„Mieganti svajonė“ (Dianos kūrinio fragmentas)

Tatuiruočių meistrė ir tekstilininkė Diana tatuiruočių eskizus pradėjo piešti dar mokyklos suole, o noras toliau piešti ir kurti raštus atvedė į Vilniaus dailės akademiją (VDA). Rinkdamasi studijų programą Diana nebuvo apsisprendusi, kokia specialybė arčiausiai širdies. Vis dėlto, po keturių metų Tekstilės meno ir dizaino studijose, studentė džiaugiasi savo sprendimu, nes būtent čia, anot jaunosios menininkės, ji tapo kūrėja, pradėjo augti kaip žmogus.

Ilgainiui tekstilės ir tatuiravimo menai tapo neatsiejama Dianos gyvenimo dalimi: Jie yra panašūs. Tuos pačius raštus galima išdygsniuoti audinyje arba ištatuiruoti, abiejuose naudojamos adatos. Su laiku supratau, kad tekstilė - tai ne tik plevėsuojantys audiniai, bet ir žmogaus kūno oda. Kurdama raštus pagal kliento asmenybę ir kūną, jaunoji menininkė kasdien palieka amžiną piešinį ant žmogaus odos.

 Kai pirmą kartą paėmiau tattoo mašinėlę, buvo malonu ją laikyti rankose, tas vibravimas, skleidžiamas garsas ir visas procesas, kai adata duria ir palieka žymę žmogaus kūno odoje, man buvo kažkas nepaprasto, ir tai skatino mane toliau tatuiruoti, nesustoti ir domėtis, - prisimena Diana.

Bėgant laikui noras užsiimti tatuiravimo menu negeso, bet atsirado dar vienas svarbus noras - tai jungti tekstilę su esama profesija. VDA Tekstilės meno ir dizaino studijos Dianą išmokė labiau pasitikėti savimi ir savo kūryba. Anot jos, Akademija praplėtė žinias ne tik apie tekstilės meną, bet apskritai kas yra menas ir kam jis reikalingas. Kita vertus, jaunosios tekstilininkės studijas papildo jos tatuiruočių meistrės praktika, pasireiškianti kūrybiniame mąstyme, užsispyrime, kruopštume, kurio reikalauja šis menas: To neišvarysi - tattoo menas atsispindi mano piešime, kūryboje nagrinėjamose temose ir pasirinktose technikose.

Paskutinio kurso rudens semestrą Diana Akademijoje plėtojo skausmo temą būtent kūniškumo ir tatuiruočių meno kontekste: Tatuiravimą pasirinkau kaip raiškos priemonę perteikti skausmą. Remiantis tattoo atsiradimo istorija ir pirmykšte prasme, pristačiau tatuiravimo meno pradmenis <...> Pradedant tatuiruoti žmonių kūnus, tatuiruotojai pirmiausia praktikuojasi ant giminingų žmogaus odai paviršių: kiaulės odos, apelsinų, bananų... Nors tatuiravimo meno tikslas yra dekoruoti ir papuošti žmogaus kūną, tačiau nematoma tatuiruotojo profesijos pusė yra gana nepatraukli. Pristačiusi tatuiruotų kiaulės odų instaliacijas dirbtuvių formatu, savo kūrinyje jaunoji menininkė siekė supažindinti žiūrovą su savo kasdienybe ir perteikti nematomą savo darbo pusę, kuri jai kaip tatuiruočių meistrei ir veganei tapo nemenku iššūkiu.

Baigiamojo tekstilės meno ir dizaino bakalaurinio darbo temos lauku Diana taip pat renkasi skausmą dar kitokiam kūniškumo konstekste: Kūrinio pobūdis bus instaliacija, kuri kalbės apie valgymo sutrikimus, jų atsiradimo priežastį ir sveikimą nuo šios sunkios, dvasinės ligos. Mano noras ir tikslas - ne tik sukurti paveikią instaliacinę erdvę, bet taip pat perteikti emociškai skirtingas, dažniausiai trikdančias emocijas, sutrikusiam, pasimetusiam žmogui, - apie būsimą projektą pasakoja tekstilės menininkė. Narpliodama žmogaus jausmus, išgyvenimus ar suvokimus, Diana pasikliauja asmeninėmis patirtimis. Tik tada, anot jos, galima visiškai suprasti ir išjausti meną.

Baigusi tekstilės meno ir dizaino bakalauro studijas, jaunosios menininkės ateities planuose - tatuiruočių salonas ir magistrantūros studijos VDA: Dar nesu tikra, nes norisi tai, ką čia išmokau ir supratau per 4 metus, apjungti į vieną visumą... Norų daug ir jie visi yra KŪRYBA.


Tekstilės meno ir dizaino studijų programa Vilniaus fakultete

Tekstilės meno ir medijų studijų programa Kauno fakultete

Virtualios konsultacijos