Kuruojamoji VDA Baigiamųjų darbų paroda ,,Ašmenys" I VDA parodų salių „Titanikas“ (Maironio g. 3) aukšte.

2025 06 03-14

Žodžio „ašmenys“ reikšmė norom-nenorom turi grėsmingą atspalvį. Nes paprastai tai susiję su peilio, kirvio, kardo, kalavijo aštriosiomis dalimis. Mokęsi istorijos taip pat iš karto gali pagalvoti apie asociacijas du Didžiosios Prancūzijos revoliucijos metu ant pasmerktųjų kaklų iš viršaus driokstelėjančią giljotinos dalį. Bet būkime atviri – argi diplominio darbo gynimas nėra susijęs su šiokiu tokiu nuosprendžiu? Tik visiškai nieko tuos ketverius ar dvejus metus neveikęs žmogus gali visiškai abejingai ir ramiai, nesijaudindamas žiūrėti į savo studijų proceso apoteozę.

Bet būtina pabrėžti ir akcentuoti, kad terminas „ašmenys“ ir labai konkrečią akademinę konotaciją. Garsus Viduramžių filosofas, vienas ryškiausių nominalistinės pozicijos atstovų – William‘as Ockhamas (1285-1349) yra sukūręs metodologinį samprotavimo būdą, vadinamą „Okamo skustuvu“. Tai mąstymo būdas, reikalaujantis kuo mažiau prielaidų reiškinio paaiškinimui. „Numquam ponenda est pluralitas sine necessitate / „Svarbu nepateikti daugybių be reikalo“, – teigė mąstytojas, paaiškindamas, kad jeigu egzistuoja kelios teorijos, aiškinančios kažkokią tiesą ar reiškinį, reikia rinkis tą, kuri reikalauja mažiausiai prielaidų.

Dar įdomiau, kad lietuvių kalboje pasakymas „ašmenys“ yra gražiai ir vykusiai susijęs su menu. Nes „ašmenys“ yra lygu beveik „aš-menas“, „aš-mene“. Arba, nuėmus varnelę nuo vienos iš priebalsių, ašmenys virsta asmenimis. Tai yra ženklas, nuoroda ir palinkėjimas, kad kiekvienas Vilniaus dailės akademijos diplomantas/diplomantė būtų stipria, ryškia ir net šiek tiek aštria asmenybe.

Paroda ,,Ašmenys” yra VDA Baigiamųjų darbų parodos dalis.

Parodoje dalyvauja:

Živilė Aleknavičiūtė (Vizualiųjų komunikacijų dizainas, MA),

Anhelina Blashchytsyna (Grafika, MA),

Rėda Brandiškauskienė (Įvietintas menas, MA),

Gabija Galiauskaitė (Dailės ir interjero restauravimas, BA),

Ugnė Upė Lučiūna (Skulptūra, MA),

Diana Marija Petrošiūtė (Tekstilė, MA),

Emilija Rimkevičiūtė (Dailės ir interjero restauravimas, BA),

Olivija Sadauskaitė (Dailės ir interjero restauravimas, BA),

Edita Vieraitienė (Įvietintas menas, MA),

Titas Antanas Vilkaitis (Grafika, MA).

--

Parodos kuratorius – VDA muziejaus direktorius dr. Vidas Poškus

Dizainas – Rusnė Šimulynaitė