Kviečiame aplankyti ir pamatyti Valerijos Bartaševič parodą "Dugnas" lapkričio 22  –  gruodžio 8 dienomis akademijos ekspozicinėje erdvėje „Kreatoriumas“.

Apie V. Bartaševič parodą:

Iš pirmo žvilgsnio Valerijos darbai yra spalvingi, ryškūs, žaismingi - kiek neįprasta atsvara pilkam lapkričio mėnesiui Lietuvoje. Bet kalba jie apie dugną ir yra pristatomi giliausioje VDA galerijoje - ,,Kreatoriume”. Darbai kalba apie dugną, kuriame slypi nervas, neviltis, nejauka - buvimas menininku aplinkoje, kuri skaudina ir priverčia jaustis atstumtu.

Šie darbai, tai emociniai autoportretai, kuriais Valerija įamžina nuotaikas ir jausmus. Autorei svarbus ne tik rezultatas, bet ir kūrybos procesas, kuris tampa tam tikra terapijos forma. Per šį santykį su kūryba Valerija tęsia ekspresyvios tapybos tradiciją, kurioje nenuginčijamą svarbą sudaro išgyvenimai, emocijos ir pasąmonė.

Šie elementai priverčia atsigręžti į C. G. Jungo teorijas. XX a. pirmojoje pusėje jos suteikė naujų vidinių temų tiems, kurie jautė dviejų dominuojančių epochos tendencijų - geometrinės abstrakcijos ir socialinio realizmo - apribojimus. Tiems, kurie reagavo į Antrojo pasaulinio karo ir atominės bombos sukeltą žmonių naikinimą. Jungo teorijos pasiūlė naujas raiškos priemones dėl to, kad išskirtinė svarba buvo suteikta pasąmonei, vidui ir geresniam savo gelmės suvokimui per kūrybą.

Bombos Vilniuje šiuo metu nekrenta, bet net ir saugioje aplinkoje Putino pradėtas karas Ukrainoje užgožia jausmus ir skandina į neviltį. Atsilaikyti šioje jausmų lavinoje yra sudėtinga, o dar sunkiau tampa, kai atrodo, jog esi vienas ir vidinių jausmų aplinka nesupranta. Buvimas menininku menininkų bendruomenėje kiek palengvina bendravimą - galima vartoti aiškiai suprantamą žodyną per kompoziciją, spalvinius santykius, pastoziškumą ir lesiruotes. Išėjus iš saugios akademijos ar menininkų bendruomenės aplinkos pyktis, neviltis, liūdesys užgožia vėl.

H. P. Lovecrafto istorijose herojai traukia į pavojingas teritorijas, nes giliai širdyje jie žino, kad viskas, ką mokslininkas Douglasas Cowenas1 vadina šventa tvarka, ką laikome tiesa, yra farsas, mitas, maskuojantis faktus. Susidūrę su gelme, pamatę dugną, atsidūrę Cthulhu kosminio siaubo akistatoje Lovecrafto personažai nebegali grįžti į save garbinančią ir visko centru laikančią visuomenę.

Atsidūrusi dugne Valerija kaip šiaudo ar virvės griebiasi teptuko, kad išnirti.

Dr. Vygintas Orlovas

---

1 Douglas Cowen, Sacred Terror: Religion and Horror on the Silver Screen, Baylor University Press, 2016