Kultūros ministerija ketvirtadienį paskelbė kasmetinio Knygos meno konkurso laureatus, kurie bus apdovanoti Vilniaus knygų mugėje vasario 25 dieną.

Pagrindinę metų premiją pelnė Vilniaus dailės akademijos Grafikos katedros dėstytoja Agnė Dautartaitė-Krutulė už knygą „Arūnė Tornau. Pabaiga yra pradžia“.

Meninės ir dokumentinės fotografijos leidinių kategorijoje premija skirta Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Grafikos katedros dėstytojai Miglei Ceinorytei-Mitašiūnei už leidinį „Moterų dirbtuvės / Women's workshop“.

Grožinės literatūros ir eseistikos kategorijoje premija skirta knygos dailininkei Vilniaus dailės akademijos absolventei, vasario mėn. naujai suformuotos VDA tarybos narei Aurelijai Slapšytei už knygą „Grybo sapnas“.

Konkurse iš viso varžėsi per 120 leidinių, išleistų 2023 metais, juos pateikė daugiau kaip 60 leidėjų. Premijomis ir diplomais pagerbta 21 knyga: skirta pagrindinė premija ir 18 įvertinimų premijomis ar diplomais šešiose teminėse kategorijose. 

Vilniaus dailės akademijos apdovanojimas skirtas Rokui Bilinskui už knygą „MOterOs“. 

Dalinamės Vilniaus dailės akademijos Grafikos katedros prof. M. Marcelionytės-Paliukės komentaru:

„Galima pradėti iš tolo – konkursas tam ir yra konkursas, kad vieni laimi, kiti ne... Galima net labai kasdieniškai „nukirsti“: čia tik konkursas, ką jis keičia... Bet ne mėnulio fazės ar saulės užtemimai lemia konkurso rezultatus. Kiekvienas leidinys – daugybės žmonių darbas, „išprotėjusių“ dėl visko, apie ką knyga, ir kiek daug jų šiame procese yra nematomų, bet tokių svarbių! Tad išties, jei žmogus atviromis akimis, o svarbiausia – jautria širdimi ir smalsiu protu ieškodamas atsakymo į klausimą Kodėl ši knyga, leidinys komisijos buvo apdovanotas? visų pirma tik pavartys puslapiuose suburtą pasaulį, pasiginčys su mumis, komisija (ir gerai!), bet... Bet tos akimirkos gali pakakti, kad užkliuvęs už fizinio knygos pavidalo (kokia lengva!), paglostęs viršelį (ak, mielas!), lėtai atlenkęs aplanką (sušiureno?), pirštų galiukais užčiuopęs įspaustą pavadinimą (tiksliai sutapo?), susidūręs su priešlapio erdve ir popieriaus purumu (koks geras jausmas!), teksto eilute ar ištisu bloku (skaitosi?), pirma iliustracija, meno kūrinio reprodukcija ar sidabro spalvos nuotrauka (koks parengimas spaudai!), o viską surišęs raudonas ar oranžinis siūlas pagaus žmogų ir... pradangins turinyje. O ar ne todėl iki šiol rašomos, sudaromos ir leidžiamos knygos ir, viliuosi, tai nesibaigs, kad galėtume jų pasauliuose, kartais net labai žaliuose, skęsti? Ir ne magnetinės audros konkurso rezultatus lėmė (šypsausi). Nebuvo nė vienos iš 123 knygų, pateiktų konkursui, kurios kruopščiai, su meile ir atida visi komisijos nariai po kelis kartus nebūtų laikę savose rankose. Pradžioje kiek tyliau, bet apčiuopę, kas virpina, ar radę „perliukų“ skubėjo dalintis džiaugsmais su kolegomis. Nuostabios tos akimirkos!“

Skaitykite daugiau: https://www.google.com/url?q=https://lrkm.lrv.lt/lt/naujienos/skelbiami-knygos-meno-konkurso-laureatai/&source=gmail&ust=1708087274252000&usg=AOvVaw2Pu1jLOgvsmRIXqrjEHZKJ