Paroda veiks iki rugpjūčio 22 d.
TITANIKAS (II a.)

Vilniaus dailės akademijos absolventų (MA) baigiamųjų darbų paroda

2019 metų liepos 10 dieną Vilniaus dailės akademijos parodų salėse „Titanikas“ (II aukšte) veikianti VDA absolventų baigiamųjų darbų paroda „Dokumentacija“, sutampanti su iškilminga diplomų įteikimo ceremonija bei švente, viena vertus, pristato šių metų Akademijos magistrų diplominius kūrinius įvairiausių laikmenų pavidalais – t. y. reprezentuojant juos virtualiai, vaizdinės ir tekstinės informacijos pavidalais, monitorių, projektorių ir kitų išmaniųjų įrenginių dėka. Tokiu būdu realizuojamas konkretus kiekvienais metais, anksčiau parodų „Meno celės“ metu siektas tikslas – pristatyti visus ar beveik visus tais metais baigiančiuosius studentus, jų meninius ir mokslinius pasiekimus. Iš kitos pusės – „Dokumentacijai“ esant kuruojamu sumanymu, beveik penkių šimtų kvadratinių metrų plote eksponuojami šią – dokumento, dokumentavimo, dokumentacijos koncepciją atitinkantys artefaktai.

Kaip nurodo tarptautinių žodžių žodynai, terminas dokumentacija nurodo „dokumentavimą, pagrindimą dokumentais“. Gilinantis toliau ir bandant apibrėžti – kas yra dokumentas, pastebėtina, jog juo apibrėžiama informacija kokioje nors laikmenoje. Wikipedijoje rašoma:“ Dokumentuose yra išdėstoma subjektui (asmeniui, organizacijai, valstybei) svarbi medžiaga. Juridiniai ar fiziniai asmenys savo sprendimus įtvirtina teisiniuose dokumentuose (žr. teisės aktas)“. Meno procesų kontekste prisimintina, jog nuo 1955 metų Bazelyje funkcionuoja kas penkerius metus vykstanti Arnoldo Bodės inicijuota šiuolaikinio meno paroda „dokumenta“.

Antrasis šios parodos pavadinimo žodis ir koncepcijos elementas yra laikas. Laiko sąvoka – daugiaprasmiškai filosofiška. Nuo Antikos (o ir dar ankstesnių laikų – prisiminkime, kad ir egiptiečių mąstytoją Ptahotepą arba šventuosius Vedų tekstus) mąstyta bei galvota apie tai, kas susiję su trukme arba jos tarpu, kuriam nors veiksmui numatytą, nustatytą, skirtą metą ar terminą. Studijų procese laiko sąvoka yra kaip niekada aktuali. Per tam skirtą ir labai konkretų laiko tarpą – bakalauro studijos vyksta ketverius metus, magistro – viso labo – dvejus, reikia sukurti kažką tokio, kas, kitų požiūriu, suteiktų formalųjį menininko ar dizainerio statusą, įtikintų aplinkinius personaliniu kūrybiškumu bei profesionalumu. Psichologiškai ir emociškai tai susiję su tam tikru stresu, sportiniu aspektu primintų bandymą atbėgti nurodytą atstumą duotuoju laiku. Dokumentiškai žiūrint, studijų procesas yra reglamentuojamas visokiausių tarpinių peržiūrų, atestacijų, prileidimų prie gynimų ir kitų periodų. Kita vertus, laiko kaip vienos iš ontologinių sąvokų problematika, visuomet buvo svarbi ir aktuali. Net banalu minėti, kad šių metų pavasaris buvo palytėtas viruso ir karantininio užsidarymo (Akademija buvo ne išimtis), kurio metu tiek laikas, tiek dokumentacija, ruošiant diplominius darbus ir ruošiantis jų gynimams (vykusiems tiek realiai, tiek virtualiai) pasižymėjo specifiniu poveikiu...

Tad kuruojamoje, idėjiniu – kolekciniu principu sudarytoje parodoje bandoma reprezentuoti, ką apie laiką ir su tuo susijusius dalykus – nuo kalendorinio laiko matavimo iki erdvėlaikio kontinuumo išgyvena, bet ir mąsto, dokumentuoja 2020 metų VDA magistrai – būsimieji savųjų sričių specialistai ir žinovai.

Parodos kuratorius dr. Vidas Poškus
Parodos rengėjai: Emilija Statinaitė, Rusnė Šimulynaitė, Severina Vaičiūnaitė, Ieva Trinkūnaitė

Parodos atidarymas vyks liepos 10 d. 17 val. VDA parodų salių „Titanikas“ II a., Maironio g. 3, Vilnius.

Paroda veiks iki rugpjūčio 22 d. 

Facebook renginys

VDA parodų salės „Titanikas“
Dirbame II-VI 12-18 val.   |   Maironio g. 3, Vilnius   |   muziejus@vda.lt   |   (8 5) 2100136


Taip pat kviečiame aplankyti paraleliai veikiančią VDA Fotografijos ir medijos meno katedros magistrantų parodą galerijoje „Atletika“ iki liepos 15 d.