• Naujienlaiškis
 • "Jaunojo dizainerio prizo 2018" nugalėtojos

  2018 metų "Jaunojo dizainerio prizo" apdovanojimose  Karolinos Petraitytės chemijos pamokų priemonių "Chem žetonų" projektas pelnė pagrindinį ir publikos prizą, o Gražinos Bočkutės projektas "Sensus", skirtas neregiams ir silpnaregiams, pelnė papildomą prizą produkto dizaino kategorijoje. Sveikiname nugalėtojas!

  Chem Tokens- inovatyvi priemonė chemijos pamokoms

  “Chem Tokens” arba “Chem žetonai” – tai mokymo priemonė chemijos pamokoms, sujungianti papildytą realybę su fiziniu potyriu. Specialaus dizaino žetonai perteikia pagrindinius periodinės chemijos lentelės principus. Nagrinėjant juos galima be papildomų priemonių išsiaiškinti elementų lentelės struktūrą, kiekvieno elemento unikalumą bei fiziškai jungti ir kurti molekules.

  Žetonų dizainas yra dviejų dydžių. Dideli žetonai yra skirti mokytojui demonstruoti molekulių struktūras, kai detalės yra prikabinamos ant magnetinės lentos. Mažesnis rinkinys skirtas asmeniniam mokymuisi, kai pamokos vyksta pagal specialias nuorodas planšetinio kompiuterio programėlėje.

  Žetonai, juos nuskenavus su specialia programa, įgyja virtualų įvaizdį, suteikia galimybę paimti į ranką skirtingus cheminius junginius. Mokiniai yra skatinami ne tik jungti molekules ir stebėti, kaip atrodo cheminiai elementai, bet ir mokytis spręsti chemines lygtis, kaupti molekulių kolekciją, vykdyti virtualius eksperimentus. Programa paremta chemijos pamokų kursu, todėl joje sprendžiamos užduotys, pateikta papildoma informacija bei vykdomi eksperimentai yra pritaikyta gilinti 8-9tų klasių mokinių chemijos žinias.

  Projekto metu bandžiau produktą papildyti naujomis technologijomis ir panaikinti ribą tarp objekto dizaino ir programos kūrimo. Šis projektas yra pavyzdys kaip dizaino principai gali sujungti mokslą, šiuolaikinį ugdymą, dizainą ir kompiuterius.

  Gražinos Bočkutės projektas "Sensus"

  Sensus – (pajausti, suprasti) tai modifikuojamas funkcinis aksesuaras neregiams ir silpnaregiams, skirtas nešioti kartu su baltąja lazdele kaip priedą padedantį išvengti įvairių kliūčių (ypač aukščiau juosmens lygio).

  Prietaisas yra aktualus, nes net 3,3% pasaulio populiacijos yra neregiai ir silpnaregiai, Lietuvoje – 15 tūkst., silpnaregių, 4 tūkst. neregių. Atliktas analogų bei vartotojų tyrimas atskleidė, kad rinkoje esantys produktai įvertinami kaip nepatogūs, neskirti matyti kliūtis aukščiau juosmens lygio. Neregiams skirti akiniai neišvaizdūs, vibracija skleidžiama jautriausioje galvos zonoje. Įvairūs prietaisai laikomi delne užima delną, o neregių rankos yra jų akys, todėl labai svarbu juos palikti laisvus.

  Prietaisas mato kliūtis infraraudonųjų spindulių sensoriumi ir apie artėjančią kliūtį praneša intensyvėjančia vibracija, galima reguliuoti atstumą. Įvairios įdedamos į jį jungtelės leidžia prietaisui prisitvirtini prie įvairių vietų: ant rankos, ant piršto, ant baltosios lazdeles, ant įvairių rūbų vietų. Siekta sukurti tokį produktą, kurį neregys nori turėti pagal funkciją, o matantysis – matyti, skirti dėmesio prietaiso išvaizdai taip padedant formuoti teigiamą visuomenės požiūrį į neregius, integruoti, padėti jiems kasdieniuose veiksmuose.


  Kuriant šį produktą buvo konsultuojamasi su neregiais ir silpnaregiais, įstaigomis, bendradarbiauta su kitų sričių specialistais. Šiam prietaisui taip pat sukurtas kompaktiškas dėklas, kuriame ne tik lengvai sudedamos jungtys, laikomas prietaisas, tačiau dėkle esantis kroviklis krauna prietaisą. Veikiantį prietaiso prototipą jau išbandė dešimtis neregių ir silpnaregių ir laukia šio produkto rinkoje.