Įveikę beveik tris tūkstančius kilometrų VDA dėstytojai, absolventai ir studentai grįžo iš didžiausio medijų meno festivalio pasaulyje Ars Electronica. Šiemet festivalį aplankė 71000 žiūrovai, o jame dalyvavo 953 menininkai, mokslininkai, dizaineriai, antrepreneriai, aktyvistai ir studentai iš 76 šalių. Festivalio metu vyko 425 renginiai per 11 skirtingų erdvių Linco mieste.

Ars Electronica yra pasaulyje didžiausias ir seniausias (nuo 1979 m.) medijų menui skirtas festivalis, vykstantis trečiame pagal dydį Austrijos mieste Lince. Nuo tų metų jis nuolat ieško sąveikų tarp meno, technologijų ir visuomenės. Paskutinį kartą gyvai vykęs festivalis 2019 metais sutraukė 110.000 lankytojų. Jo prestižas ir reikšmė medijų meno srityje prilygsta Venecijos meno bienalei šiuolaikinio meno kontekste. Iki šiol šiame festivalyje dalyvavo nedaug lietuvių: Mindaugas Gapševičius, Julijonas Urbonas (gavo Prix Ars Electronica 2010) ir keletas kitų. Pastaruosius du metus festivalis vyko internete ir hibridiniu būdu. VDA FAMM katedra 2020 metų festivalio versijoje buvo pristačiusi hibridinę renginių programa „Vilniaus sodas“.
Daugiau informacijos: https://ars.electronica.art/keplersgardens/en/groves/

VDA Fotografijos, animacijos ir medijų meno (FAMM) katedra pirmą kartą buvo pakviesta dalyvauti Ars Electronica festivalyje kaip viena pagrindinių universitetinių partnerių bei pasiūlyti parodą ir performatyvių renginių ciklą „Campus“ programoje. Pasiūlytose programos veiklose dalyvavo daugiau kaip 20 studentų, dėstytojų, doktorantų ir absolventų iš Lietuvos ir Ukrainos.  Parodos “When the Wind Blows from Everywhere, We Make Art and (Sur)render Reality” („Kai vėjai pučia iš visur, mes vis tiek darome meną ir (per)kuriame realybę”) pagrindinė idėja buvo pristatyti jaunųjų menininkų reakcijas į pasikeitusią geopolitinę situaciją ir bandymus (per)kurti realybę meno formomis.

Vilniaus dailės akademijos komanda parsivežė solidų katalogą, kuriame pristatyti mūsų menininkų darbai (jį bus galima rasti bibliotekoje).
Katalogą PDF formatu galite parsisiųsti čia: https://ars.electronica.art/planetb/en/download/

Šiais metais festivalio tema buvo „Planet B“, tuo tarpu lietuvių menininkai telkė dėmesį į klausimus: kaip išgyventi pabudus alternatyvioje planetoje? Kaip „pasidaryti patiems“ (DIY) įrenginius, kurie padėtų komunikuoti ir veikti netikėtai atsidūrus įtemptoje išlikimo situacijoje ir žinoma, kaip kurti meną, o ne karą, kad apsaugotume gyvybes bei protus.

Parodoje buvo pristatyti 17 kūrinių: instaliacijos, virtuali realybė, judančio vaizdo kūriniai ir net specialiai Jan Georg Glöckner sukurtas kvapas kodiniu pavadinimu CN V CN V₁ CN V₂. Programą paruošė renginio komisaras ir kuratorius Vytautas Michelkevičius ir ko-kuratorė Gailė Cijūnaitytė, bendradarbiaudami su jaunaisiais menininkais.

Visoje „Campus“ parodoje, vykusioje Linco meno ir dizaino universitete rugsėjo 7-11 dienomis, dalyvavo studentai ir absolventai net iš 33 meno akademijų bei universitetų (nuo Čilės iki Japonijos). Daugiau apie VDA parodą ir kūrinius: https://ars.electronica.art/planetb/en/when-the-
wind-blows/

Be viso to, festivalyje veikė mobili jaunų Vilniaus menininkų medijų laboratorija, kurioje menininkai bendravo su festivalio dalyviais ir skatino juos išbandyti įvairias medijų kūrybos strategijas šiais nestabiliais laikais. Ši laboratorija vėliau pristatys testavimo ir kūrybos rezultatus viešose SODAS 2123 erdvėse. Tai bus įžanginiai 2024 metais antrąkart vyksiančio festivalio ūmėdė renginiai. Daugiau apie laboratoriją: https://ars.electronica.art/planetb/en/wind-from-the-east/

Didelio pasisekimo sulaukė ir performatyvi programa: Tatos Frenkel audiovokalinis performansas ir Vilijos Simutytės intervencija viešojoje erdvėje prie pagrindinio Ars Electronica centro.

Festivalyje buvo įteikti ir pagrindiniai Golden Nica prizai. Kategorijose: Interaktyvus menas+, kompiuterinė animacija, skaitmeninės bendruomenės, skaitmeninė žmonija ir medijų meno pionerius-vizionierius. Pastarąjį prizą šiais metais gavo amerikiečių menininkė Laurie Anderson.

Menininkai: Ignas Pavliukevičius, Jan Georg Glöckner, Tata Frenkel, Gailė Cijūnaitytė, Natalija Lokcikaitė, Julija Kuprijaškinaitė, Jokūbas Vaicekauskas, Margarita Valionytė, Yuliia Yeromina, Diana Nakrevič, Evelina Bernatonytė, Ainė Petkūnaitė, Vilija Simutytė, Eva Rodz, Martyna Kairaitytė, Žilvinas Baranauskas, Dagnė Petkevičiūtė, Dominykas Andriuškevičius, Kotryna Mauragytė, Miglė Markulytė, Violeta Tvorogal, Pijus Chraptavičius, Gabija Grigalaitytė, Vytautas Michelkevičius.

Partneriai ir rėmėjai: Vilniaus dailės akademija, Erasmus+, Institutio Media, MENE, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba, Alt Lab ir Mindaugas Gapševičius, LTMKS, SODAS 2123, festivalis ūmėdė.