Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo šventės išvakarėse kovo 10 d. 15 val. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Didžiojoje salėje vyksiančioje iškilmingoje ceremonijoje bus įteiktos M. K. Čiurlionio paskatos-stipendijos. Jos skiriamos jauniesiems kūrėjams iš Vilniaus dailės akademijos ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos.

Šiais metais M. K. Čiurlionio paskata-stipendija skirta VDA tapybos magistro antro kurso studentei Agatai Orlovskai už projektą–parodą „Tik užsimerkus Tave matysiu, uždenk ausis, Tave girdėsiu“ ir LMTA kompozicijos magistro pirmo kurso studentui Domantai Pūrui už projektą–kompoziciją vargonams keturiomis rankomis ir elektronikai „Like an Underground River“.

VDA tapybos studijų programos magistrantūros antro kurso studentei Agatai Orlovskai Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paskata-stipendija skiriama už siekį plėstį tapybos sąvoką, taikant įvairias metodologines ir technologines strategijas, žiūrovo ir paveikslo sąveikos tyrimą projekte „Tik užsimerkus Tave matysiu, uždenk ausis, Tave girdėsiu“.

Agata Orlovska apie savo projektą: „Mano pasitelkiama kūrybinė strategija remiasi akusmatiškumo sąvoka tapybos kontekste, kurią tyrinėju nuo 2020 m. Ši sąvoka nurodo į tapyboje nedažnai pasitaikantį garso fenomeną, manipuliaciją fiziologinėmis reakcijomis. Ji taikoma kaip metodas, leidžiantis tapybą išplėsti į kitas disciplinas, suteikiant jai kitoms medijoms būdingą raišką, instaliatyvumą, performatyvumą, objektiškumą. Tokiu būdu tapybą svarstau atmesdama modernizme suformuluotą medijos grynumo teoriją ir siekiu ją išsiplėsti į erdvę, suteikti interaktyvumo dėmenį. Pati akusmatiškumo sąvoka (žyminti garsą be regimo šaltinio) mano kūryboje užima konceptualią poziciją bei nurodo technologinę prieigą – dirbant tokiu metodu yra slepiamas darbų naratyvas, žiūrovo akiratyje lieka tik regimosios/vizualiosios dalies pasekmė, tačiau ji papildoma nežinomybės ir netikėtumo turiniais ir temomis, taip pat konstruojama asmeninė išplėstinės tapybos metodologija“.

M. K. Čiurlionio draugijos įsteigta stipendija kasmet skiriama vienam VDA ir vienam LMTA studentui, taip įprasminant ir aktualizuojant M. K. Čiurlionio – didžiojo Lietuvos kompozitoriaus ir dailininko – palikimą. Vienos stipendijos dydis – 5000 Eur.

Agata Orlovska

 Nuotrauka iš,,Drifts'' Galerijos puslapio

Nuotraukos autorius Vytis Šulinskas