• Naujienlaiškis
 • 6 pt – knygos dizaino taškas skleidžiasi Vilniuje

  Vienintelė Lietuvoje tarptautinė knygos dizaino konferencija „6pt“ vyks spalio 27 dieną šiuolaikiniame menų centre „Menų spaustuvė“ (Šiltadaržio g. 6, Vilnius). Jau penktąjį kartą šalyje organizuojamas renginys šiemet kviečia įdėmiau pažvelgti į knygos veidą (viršelį): kas jis, koks jis ir kokias magijas slepia?

  „6 pt“ yra ypatinga erdvė kūryba, knygomis, idėjomis gyvenančiam žmogui, suteikianti puikią progą susipažinti su naujausiomis knygų dizaino tendencijomis, išgirsti ir pabendrauti su pasauliniais šios srities autoritetais bei užmegzti naujus kontaktus su knygų dizaino profesionalais iš Lietuvos ir užsienio. Dizaino ir leidybos srities kūrėjai dalinsis idėjomis, veiksmingiausiais praktiniais metodais ir asmeninėmis patirtimis. Kviečiame pasisemti įkvėpimo ir naujų impulsų savo kūrybai ir plėsti jos konkurencingumo ribas pasauliniu mastu.

  Tema ir pranešėjai

  Konferencijos pranešimus vienys viršeliui skirta tema „bookface“. Kartu su mūsų svečiais ieškosime atsakymų į klausimus: Kas yra knygos viršelis? Kokie slėpiniai jame glūdi? Konferencijos pranešėjai – dizaino specialistai, menininkai, akademikai – dalysis savo patirtimis dirbant su knygomis, vizualia medžiaga, grafika, spaudos medija bei vartotojo patyrimu. Pranešimai bus skaitomi anglų-lietuvių kalbomis su sinchroniniu vertimu.

  Londone reziduojantis dizaineris David Pearson, turintis 12 metų knygų dizaino ir ženklodaros (branding) patirtį, kalbės apie kintantį tipografikos vaidmenį knygų viršelių dizaino kontekste, kur ji tampa ir raiškos forma, ir simbolinio vaizdingumo pakaitalu.

  Kitas daugkartinis tarptautinių apdovanojimų ir premijų laureatas Carlo Giovani iš Portugalijos pristatys temą „Knygos viršelio dizainas kaip (savęs) tyrinėjimas“. Savo pranešimą jis anonsuoja taip: „Knygos viršelio kūrimas – tai galimybė atskleisti ir suprasti mūsų pačių kūrybinį procesą; imdamiesi tam tikros rizikos ir laikinai praradę kontrolę, atsiveriame galimybėms atrasti naujus kūrybinius kelius.“

  Netobulumo paieškas gvildens britas Jon Gray, savo pranešimą pavadinęs „3000 stačiakampių“. Kūrėjas žada iliustruotą turą po savo darbus, praplėsdamas jį mintimis apie tai, kaip ir kodėl juos kuria. Pastaruosius 15 metų Jon Gray yra žinomas savo kūrybiniu vardu „gray318“.

  Esen Karol pasakos apie knygos viršelio ir vidaus santykį. Jos pranešimas vadinasi „Iš vidaus į išorę“. Dizainerė sako: „Man patinka kurti plakatus, tačiau būna sunku su viršeliais knygoms, prie kurių vidinio maketo nesu prisidėjusi. Tačiau, kai kuriu knygas pati, ir procesas vyksta iš vidaus į išorę, dizaino sprendimai juntami (vyksta) visai kitaip. Kokie kiti elementai, be knygos įrišimo, suveda vidų ir išorę taip, kad jie vienas kitam priklausytų?“.

  Svečias iš kaimyninės Lenkijos Jacek Utko yra dizaineris, kuriantis spaudai ir internetui. Charizmatiškasis dizaineris aptars viršelio svarbą internete ir spaudoje, nagrinės iliustracijos kaip vaizdo įrankio reikšmę ir svarbą šiandieniniame pasaulyje bei svarstys, kokie informacijos pateikimo būdai galimi skaitmeninėje ateityje.

  Vilniaus universiteto dėstytojas Kęstas Kirtiklis savo pranešimu „Ar viršelis turi ateitį?“ konferencijos temą apžvelgs ne tik iš meninės ir ekonominės perspektyvos, bet ir kaip knygos suformuoto mąstymo būdo išraišką. Jam įdomu, kaip knygos forma lėmė skaitytojų mąstymą, ar knygos vis dar jį lemia, o galbūt pasikeitęs mąstymas lems visai kitokias knygas. (Ir viskas prasidės, žinoma, nuo viršelio.)

  Lydintys renginiai:

  „6pt“ yra daugiau nei konferencija. Tai erdvė, kurioje susitinka jau įgyvendintos atviros idėjos ir jų kūrėjai, atveriantys kelius naujiems kūrybiniams pojūčiams, mintims ir suvokimui. Šiemet pažinimo, žinių, kūrybinio lauko horizontus praplėsti ir namų knygų lentynas papildyti kvies konferenciją lydintys renginiai.

  Paroda. Konferencijos metu bus eksponuojamos šių metų pasaulinio konkurso „Išskirtinio dizaino knygos iš viso pasaulio“ (Best Book Design From All Over The World) laureatės, supažindinančios su naujausiomis knygos dizaino tendencijomis.

  Mugė. Tų, kuriems knyga yra ir pojūtis, ir grožis, ir popieriuje gyvos žmogaus kūrybinių galių išraiškos, lauks mugė-butikas „Naked print“, kur kiekvienas galės susitikti su mažatiražių leidinių ir spausdinių (printų) kūrėjais, autoriais bei įsigyti zinų, žurnalų, knygų ir knygelių, spausdinto meno bei kitos nuogos spaudos magijos. Mugės renginys nemokamas, spalio 27 d. vyks Menų spaustuvės kišeninėje salėje nuo 12 iki 18 val. – kviečiame!

  Kūrybinės dirbtuvės. Jauni kūrėjai ir menininkai dalyvaus kūrybinėse dirbtuvėse, kurias ves David Pearson ir Carlo Giovani. Jų metu šie pasaulyje gerai žinomi dizaineriai vertins dalyvių darbus bei dalysis savo darbo metodais ir patarimais.

  Daugiau informacijos apie pranešėjus ir programą rasite renginio svetainėje www.6pt.lt

  6 pt projektą remia Lietuvos kultūros taryba. Projekto partneriai – Vilniaus dailės akademija, UAB Papyrus Lietuva, Stiftung Buchkunst. Organizatoriai tikisi, kad projektas gali tapti inspiracija kūrėjams ir gyvos komunikacijos galia leidėjams bei spaudėjams, siekiant puoselėti vietinę knygų dizaino kultūrą.