Lukas Pavilonis

(IŠ)LAIKYMAS. BUS / YRA / BUVO

Kintanti paroda

2024 01 30 – 02 17 | Atidarymas: sausio 30 dieną (antradienį), 18 val. 

Herakleitas teigia, jog laikas teka visur ir nuolat. Ir ši akimirka niekada nepasikartos. Galite atsidurti toje pačioje vietoje tiek kartų, kiek norite, bet neįmanoma ten būti tuo pačiu metu. Ir viskas todėl, kad laikas teka tik viena kryptimi – iš praeities į ateitį, bet niekada atvirkščiai. 

Parodos idėja, jog jos eigoje vis keičiama ekspozicija ir jos artefaktai yra tarsi siekiamybė įvaizdinti Herakleito nupasakotą upę: nuolat kintančią, tokią į kurią antrą kartą neįmanoma įbristi. Vienas iš paprasčiausių būdų pajusti mano kuriamą laiko tėkmę yra aplankyti parodą keletą kartų, nes jos eksponatai bus keičiami kasdien tiek mano paties, tiek žiūrovų. Kitas būdas – bendradarbiauti arba interaktyviai dalyvauti parodoje, atsakant į kvietimą, naudotis chronometru ir užpildyti „Parodos dalyvio formą“. Tokiu būdu ne tik prisidėsite prie mano vykdomo meninio tyrimo, bet ir patys fiksuosite savo bėgantį, o gal slenkantį laiką, bei gausite patvirtinimą savo pačių dalyvavimo šioje meninėje veikloje.

Parodos atidarymas bus/yra/buvo simbolinė šios meniniais gestais fiksuojamos laiko tėkmės stebėsenos pradžia, kurio metu jūs išvysite septynis asambliažus. Vienas iš jų bus tik pradėtas kurti, o jo kompozicija keisis kasdien priklausomai nuo to, kokius daiktus žiūrovai man paliks šalia jo specialiai tam įrengtoje dėžėje. Kitą kūrinį („Asambliažas Nr. 20“) esate kviečiami keisti patys. Noriu pažymėti, kad man svarbu, jog koregavimas būtų su intencija sukurti priimtinesnę sau kompoziciją nei esamoji (judinant raudoną magnetinį kvadratą). Taip pat labai prašau, keitimo atveju užfiksuoti ir pažymėti savo bendraautorystę šalia esančioje lentelėje. Kiti penki asambliažai parodos ekspozicijoje išsilaikys neilgai. Jie yra sukurti, kiekvienam naudojant surinktus daiktus iš penkių konkrečių Mizarų kaimo apleistų namų turinio. Šiuos parodos eksponatus sau įsipareigojau „grąžinti“ atgal į jų kilmės vietą: juos ten pakabinti ir palikti laiko tėkmės valiai. Parodoje vieną po kito šiuos eksponatus pakeis jų „gimtose parodų salėse“ – apleistose kaimo trobose padarytos nuotraukos. Šis fotografavimas man yra tarsi laiko sustabdymo veiksmas – (iš)laikymas. Taip užfiksuoti kūriniai nebeirs, tuo tarpu realiems objektams grąžinsiu galimybę keistis ir sunykti iki galo jų natūralioje aplinkoje. Besikeičiančioje ekspozicijoje „Kreatoriume“ fotografijos taps nauja galutine, nekintančia kūrinio forma, o pirmavaizdis grįžęs „namo“ tęs nykimo ir kintančios parodos procesą, kurį persikėlus į kitą erdvę ir laiką, tikiuosi bus dar galima pamatyti žymiai ilgiau (šių kūrinių pavadinimai yra koordinatės, nurodančios tikslią naują/seną asambliažų buvimo vietą). 

Taigi lankydamiesi parodoje (IŠ)LAIKYMAS. BUS / YRA / BUVO galbūt matysite eksponuojamus septynis asambliažus, o gal dalis jų jau bus iškeliavę ir kūrinių forma pasikeis į fotografijas, tačiau kitoje erdvėje ir kitu laiku jie bus/yra/buvo dar vis pasiekiami....

Labai tikiuosi, jog kiekvieno iš jūsų parodos stebėjimo forma bus/yra/buvo unikali ir dėkoju tiems, kurie įsitrauks bei paliks savo buvimo ir stebėsenos ženklą, kaip įkvėpimą mano tolimesniems kūriniams.

Lukas Pavilonis

2007-2020 mokėsi Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje. 

2021 pradėjo studijuoti VDA Tapybos katedroj. Šiuo metu studijuoja trečiame kurse.

2022 pateko į ,,Zabolis art prize 2022" finalą.

2022 - 2023 surengė personalinę parodą Kauno IX forto muziejuje ,,Fortifiksacija".

2023 kartu su Vasare Kuprevičiūte dalyvavo grupinėje parodoje ,,Cukrus", kuri vyko dailininkų sąjungos galerijoje, su darbu ,,Duetas".

Kreatoriumas | Meno krosnys Parodų erdvės ~ Maironio g. 6, Vilnius