viešai pristatyti juos platesnei žmonių auditorijai ir taip pamatyti ką veikia ir kiti studentai. Ten, pasibaigus egzminui, jauti kažkokią tuštumą, nes įprastas kursinių darbų atsiskaitymas vyksta už uždarų durų su trimis paskirtais dėstytojais. 

  Jei būtų galimybė dar kartą nuvykti į Urbino, pasistengčiau artimiau susipažinti su ISIA Urbino universitetu. Praktikos metu teko čia apsilankyti.  Universitetas nėra didelis, studentų nedaug, visi kaip šeima, bet jie tarsi Išrinktieji, nes studentui keliami labai aukšti reikalavimai. Tą galima suprasti ir iš tikrai aukšto lygio nuolatinės studentų darbų ekspozicijos. Pastebėjau, kad ten didelis dėmesys skiriamas ne tik inovatyviems grafinio dizaino sprendimams, iliustracijai, bet ir eksperimentiniam dizainui. Čia vyksta nuolatinės dirbtuvės, kurias veda pasaulinės grafinio dizaino, iliustracijos žvaigždės. Sąraše yra ir garsus italų animatorius - Gianluigi Toccafondo, įdomi iliustratorė Elisa Talentino, graf.dizaineris - Paolo Berra.

  Apie visa kita. Kelione bei apgyvendinimu turi rūpintis pats studentas. Galima įsikurti miesto centre, arba dar prieš išvykstant užsirezervuoti bendrabučio kambarį. Antruoju atveju, atvykstančiam studentui reikia pasidaryti Ersu kortelę. Ji veikia kaip banko kortelė į kurią pervedinėjamas nuomos mokestis - pusė Erasmus stipendijos ( 250 eu.) Taip pat su šia kortele galima atsiskaityti už maistą miesto centre ir pačiame bendrabutyje esančiose valgyklose. Bendrabutis normalios būklės. Yra galimybė gyventi vienviečiame kambaryje, tačiau bloke su 7 studentais, arba dviviečiame, neturint bendros virtuvės - pagrindinės susibūrimo vietos. Nuo akademijos iki bendrabučio – 20 minučių pėsčiomis į statų, arba 30 minučių pėsčiomis į labai statų kalną. 

  Kalbant apie Erasmus bendruomenę. Urbino akademija neskiria mentorių ir neorganizuoja susipažinimo vakarų ar kitokios bendros veiklos. Tuo tarpu ,,Carlo Bo'' universitetas kviečia į draugiškus susibūrimus, vyksta filmų peržiūros, išvykos. Urbino vietos koordinatės tikrai labai neblogos kelionėms. Vasara ypatingai geras metas ne tik pamiklinti kojas vaikštant vietinėmis kalnų trasomis, bet apsilankyti ir tolimesniuose miestuose.  Reikia šiek tiek paplušėti, kad pamatyti Boloniją, Veneciją, San Mariną, nes Urbino  yra truputį izoliuotas miestelis, bet per valandą autobusu nuvykus į Pesaro, nuo jo susisiekimas traukiniais yra labai patogus ir pakankamai pigus. Būtina aplankyti Venecijos bienalę, Bolonijos knygų mugę ar įdomius muziejus Bolonijoje, kaip kad MAMbo - Museo d'Arte Moderna di Bologna, Palazzo Albergati, Pinacoteca Nazionale.

  Pabaigai paminėsiu, kad visa kelionė iš esmės yra labai šviesus prisiminimas. Sunku patikėti, kiek daug galima patirti per vieną semetrą. Visiškai neribojama kūrybinė laisvė dirbant spaustuvėje bei galimybė pasisemti įvairių profesinių žinių iš dėstytojų ir iš didžiausių šiuolaikinio meno renginių. O ką jau kalbėt apie naujus draugus ir visus išbandymus su kuriais susiduri, kai išvyksti į nepažįstamą pasaulį vienui vienas. Viskas tiesiog nuostabu. 

  In bocca al Lupo (it.posakis linkint sėkmės) 

  Naudingos nuorodos ten vykstantiems:

  Atskiras grafikos katedros tinklapis

  Oficialus Urbino akademijos tinklapis

  Bendrabutis

  Oficialus Isia Urbino tinklapis

  Bolonijos knygų mugė

  Venecijos Bienalė

  Susisiekimas traukiniais

  Kai neturi kur apsistoti

  Naudingos nuorodos visiems kitiems

  Puikūs infografikos pavyzdžiai:

  Ben Willers

  Manuel Lima

  Atradimai: 

  Catarina Sobral

  Simone Rea

  Laura Carlin

  Corraini

  Elisa Talentino

  Paolo Berra

  Kalbos mokymasis