Vaikų miško paviljonas
Lietuvos paviljonas 18-ojoje tarptautinėje architektūros parodoje – „La Biennale Architettura 2023“ Venecijoje

2023 m. gegužės 18 d. – lapkričio 26 d.
antradienis – sekmadienis, 10 – 18 val


2125 Campo Tana, Castello, Venice

Dar liko dešimt dienų aplankyti Lietuvos paviljoną 18-ojoje tarptautinėje architektūros parodoje – „La Biennale Architettura 2023“ Venecijoje iki kol medinis Vaikų miško paviljono žaidimų peizažas grįš į Kuršių Neriją.

Gegužės 17–19 dienomis paviljono atidarymas buvo švenčiamas kasdieniais gyvo garso pasirodymais, kuriuos atliko architektas Tuomas Toivonen, naudodamas medieną, stygas, plaktukus, vibracijas, balsą, kvėpavimą, elektroniką ir lauko įrašus. Atidarymo renginį pradėjo paviljono komisarė Ines Weizman, kalbas sakė: kultūros viceministrė Daina Urbanavičienė, Vilniaus dailės akademijos rektorė Ieva Skauronė ir kuratorių komanda Jurga Daubaraitė, Egija Inzulė ir Jonas Žukauskas.

Paviljonas, sukurtas kaip edukacinė priemonė, kviečiantis žaisti ir pažinti miškus kaip architektūrines ir infrastruktūrines erdves. Jis pastatytas iš Kuršių nerijos medžių medienos, kuri per keletą metų buvo kaupiama Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos Medienos džiovinimo stoginėje, įgyvendinant projektą „Neringos miško architektūra“.

Gegužės – birželio mėnesiais paviljone vyko seminarai, kuriuos vietos moksleiviams ir pedagogams vedė miško edukatorė Riitta Nykänen (Nyyskä) iš Mustarindos asociacijos padedama edukatoriaus Viliaus Vaitiekūno. Kartu jie sekė paviljone pavaizduoto miško 500 metų laiko juostą ir žaidimais atskleidė sudėtingus miško erdvės santykius. O šį rudenį vaikams po atostogų grįžus į mokyklą, jie ir toliau lankosi paviljone kartu su savo mokytojais.

Vasaros mėnesiais paviljonas pritraukė daugybę įvairaus amžiaus lankytojų, kurie dėliojo žodžius kalninių pušų abėcėle, ilsėjosi pavėsyje tarp gleivūnų sporų, skaitė apie miško laiką, klausėsi Medienos reverberacijų, žaidė su miško sluoksnių šešėliais, žiūrėjo Miško pamokų filmą, medžiojo Ekomonstrus, skaičiavo vilnonių Laumių spalvas ir mokėsi iš „Miško tęstinumo knygos“. Iš viso paviljone apsilankė apie 30 000 žmonių.

Rugsėjo 14 d. renginys „Baltijos formulė“ subūrė Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Austrijos paviljonų kuratorių komandas. Kuratorės Auroros Fondos moderuojamas pokalbis susiejo jų patirtis kuriant ir įgyvendinant projektus 18-oje Architektūros bienalėje, Venecijoje. Ypatingas dėmesys buvo skiriamas tam, kaip kiekvienas paviljonas ugdė autentiškas istorinio Venecijos miesto patirtis, atliepė jo iššūkius bei unikaliais būdais reflektavo pagrindinę šių metų bienalės temą – Ateities laboratorija.

Spalio 14 d., Škotijos + Venecijos kuruojamo renginio „Trapus pokalbis“ dalis, Vaikų miško paviljone vyko rašytojo Cal Flyn skaitymas, kuriame buvo nagrinėjamos architektūros, žemės, kraštovaizdžio ir kalbos temos.

Spalio mėnesį paviljone apsilankė Neringos savivaldybės, Kuršių nerijos nacionalinio parko ir Neringos muziejų delegacija. Mūsų bendradarbiavimas su šiomis institucijomis ir organizacijomis įgalins Vaikų miško paviljono sugrįžimą į Kuršių neriją, kur jis bus pastatytas miške ir veiks kaip aplinkos ugdymo klasė.

La Biennale Architettura 2023 ir Lietuvos paviljonas veiks iki 2023 m. lapkričio 26 d.

Nuoširdžiai dėkojame prižiūrėtojams, kurie dėmesingai rūpinosi paviljonu ir jo lankytojais: Rugilei Akambakaitei, Magdalenai Beliavskai, Augustei Fišerytei, Aistei Gaidilionytei, Rimantui Giedrai, Gustei Kripaitei, Martai Dorotėjai Lekavičiūtei, Gabijai Naikauskaitei, Viktorijai Narbutaitei, Viliui Vaitiekūnui. Kamilei Vasiliauskaitei, Gabrielei Vrublevskai.

2125 Campo tana castello, Venecija