Viešų paskaitų ciklas „Aktualioji dailėtyra: naujausios Lietuvos meno tyrimų atodangos. Skiriama 700 metų Vilniaus jubiliejui”
2023 m. lapkričio 21 d. 18 val. Vilniaus dailės akademijos Gotikinėje salėje (Maironio g. 6) Kęstučio Kuizino paskaita „Svetimšalio žvilgsnis į Lietuvą“
Paskaitos temą įkvėpė šių metų pavasarį Nacionalinėje dailės galerijoje surengta paroda „Svetimšalio žvilgsnis į Vilnių“, kvietusi pažvelgti, kaip įvairių XX–XXI a. pradžioje vykusių geopolitinių lūžių akivaizdoje užsienio menininkai – nuo karo turistų iki kviestinių svečių – stebėjo ir matė Vilnių. Paskaitoje telkiamasi į XX a. pabaigoje– XXI a. pradžioje užsienio menininkų pamatytą Vilnių pereinamuoju laikotarpiu – nuo Nepriklausomybės atgavimo iki laipsniškos integracijos į Europos Sąjungą. Pastarojo laiko Vilniaus parodinio gyvenimo scenoje, ypač pristatančioje tarptautinio meno procesus, labiausiai išsiskyrė 1992 m. įsteigtas Šiuolaikinio meno centras. Užsienio kūrėjai, bendradarbiaudami su ŠMC, specifiškai domėjosi tranzitine miesto ir visos šalies būkle, sovietine praeitimi ir jos palikimu bei naujo gyvenimo ženklais. Jų kūriniuose miestas iškilo kaip nelengvai apčiuopiamas Kitas – ne tik kitų akimis pamatytas, bet ir kitoks – bent kiek svetimas, sukeistintas. Paskaitoje taip pat siekiama papildyti ir praplėsti minėtoje parodoje pristatytų meninių projektų kolekciją nerodytais užsienio menininkų kūriniais, kurie buvo skirti ne tik Vilniaus miestui ir jo tematikai, bet ir platesniam Lietuvos kontekstui atliepti.
Kęstutis Kuizinas – menotyrininkas, kuratorius, nuo 1997 m. Šiuolaikinio meno centro direktorius. Nuo 1992 m. kuravo daugiau kaip 30 lietuvių ir užsienio dailininkų parodų Lietuvoje, Vengrijoje, JAV, Vokietijoje, Rusijoje, Baltijos ir Skandinavijos šalyse. Buvo 49- osios, 54-osios, 57-osios ir 59-osios tarptautinių Venecijos bienalių Lietuvos nacionalinio paviljono komisaras (2001, 2011, 2017, 2022). Kuravo Lietuvos prisistatymą 26-ojoje San Paulo tarptautinio meno bienalėje (2004). Tarptautinių parodų Lietuvoje ir užsienyje vertinimo komisijos narys bei katalogų sudarytojas. Skaitė pranešimus, paskaitas apie lietuvių šiuolaikinę dailę ir dalyvavo viešose diskusijose įvairiuose pasaulio muziejuose, meno centruose bei tarptautinių diskusijų forumuose. Stažavosi JAV (pagal JAV informacijos agentūros programą, 1993), Suomijoje (su Šiaurės MT stipendija, 1994), Prancūzijoje (pagal Prancūzijos URM, AFAA programą, 1994, 1996), Didžiojoje Britanijoje (pagal Britų tarybos edukacinę programą, 1995), Vokietijoje (pagal Goethe instituto kalbų mokymo programą, 2001). LR kultūros ir švietimo ministerijų Vaizduojamojo meno ekspertų tarybos (1992–1993), Soroso ŠMC fondo valdybos (1993–1995), Rygos meno centro ekspertų tarybos (2008–2009), Baltijos meno centro Visbyje (Švedija) ekspertų tarybos (nuo 2009) narys. Tarptautinės dailės kritikų asociacijos (AICA) Lietuvos sekcijos narys. Už pasiekimus kuruojant parodas buvo nominuotas Walter Hopps premijai (JAV, 2006), apdovanotas Norvegijos Karalystės „Riterio“ ordino kryžiumi (1998), ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu (2013) ir ordino „Už nuopelnus Lenkijos Respublikai“ Kavalieriaus kryžiumi (2019).
Registracija į paskaitą
Paskaitos įrašo premjera 11.22 d. 18 val. Youtube kanale