Mindaugas Lukošaitis I Mindaugo piešiniai
2025 05 05–27
Parodos atidarymas 05-05 17.00 val., VDA galerijoje „5 malūnai“
Paišau dvejopu būdu. Pirma, eskizuoju, apmąstau ir braižau vizijų kontūrus, išryškinu esmines būsimo kūrinio savybes. Tai yra piešinys, kuris padeda vystyti mintį ir užbaigti darbą. Kitas paišymo būdas mane ilgam pritraukia prie lapo ir besiskleidžiančiame darbe stebiu kas vyksta, keliauju per vaizdinius.
Didesnėms parodoms dažniausiai pateikiu teminius kūrinius, solidžius piešinių ciklus, kuriuose gilinuosi į istorines temas. Tačiau sunkiausia pristatyti tuos darbus, kurie gimsta atsitiktinai ir neturi vienos temos. Tokius dar vadinu „virtuviniais“.
Dažnai virtuvėje gerdamas kavą ar šnekučiuodamasis su artimaisiais nerūpestingai kažką paišau. Tokie „neteminiai“ piešiniai yra daug įvairesni, keistesni, nepakartojami, trikdantys. Paišydamas virtuvėje negalvoju, kad tai kam nors rodysiu, neapmąstau pačių vaizdinių – jie išniro priešais mane, nusistebėjau ir – padėjau į šalį. Per daugelį metų susikaupė gana nemažai tokių padrikų kūrinių, dalį kurių atrinkau parodai „Mindaugo piešiniai“.
Kviečiu pasižvalgyti po nepritapusių – netapusių ciklų dalimi – piešinių rinkinį. Juos buvo lengva piešti bent jau dėl vienos aplinkybės: juos išties kūriau tik sau. Tačiau dabar dalinuosi ir su jumis.
Piešinys laikomas gyvu, kai jį galima stebėti tiesiogiai, ir tik tada jis sukuria išgyvenimą. Matydami mano piešinius kompiuteryje ar telefone, nepatiriate tikrųjų kūrinių. Kviečiu pamatyti juos gyvai galerijoje „5 malūnai“ nuo gegužės 5 iki 27 d.
Mindaugas Lukošaitis (g. 1980, Šiauliai) 2003 baigė skultūros studijas Vilniaus dailės akademijoje, šiuo metu yra VDA dailės krypties meno doktorantas. Nuo 1997 dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje (2004 su broliu Gintautu Lukošaičiu dalyvavo San Paulo bienalėje); surengė individualių parodų Vilniuje (2005, 2012, 2013, 2017, 2022, 2023), Niujorke (2012), Šiauliuose (2015). Pripažinimo sulaukė sukūręs piešinių ciklų svarbiomis istorinėmis temomis: „Rezistencija“ (Lietuvos pokario rezistencijai ir partizanų kovoms atminti, 2003), „Žydai. Mano istorija“, „Žydai. Mano istorija 2“ (Holokausto tema, 2012 ir 2014), „Ruanda“ (2013), „Talvisota“ (2013), „Pilėnai“ (2013). Tragiškiems įvykiams pasakoti menininkas pasirenka nespalvotų piešinių seriją; ją kurdamas imasi objektyvaus ir pedantiško istorijos tyrėjo vaidmens, atkuria nusikaltimų vietą ir eigą; iš nedidelių (A4 formato) piešinių nelyginant animacinį filmą sudėlioja fragmentišką pasakojimą. Iliustravo Zigmo Vitkaus knygą „Akimirka apsispręsti. Lietuvos žydų gelbėtojų istorijos“, su G. Grajausku sukūrė komiksų knygą „Jūros druska ant lūpų“ (abi 2023). Kūrinių turi MO muziejus Vilniuje, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Louisianos modernaus meno muziejus (Humlebækas, Danija), jų yra privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje.
Šaltinis: „Visuotinė lietuvių enciklopedija“
Parodą organizuoja Marija Marcelionytė-Paliukė
