Dileta Deikė | Krentantys šešėliai

2023 09 19 – 2023 10 06

Diletos Deikės instaliacija „Krentantys šešėliai“ sukurta ilgai vaikštant ir fiksuojant šviesos ir šešėlių žymes buvusiame Vilniaus žydų gete. Ji eksponuojama Gaono gatvės pirmame name įsikūrusioje galerijoje „Artifex“ – visai šalia buvusių geto vartų. Diletos kūrinys yra apie atmintį – lėtai, bet neišvengiamai ataidinčius buvusių gyvenimų pėdsakus. Tai beveik neapčiuopiamas, ir kartu labai materialus darbas. Darbas kaip tuštumos atvėrimas ir atminties pulsavimo užrašymas siuvinėjimo dygsniais. Lėtas dygsniavimas (angl. slow stitching) įkvepia veiksmo ir sąmoningo įsigilinimo sąveiką ir siuvinėtojai, ir žiūrintiems.

Pasak menininkės, lėtas dygsniavimas ją intuityviai atvedė prie Vilniaus geto istorijos apmąstymo, prie bandymo suprasti, ką šiandien reiškia būti, gyventi, kurti žydiškajame Vilniuje. Jos siuvinių kompozicijas sudaro šešėliai, sukomponuoti kaip abstrakčias figūros. „Šešėlius renku buvusių Mažojo ir Didžiojo getų aplinkoje; pasirenku tuos, kurie krenta nuo žmogiškos veiklos palytėtų objektų – spynų, vartų, stebėjimo kamerų, tvorų ir kt. objektų, kurie šiandien vilniečiams simbolizuoja saugumą, o anuomet geto kaliniams reiškė nelaisvę ir pažeminimą. Netolima Vilniaus miesto istorija meta šešėlius, kuriuos dūris po dūrio lėtai dygsniuodama jungiu į egzistencinį siuvinį, taip ieškau būdo suvokti žydų tautą ištikusios tragedijos mąstą“.

Instaliaciją „Artifex“ galerijoje sudaro šešėlių, atspindžių ir šviesos salės. Kiekvienoje iš jų eksponuojamuose kūriniuose jungiasi matoma ir nematoma, juntama ir neapčiuopiama. Atspindžių ir šešėlių bendras pagrindas – šeimoje išsaugotos staltiesės, kaip bendras stalas. Bet stalo nėra ir nėra aplink sėdinčių žmonių. Šviesos salėje (kuri yra ir prietemos, tamsos salė) plevena užuolaidos. Kambarys tuščias, bet pro drobėje iškirptas jidiš kalbos raides sklinda šviesa, pripildanti erdvę alsavimo. Žodžių reikšmė paaiškėja perskaičius, bet jų prasmė suvokiama vos įžengus į patalpą.

Svarbiausias parodos elementas – laikas, praleistas galvojant apie žydų gete gyvenusius žmones ir dygsniuojant nematerialius jų būties įrodymus. Jų akys stebėjo nuo namų krentančius šešėlius, šviesos blyksnius languose. Dabar juos stebime mes ir dygsnis po dygsnio renkame nepapasakotas istorijas.

Kuratorė Laima Kreivytė

Organizatoriai VDA galerija ARTIFEX

Kuratorė Laima Kreivytė

Dizainas Ineta Armanavičiūtė

VDA galerija „Artifex“, Gaono g. 1, Vilnius

Atidarymas 2023 09 19 d. (antradienį) 18.00 val.

Artifex galerija