Jungiant paribius
Atidarymas: lapkričio 9 d. 18.00 val., parodų erdvė „5 malūnai“ (Malūnų g. 5, Vilnius)
„Jungiant paribius“ – tai savaitės trukmės Vilniaus dailės akademijos, Central Saint Martins (Londono menų universitetas) ir Ukrainos centro Vilniuje parengta bendra edukacinė programa, pagrįsta kūrybišku ir išradingu miesto erdvių ir su jomis susijusių kultūrinių praktikų įsisavinimu ir tyrinėjimu.
2023 m. spalio 28 d. – lapkričio 4 d. dienomis vykę kontekstualūs ir situaciniai edukaciniai užsiėmimai buvo paremti ukrainiečių paauglių ir jaunuolių patirtimis Vilniuje – mieste, į kurį jie pasitraukė dėl besitęsiančios Rusijos karinės invazijos. Dirbdami su praktikuojančiais menininkais, kuratoriais ir pedagogais, edukacinių užsiėmimų dalyviai naudojo rašymo, vaizdo, garso ir kitas kūrybines formas, kad ugdytų savo refleksijos ir samprotavimo įgūdžius, leidžiančius stebėti, skaityti ir kūrybiškai mąstyti apie savo artimą gyvenamąją aplinką. Dirbtuvės buvo orientuotos į konkrečią vietą ir koncentruotos į Vilniaus geležinkelio stotį. Ukrainiečių vaikams gyvenantiems Vilniuje tai suteikė galimybę kurti fantastinius pasaulius, pasakoti naujas istorijas ir siūlyti alternatyvius vaizdinius atspindinčius šią vietą, jos funkcionavimą. Visos edukacinės programos metu išryškėjo begalinis jaunų žmonių entuziazmas ir kūrybiškumas.
Kiekvieną dieną nuo 10 val. iki 16 val. jaunuoliams iš Ukrainos kūrybines dirbtuves vedė vis kiti menininkai ir dėstytojai. Markas Klišius (Londono menų universitetas) kvietė patirti Vilniaus miestą ir permąstyti savo santykį su aplinka keliant klausimą: Kaip čia atsidūriau? Atsakius į jį, buvo galima pereiti prie naujų pasakojimų kūrimo. Silke Lange (Londono menų universitetas) vedė vaizdo skaitymo, įspūdžių fiksavimo užsiėmimus kartu su asmeninio požiūrio/perspektyvos svarbos tyrinėjimu mus supančioje aplinkoje bei bandymu joje įsirašyti. Garso menininkė ir iliustratorė Cecilia Noiraud (Studija Hungry eyes) jaunuolius pakvietė patirti Vilniaus geležinkelio stotį renkant garsus, o vėliau juos apdorojant sukurti bendrą visos grupės pasakojimą. Marijos Marcelionytės-Paliukės (Vilniaus dailės akademija) kūrybinės dirbtuvės grafikos laboratorijoje įkvėpė dalyvius permąstyti jiems įprastus, tiesioginius vaizdo kūrimo būdus, pasiūlant sukurti savo mieste veikiančio personažo portretą, naudojant medines literas. Jelena Škulienė ir Aleksas Gailieša (Vilniaus dailės akademija) visus subūrė bendram kūriniui tekstilės laboratorijoje, kuriame kiekvienas dalyvis paliko savo kūno formą, siuvinį, aplikaciją, atspaudą, t. y. jausmą, lydėjusį Vilniaus mieste bei patirtis Akademijoje kūrybinių dirbtuvių savaitės metu.
Edukacinės programos „Jungiant paribius“ rezultatai pristatomi kartu su visais dalyviais instaliuotoje parodoje, kurios atidarymas vyks 2023 m. lapkričio 9 d. 18 val. Vilniaus dailės akademijos galerijoje „5 malūnai“ (Malūnų g. 5). Paroda veiks iki gruodžio 8 d.
Edukacinės programos kūrėjai: Markas Klišius (Londono menų universitetas), Silke Lange (Londono menų universitetas), Marija Marcelionytė-Paliukė (Vilniaus dailės akademija)
Programos kūrėjai dėkoja Ukrainos centrui Vilniuje ir jo darbuotojams o ypač Jevgenijai Bessmertnai, Deimantei Kuprelienei ir Olesiai Cholodovai, kurių dėka šis projektas buvo įgyvendintas.
Parodos dalyviai: Rozaliia Zrazhevska, Kateryna Lemtso, Valeriia Kholodova, Anastasiia Romanko, Oleksandra Udodova, Anastasiia Suprunenko, Danylo Kosogov, Ivan Borovyi, Mariia Harmash, Myron Yakovlev, Zoriana-Lana Zhovtenko, Arina Borysova, Rehina Lynnyk, Bohdan Ptychkin
Programos metu vykusių kūrybinių dirbtuvių vadovai: Markas Klišius (Londono menų universitetas), Silke Lange (Londono menų universitetas), Cecilia Noiraud (Studija Hungry eyes), Marija Marcelionytė-Paliukė (Vilniaus dailės akademija), Jelena Škulienė (Vilniaus dailės akademija), Aleksas Gailieša (Vilniaus dailės akademija)
Projekto rėmėjai: Vilniaus dailės akademija ir Central Saint Martins (Londono menų universitetas)