Pristatome 2022 m. Vilniaus dailės akademijos magistrantų baigiamųjų darbų katalogą

Kaip teigia, VDA rektorė Ieva Skauronė – tai išskirtinė absolventų laida ilgametėje Akademijos istorijoje. „Jūs esate tie, kurie didelę laiko dalį studijavote neišeidami iš namų, tik ekrane matydami dėstytojų veidus, o vietoj bendramokslių veidų – mažas beveides ikonėles; kūrybos mastelį ir raiškos priemones dažnu atveju turėjote apriboti tuo, kas telpa jūsų namų kambaryje. Kai jau atrodė, kad pandemija traukiasi, ir gyvenimas grįžta į įprastas vėžes, užklupo dar baisesnė nelaimė – Rusijos užpultoje Ukrainoje prasidėjo brutalus karas; jis įsiveržė ir giliai įsirėžė į mintis, sujaukė kasdienybę, iš visų mūsų atėmė tokią reikalingą ramybę. Apima didžiulis džiaugsmas ir pasididžiavimas matant, kad visa tai atlaikėte! Žvalgantis po katalogą ir parodą akivaizdu: šie iššūkiai paliko įspaudą ne tik jūsų gyvenime, bet ir kūryboje. Apie tai liudija ir teminiai parodos pjūviai, ir eksponuojami baigiamieji darbai“, - katalogo pirmuosiuose puslapiuose, sveikindama absolventus, rašo VDA rektorė.

Šių metų katalogas ir jį lydinti paroda pavadinta „TARP.  „Ėjo trečio XXI amžiaus dešimtmečio vasara. Šiuo pirmu sakiniu sąmoningai norime šiek tiek paaiškinti, nes pradėsime kelionę po nepažintus (o gal ir nelabai norimus pažinti) šešėlinius užkaborius", - apie paroda pasakoja 2022 m. Vilniaus dailės akademijos baigiamųjų magistro darbų parodos kuratorės ir katalogo sudarytojos – Dailės istorijos ir teorijos katedros studentės Karolina Kontutytė, Emilija Lipska, Justina Markevičiūtė, Marija Martinaitytė, Viktorija Mištautaitė, Monika Pakerytė. 

„Kviečiame ne tik patirti, bet ir nagrinėti būsenas tarp kraštutinumų: atrasti pilkumą tarp juodo ir balto, šnabždesį tarp tylos ir garso, vidurkį tarp daug ir mažai ar plūduriuoti neapibrėžtoje erdvėje tarp taško A ir taško B ar patirti visą emocijų spektrą. Mes kaip vorai pynėme naujus tinklus, akimis ir širdimis vertindamos jaunųjų menininkų idėjas ir galų gale pristatome sunkaus darbo kulminaciją – parodą ir katalogą „TARP“!“, - pasakoja parodos kuratorės. Drauge su kuratorėmis katalogo ir parodos grafinį dizainą kūrė ir kiti VDA studentai: grafikė Jonė Dūdaitė, o ją eksponuoti padėjo VDA interjero dizaineriai Akvilė Stundytė ir Vilius Baranauskas.

Magistrantų darbų katalogą lydi ir paroda. Ekspozicijoje pristatomi ne tik keturių Akademijos fakultetų, bet ir labai skirtingų meno sričių magistrantūros absolventų baigiamieji darbai nuo tekstilės iki tapybos, nuo dizaino iki scenografijos. Parodoje bus galima pamatyti ne tik baigiamuosius lietuvių, bet ir šiais metais VDA pabaigusių magistrų iš Ukrainos darbus. Ekspozicija atidaroma birželio 30d., o ją pamatyti bus galima iki liepos 30-osios VDA parodų salių „Titanikas” II -ame aukšte.