Paulina Bronislava Giedraitytė I „ Žaislų istorijos. Vandos Juknaitės kūryba kaip inspiracijų šaltinis“ I VDA Lauko ekspo
Molis, angobai, antglazūriniai dažai, dekolės. Lipdymas raižymas | 2024
Įvairūs žaislai ir žaidimai archeologų randami išsilaikę net nuo šumerų civilizacijos laikų. Nuo seniausių laikų vaikai ir suaugę žaidžia žaidimus ir dažnai jiems pagyvinti naudoja įvairius daiktus, kurie supaprastintai vadinami žaislais. Tik vaikams, priešingai nei suaugusiems, žaislas nėra tik pramoga, bet ir edukacinė priemonė, Šiuo atveju vaikų žaislai tampa įrankiu pasaulio pažinimui.
Pagrindinis inspiracijos šaltinis yra rašytoja Vanda Juknaitė, kurios kūryboje didelę dalį užima vaikai ir jų akimis matomas pasaulis, vaikystės ir socialinio gyvenimo tematikos. Jos nuomone „vaikas yra be išankstinių nuostatų. Žiūri į gyvenimą atviromis, nustebusiomis akimis. Vaikas priima gyvenimą kaip dovaną ir tas prisiminimas vaikiško santykio su pasauliu - stiprina, guodžia ir daro jį žmogumi.” Šie du motyvai – vaikystė ir pokalbis – dažnai besikartojantys autorės kūriniuose, atvedė mane prie žaislo simbolikos.
„Reikėjo suteikti jam galimybę, buvo noras parodyti tokį gražų žmogų kitiems. Ne knygą, ne paveikslą, bet žmogų. Čia buvo toks gyvas gyvenimas“. Šios Vandos Juknaitės išgirstos ir perskaitytos mintys paskatino pakalbinti artimuosius ir pažįstamus žmones, kolegas, taip pat žinoma ir pačiai sau priminti tą nerūpestingą vaikystę. Gyvas pokalbis su šeimos nariais, draugais, mokytojais ir kitais artimaisiais apie jų prisimenamus vaikystės žaislus ir atrinktos pokalbių detalės atėjusios iš interviu, įgyvendintos per meno kūrinius, kurie primena keramikinius žaislus pasakojančius tikrų žmonių tikras žaislų istorijas. Tai lėlės, transporto priemonės, pliušiniai meškučiai ir kiti pliušiniai žaislai, ginklai, sportiniai žaislai ir daug kitokių.
Kiekvienam žaislui parinktas unikalus technologinis sprendimas, kuris pritaikytas prie autorių interviu pasakojamų atsiminimų. Žaislai lipdyti iš šamotinio molio masės, o jų paviršius dekoruotas skirtingų spalvų angobais, kuriuose įmaišyta glazūra, kad būtų pasiektas norimas blizgesys. Visi sukurti žaislai ir jų dekoravimas atskleidžia pasakotojų prisiminimus, vaikystės žaidimus ir svarbius žaislus, kurie galbūt turėjo įtakos jų gyvenimui.
Kūrybinio projekto vadovas doc. Rasa Justaitė - Gecevičienė
Teorinio darbo vadovas Dailėtyrininkė Vaidilutė Brazauskaitė – Lupeikienė
paulina.giedraityte@stud.vda.lt
Paroda yra VDA Baigiamųjų darbų parodos dalis