Aafke Bennema | Santalkos, tarpai, trupiniai

2024 02 14 – 2024 03 01

Aafkės Bennemos kūriniai sukuria takių procesų, vis atsirandančių ir išnykstančių, kintančiose šiuolaikybės struktūrose, įspūdį. Bennemos darbai susideda iš nestabilių elementų, reflektuojančių visuomenėje skambančias potekstes. Pasak sociologo Zygmunto Baumano, modernūs laikai yra nepastovūs, lankstūs ir neapibrėžti – nuolatinėje kitimo, dinamikos būsenoje. Šiuolaikybė tampa fragmentiška, grindžiama trumpais projektais, kurie retai sudaro nuoseklią visumą. Menininkės kūriniai atspindi šią fragmentišką kasdienybę. Autorė tarsi nepateikia užfiksuotos, galutinės nuomonės, sprendimo, ateities perspektyvos. Kismo būsena tampa pagrindine idėja, inspiruojančia autorę skirtingose plotmėse – per dabarties įvykius, filosofiją, darbą. Kitimo dinamika įgauna skirtingas formas ir matmenis autorės kūryboje – tiek jos tapyboje, tiek abstraktesniuose darbuose iš įvairiausių spalvotų virvių.

Menininkės kūriniai panašūs į nuolatinę įvairių konstrukcijų kaitą. Jie tarsi pagauti, užfiksuoti kūrybos proceso eigoje. Bennema priima daugybę vienas po kito einančių logiškų ir nelogiškų sprendimų, o jos nauja kūryba (at)gimsta ryšyje su jau anksčiau užbaigtomis dalimis, kas tampa panašu į procesualų judėjimą kartu. Tiek kūrybos procesas, tiek rezultatas yra kintantys – visi elementai nuolat kuria poveikį vienas kitam.

Aafke Bennema stengiasi užfiksuoti nepastovius ir nenuspėjamus natūralius procesus. Nors kiekvienas autorės kūrinys turi savo logiką, atsiradimo metodą, menininkė vadovaujasi kurdama intuicija. Bennema naudoja senąsias, tradicines technikas – mazgų rišimą, audimą, siuvinėjimą. Autorę žavi galimybė perfrazuoti skirtingas manualias praktikas, įvairias medžiagas, suteikiant joms naują matymą ir pojūtį. Kūrybos proceso tęstinumas, kaita ir reguliari praktika pati pasiūlo kūrinių formą, viziją ir turinį. Pavyzdžiui, kai kuriuose darbuose atsiranda gentinės figūros, susijungdamos su šiuolaikinių simbolių fragmentais. Menininkės kūryboje taip pat sugyvena tiek organinės formos, tiek peizažo dalys ir abstraktesni vaizdai.

Aafke Bennema perteikia savo santykį su ją supančiu pasauliu, parodo jį per savo pačios sukurtų sistemų, kuriose keičiasi tvarkos ir chaoso principai, supratimą, o harmoningi ir disonuojantys elementai sudaro tarpusavio ryšius.

Aafke Bennema studijavo Arnhemo meno akademijoje (Nyderlanduose). Kūrybos pradžioje autorė atsidavė tapybai, skirdama daugiausiai dėmesio ryškiems kontrastingiems portretams. Vėliau menininkė ėmė kurti peizažus, dinamikos pilnus kūrinius. Aafke Bennema daugelį metų kūryboje pasitelkia virves, tekstilę.

Parodos atidarymas: vasario 13 d. (antradienį) 18:30 val. VDA galerijoje Artifex (Gaono g. 1, Vilnius).

Galerijos darbo laikas: II-V 12-18, VI-12-16. Paroda yra festivalio “SU-MENĖK” dalis.

*Festivalio metu galerija dirba ir sekmadieniais (sumenek.lt).

Artifex galerija