Trys viename: vieno paveikslo restauravimo istorija. VDA Pamiklotvarkos katedros paroda

VDA Paminklotvarkos katedra švenčia savo dvidešimtmetį ir kviečia į parodą, skirtą vieno kūrinio, talpinusio savyje tris paveikslus, eksponavimui. 2019 m. Katedros dėstytojai ir studentai restauravo XIX a. tapytojo Petro Švelinskio (Švalinsko) apie 1864 m. nutapytą paveikslą – I Kryžiaus kelio stotį „Jėzus nuteisiamas mirti“, iš Veisiejų Šv. Jurgio bažnyčios. Ankstesnių „restauracijų“ metu nevaizdinės paveikslo pusės įplyšimams sutvirtinti buvo priklijuoti įvairaus dydžio drobės lopai. Iš viso net 22! Pradėjus juos nuiminėti paaiškėjo, kad kai kurie jų padaryti iš paveikslų. Atlikus technologiškai sudėtingas atskyrimo procedūras, iš šešių drobės lopų pavyko surinkti ir suklijuoti beveik pilną tapybos kūrinį bei identifikuoti jame vaizduojamą siužetą - tai nežinomo autorius darbas „Šv. Teklė“. Kituose drobės lopuose pavyko atpažinti  Michal Nowicki 1850 metais funduoto didelio paveikslo, kuriame pavaizduota Jėzaus krikšto scena, fragmentą. Deja, šio kūrinio autorius taip pat nežinomas.

Frazė „Trys viename“  dažnam asocijuojasi su maisto papildais ir sveikata - stiprūs plaukai, tvirti nagai, skaisti oda, su higienos ir grožio priemonėmis – šampūnas, kondicionierius ir balzamas viename, su buities prietaisų funkcionalumu – trintuvas, plaktuvas, smulkintuvas ir taip toliau. Tačiau bevardijant analogiškus Trys viename pavyzdžius, kyla asmenine patirtimi pagrįstos abejonės, nes toks objekto universalumas ir multifunkcionalumas dažniausiai nepasiteisina. Šios parodos eksponatai įrodo, kad „Trys viename“ gali puikiai veikti. Be apgaulės, be reklaminių triukų... Tiesa, su tam tikra išlyga – buvę sujungti į vieną kūrinį, paveikslai išlaisvinami ir vėl patampa atskirais, vienas nuo kito nepriklausančiais objektais.

Parodos kuratoriai: doc. Linas Lukoševičius, doc. Alvydas Mandeika

Parodos atidarymo metu bus pristatomas ir naujas, infomatyvus leidinys apie VDA Paminklotvarkos katedrą (sudarytoja dr. Dalia Klajumienė).

 

Atidarymas: lapkričio 11 d.17 val., galerijoje „Akademija“ (Pilies g. 44/2)
Paroda veiks iki lapkričio 23 d.
Galerijos „Akademija“ darbo laikas: I – VI  12 – 18.