Projektinė veikla

Skirtas finansavimas

9 000 Eur

Atsakingas asmuo

Lina Michelkevičė

Projekto veiklų įgyvendinimo trukmė

2022-09-01 - 2023-10-31

Projekto portfelis

Mokslo projektų portfelis

Projekto tikslas – į anglų kalbą išversti ir leidybai parengti Linos Michelkevičės monografiją „Būti dalimi. Dalyvavimas ir bendradarbiavimas Lietuvos šiuolaikiniame mene“ (leidimas lietuvių kalba: VDA leidykla, 2021).

Profesionaliai parengtas knygos vertimas reikalingas siekiant knygą išleisti pripažintoje tarptautinėje leidykloje, leidžiančioje menotyros ir kultūros studijų sričių akademinę literatūrą. Knygos vertimas bus teikiamas kreipiantis į tarptautines leidyklas dėl bendradarbiavimo (šiuo metu numatyta kreiptis į šias leidyklas: Transcript (Bylefeldas ir Londonas), Sternberg Press (Londonas), Valiz (Amsterdamas)).

Knygos leidimas anglų kalba pripažintoje užsienio leidykloje užtikrins plačią knygos sklaidą, monografijos indėlį į tebevykstančias menotyrininkų diskusijas apie dalyvaujamąjį meną, taip pat Lietuvos meno istorijos reprezentavimą anglakalbėje literatūroje apie Rytų Europos meną.

IDĖJA: Projekto tikslas – į anglų kalbą išversti ir leidybai parengti Linos Michelkevičės monografiją „Būti dalimi. Dalyvavimas ir bendradarbiavimas Lietuvos šiuolaikiniame mene“ (leidimas lietuvių kalba: Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2021). Darbinis pavadinimas anglų kalba: „To Be Part.

Participation and Collaboration in Lithuanian Contemporary Art“.

Knygą į anglų kalbą vers Erika Lastovskytė Frittoli, bendradarbiaudama su anglų kalbos

redaktore Mary Maschio. Abi jos jau yra susipažinusios su knygos tekstu, joje analizuojamomis problemomis, vartojamasi terminais, kadangi rengė knygos santrauką anglų kalba lietuviškam leidimui. Tai viena iš nedaugelio knygų, skirtų išsamiai Lietuvos šiuolaikinio meno procesų

analizei nuo Nepriklausomybės atkūrimo iki šių dienų. Knygoje iš teorinės pusės aptariamos ir detaliai analizuojamos šiuolaikinio meno praktikos, kuriose naudojamos dalyvavimo ir bendradarbiavimo (žiūrovų ir kitų dalyvių įtraukimo į meno projekto kūrimą) strategijos. Monografijoje lygiaverčiai svarbus teorinis ir empirinis tyrimas:

1) 2–4 skyriuose keliamos teorinės-metodologinės tokių strategijų pripažinimo,

analizės ir vertinimo problemos. Analizuojamas menotyros diskursas šia tema, išryškinant svarbiausias temas ir nesutarimų taškus. Siūlant į šį reiškinį žiūrėti per gamybos (poiesis) ir veiksmo (praxis) santykį, suformuojama teorinė prieiga, padedanti vertinti dalyvavimo praktikų funkcionavimą meno sistemoje ir socialinėje sferoje, menininkų ir dalyvių santykius bei vaidmenis, santykį tarp meno projekto ir meno kūrinio ir dokumentacijos bei kalbos reikšmę.

2) 5–10 skyriai skirti išsamioms analizėms projektų, įgyvendintų Lietuvoje arba lietuvių menininkų. Remiantis ankstesniuose skyriuose išskirtais probleminiais taškais ir suformuota teorine prieiga, analizuojami ŠMC TV, Artūro Railos, Algio Lankelio, Nomedos ir Gedimino Urbonų, Redo Diržio, Eglės Budvytytės, Godos Budvytytės ir Ievos Misevičiūtės, Vitalijaus Červiakovo, Andriaus Rugio, Dariaus Mikšio, Mirjam Wirz, Kristinos Inčiūraitės ir kitų menininkų projektai.

AKTUALUMAS IR VERTĖ: Knygos leidimas anglų kalba įneš indėlį į tebevykstančias diskusijas, kaip reikėtų vertinti žmonių „naudojimą“ mene, su tuo susijusius etinius klausimus, estetinę tokių projektų pusę, socialiai angažuoto ir bendruomeninio meno praktikų santykį su meno sistema, galiausiai – kuo remiantis įvertinti tokių projektų kokybę. Monografijoje išsamiai analizuojamas dalyvavimo strategijų taikymas ir raida Lietuvoje pastaraisiais trimis dešimtmečiais į tarptautinę diskusiją įtrauks Lietuvos šiuolaikinio meno pavyzdžius, kurie, sykiu su kitų posovietinių valstybių

šiuolaikiniu menu, yra gerokai mažiau reprezentuojami anglų kalba leidžiamose studijose, lyginant su Sovietų Sąjungai nepriklausiusių Rytų bloko valstybių (Lenkijos, buv. Čekoslovakijos ir Jugoslavijos) menu.

AUDITORIJA: Knyga skirta dailėtyrininkams, dailės kritikams, menininkams, kultūrologams ir kultūros filosofams, Rytų Europos studijų mokslininkams, meno, dailėtyros ir kultūros studijų studentams, ir plačiajai auditorijai, besidominčiai šiuolaikiniu menu.