V. Kuzmos gatvėje tarp Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Muitinės g. 2 ir Muitinės g. 4, pastatų, atidaryta antroji projekto „Arterija“ ekspozicija „Sugrįžimas“. „Arterija“  – Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto vieša meninė erdvė po atviru dangumi – „Kaunas Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalyvė.

Lietingą birželio 21-osios vakarą „Arterijoje“ į ekspozicijos „Sugrįžimas“ atidarymo šventę susirinko gausi minia svečių. Pastaroji pakeitė pirmąją ekspoziciją „Mirksnis“, kuri buvo pristatyta žiemą. Pristatymas prasidėjo judesio choreografijos pasirodymu, kurį atliko Dovilė Petkūnaitė ir Mantas Stabačinskas. Šokėjams muzikinį takelį sukūrė ir grojo svečias iš Ukrainos Volodymyr Antoniv. Oficialiai ekspozicija buvo atidaryta, žodį tarus VDA Kauno fakulteto Architektūros katedros vedėjui, architektui, projekto Arterija kuratoriui, doc. Rimantui Giedraičiui. Vėliau savo įžvalgomis pasidalino ir filosofas Stanislovas Mostauskis.

Anot filosofo, „Sugrįžimas – ne tik svarstymas apie vaikystės svarbą meno priemonėmis, bet ir labai konkreti, skausmu permerkta svajonė apie karo atimtus namus, prarastus artimuosius, apie trapią viltį tai susigrąžinti. Apie norą grįžti į tikrovę iki karo, staiga tokią geidžiamą, bet, žinoma, nebepasiekiamą it vaikystė. Sugrįžimas reikalauja stiebtis aukštyn, bent vaizduotėje stoti greta ukrainiečių, mokančių milžinišką kainą už tai, kuo tiki ir dėl ko kovoja. Taip, pirmiausia projektas spinduliuoja viltį, bet jos vėliavų plazdėjime paslėpta geidžiamos ateities kaina. Tokia vilties prigimtis – siekti ateities nesitaikstant su dabartimi. Viltis ir karo tragedija, mokama kaina ir tikėjimas, kad visos netektys nėra veltui. Ir nesvarbu, kad geltonas kraujas ant vėliavų tėra simbolis; jis neleidžia pamiršti tikro kraujo, liejamo Ukrainoje. Sugrįžimas yra VDA ir Kauno menininkų rodomas solidarumo ženklas...“.

Ekspoziciją pristatė ir pats ekspozicijos autorius Saulius Paliukas. Kuris kvietė domėtis vykstančia ir besikeičiančia ekspozicija, pamatyti ją tiek dieną, tiek naktį ir įžvelgti skirtingą prasmę, ekspozicijos reikšmę. Ekspozicijos autorius dėkojo Kaunas 2022 organizatoriams, visiems prisidėjusiems prie naujos unikalios meno erdvės laikinojoje sostinėje. Pasak autoriaus, ekspozicija atvira visą parą, tačiau įtaigiausiai atsiskleidžia sutemus.

2022 metais pamatysime dar dvi  ARTERIJOS ekspozicijas.

Ekspozicijos autorius: Saulius Paliukas (VDA Kauno fakultetas)

Ekspozicijos architektas / kuratorius: Rimantas Giedraitis (VDA Kauno fakultetas)
Garso takelio autorius: Volodymyr Antoniv (Lenkija / Ukraina)
Judesio choreografija: Dovilė Petkūnaitė, Mantas Stabačinskas
Ekspozicijos organizatoriai: Jonas Audėjaitis, Rimantas Giedraitis (VDA Kauno fakultetas)