Paroda „Laisvės kariai“ - tai pagarbos ženklas pokario Lietuvos kariams - partizanams, ryšininkams bei visiems kovotojams už Lietuvos laisvę. Paroda siekiama, kad šešerius metus trukusio istorinio dizaino tyrimo rezultatas nesibaigtų parodos uždarymu, kad jis būtų kuo ilgiau prieinamas visiems besidomintiems.

Nors yra manančių, kad partizanai neturėjo uniformų ir buvo apsirengę bet ką, bet nuotraukos istoriniuose archyvuose parodo ką kitą. Atlikus išsamų istorinį dizaino tyrimą, nustatyta, kad pokario laikotarpiu egzistavo ne viena „partizanų uniforma“. Tačiau uniformų ar bent jų dalių yra išlikę nedaug, dėl šios priežasties dizaineris Giedrius Paulauskas ėmėsi atkurti partizanų uniformą kaip vieną pagrindinių uniformos akcentų, naudodamas to meto skiriamuosius partizanų ženklus - antsiuvus. Tyrimo metu nustatyta, kad partizanų uniformose vyravo labai svarbi simbolika, naudojant lietuvybės simboliką norėtas pabrėžti patriotiškumas.

Tęstinumą Giedriaus Paulausko paroda „Laisvės kariai“ įgavo leidinyje ir virtualiame ture.

Šešerius metus trukęs istorinio dizaino tyrimas, dabar jau ir 99 puslapių specialiame leidinyje! Jį išleido VDA Dizaino inovacijų centras.

Atsiėmęs pirmuosius leidinio „Laisvės kariai“ egzempliorus G. Paulauskas kalbėjo:
 

Didelis įvykis ir man, ir visiems prisidėjusiems prie jo leidybos. Visa paroda nugulė į dokumentą, įgavo kitą formatą, kuriuo galės naudotis visi, negavę progos aplankyti parodos. Leidinį galės atsiversti, studijuoti bet kada. Tai patogu mokiniams ir mokytojams, visiems, kuriems svarbi pokario istorija ir laisvės kovų Lietuva.

Iš spaustuvės atkeliavusį leidinį, kai bus epidemiologiškai saugu, galėsite rasti VDA Dizaino inovacijų centre ir Giedriaus Paulausko studijoje, o kol kas kviečiame skaityti elektroninę versiją

Plačiau apie leidinį

Lietuvai švenčiant Kariuomenės dieną pradėjo veikti virtuali metų pradžioje didžiulio dėmesio sulaukusi, bet karantino nutraukta drabužių dizainerio Giedriaus Paulausko paroda „Laisvės kariai“.

Virtualus turas suteikia galimybę 360 laipsnių kampu apžvelgti parodos eksponatus vienuolikoje virtualių ekspozicijos erdvių. Per virtualų pasivaikščiojimą po parodą lankytojai turi galimybę atidžiai apžiūrėti atkurtas partizanų uniformas, jų elementus bei įsigilinti j jų reikšmę partizanų kasdienybėje.

Virtualus turas leidžia lankytojui apžiūrėti nufotografuotą erdvę 360 laipsnių kampu ir tose erdvėse judėti iš vieno peržiūros taško į kitą. Siekiant geriau pajusti gyvosios parodos įspūdį, rekomenduojame pasinaudoti virtualios realybės akiniais, pavyzdžiui, „Google Cardboard“. Virtualios realybės akinius pagal internete nurodytas instrukcijas pasigaminti galite ir patys. O tada jau apžiūrinėti parodą galėsite iš tikrųjų vaikšiodami ir sukinėdamiesi.

Virtuali paroda „Laisvės kariai“

Parodos „Laisvės kariai“ virtualų turą sukūrė fotografas Vitalijus Janušonis - „Virtualūs turai 360“.