Vilniaus dailės akademijos Senuosiuose rūmuose paaiškėjo meno konkurso „Zabolis Art Prize 2022“ nugalėtojai. Trys laureatai, atrinkti iš dvidešimties finalininkų. Nugalėtojai apdovanoti saldžiais piniginiais prizais.

„Verslas ar kita ekonominė veikla gali būti tik tiek kurianti vertę, kiek vertinga yra ta kultūra, kurioje ji gimsta. Mes turime nepamiršti, kad kultūrą reikia puoselėti ir menas yra tas greitintuvas, kuris kultūrą gali stumtelti dešimtmečiais ar net šimtmečiais pirmyn“, - apdovanojimų ceremonijoje teigė konkurso mecenatas bei bendrovės „Zabolis partners“ steigėjas Alvydas Žabolis, ypatingai pabrėžęs jaunųjų Vilniaus kūrėjų įnašą ir tikėjimą savo miestu bei jo bendruomene. „Būtent todėl svarbu, kad kuriantis žmogus žinotų, kad ir Vilniuje yra meno mecenatų, jog nebūtina važiuoti į Londoną ar Niujorką, bet galima kurti ir mūsų augančiame mieste, kuriame siekiame sutelkti visą kūrybinį verslo, meno ir mokslo potencialą“, - teigia A. Žabolis, džiaugdamasis konkurso sėkme ir puikiu jo partneriu - Vilniaus dailės akademija.

Šių metų konkurso „Zabolis Art Prize 2022“ tema - „Rooted in Vilnius“, tad jaunieji menininkai turėjo teptuku perteikti savo apmąstymus apie tai, ką vis globalesniu tampančiame pasaulyje reiškia ypač giliai suaugti su savo miestu – Vilniumi. Būtent tokią temą jauniesiems menininkams pasiūlė įmonės ir konkurso mecenatės bendrovės „Žabolis partners“ atstovai.

 „Esame tarptautinės investicinės rinkos žaidėjai ir bendradarbiaujame su išskirtiniais talentais visame pasaulyje. Nepaisant to, tvirtai tikime, kad mūsų galimybės skleisti savo įmonės šakas visame pasaulyje kyla iš gilių šaknų, koncentruotų vienoje vietoje – Vilniaus mieste. Todėl manome, kad ir sostinę mylintys menininkai šių metų konkurse rado įkvėpimo kūrybingai nutapyti Vilnių, jo išskirtinumą bei įvairias savybes, kurios įkvepia bei lydi mus kiekvieną dieną“, – sako Guido Wolf, „Zabolis Partners“ įmonių grupės plėtros direktorius.

Konkursui „Zabolis Art Prize“ savo darbus šiais metais atsiuntė  net 43 jaunieji dailininkai, bet į finalą pateko tik pusė jų. Būtent finalininkų dvidešimtuko tapybos darbai eksponuojami VDA Vilniaus fakulteto Senųjų rūmų pirmo aukšto ekspoziciją, o balandžio 28 –osios vakare čia paaiškėjo ir trys nugalėtojai.

Pirmąją vietą ir 1500 eurų prizą laimėjo VDA III kurso tapybos studento Adomo Rybakovo meno kūrinys „Be pavadinimo“. „Šio darbo ašis – autentiška stakta esanti bute, kuris yra netoli Cvirkos skvero Vilniuje. Vieta, kurioje užaugau aš ir mano sesuo. Abu esame tapytojai. Ant staktos nubrėžtos augimo žymės – besikeičiančių etapų mūsų gyvenime ir gimtajame mieste liudininkai. Interjero detalės asocijuojasi su laiku, praleistu Vilniaus gatvėse, prisiminimais, sutiktais žmonėmis, liūdesiu ir džiaugsmu. Tapyba man padeda įprasminti mano ir sesers santykį, namus, kuriuose užaugau ir mano ryšį su gimtuoju miestu Vilniumi“, - apie savo kūrinio idėją pasakoja Adomas Rybakovas

Antroji vieta ir 1300 eurų prizas atiteko Gintarei Urmonaitei ir jos darbui „Impulsas“. Ginatė įgijo dizaino išsilavinimą Šiaulių universiteto menų fakultete, šiuo metu ruošiasi stoti į VDA magistro tapybos programą. 

Trečiąją vietą užėmė ir 1000 eurų prizą pelnė VDA produkto dizaino magistro programos antrakursis Laurynas Vaitkus ir jo kūrinys „Ikaras“.

Darbus vertino Vilniaus dailės akademijos profesionalai ir mecenatų įmonės „Zabolis partners“ atstovai. Konkurso „Zabolis Art Prize“  laimėtojus nulėmė vizualinė kūrinio išraiška, kūrybiškumas ir svarbiausia – originali temos interpretacija, perteikianti įvairialypį ir kompleksišką globalizacijos sukeltų jausmų, vaizdų bei išraiškų spektrą.

Viena konkurso vertintojų buvo tapytoja, Vilniaus dailės akademijos lektorė Vita Opolskytė. Ji sako, kad konkurse galima buvo pamatyti didelę darbų ir tapybos technikų įvairovę.  “Jaunieji kolegos  meistriškai ir vizionieriškai interpretavo gana sudėtingą temą ir pateikė įdomų spektrą interpretacijų - nuo žydinčių barokinio Vilniaus bažnyčios mūrų iki “išskrendančio” Gedimino pilies bokšto, - teigia V. Opolskytė, pažymėdama, kad ją nustebino ir darbų formatai, nes sulaukta tiek mažo, tiek ir itin didelio formato tapybos darbų.

Visus konkurso finale dalyvaujančius meno kūrinius iki gegužės 12 dienos bus galima pamatyti VDA Vilniaus fakulteto Senųjų rūmų pirmo aukšto ekspozicijoje (Maironio g. 6). Dalį šios parodos kūrinių bus galima ir įsigyti.

Konkursas „Zabolis Art Prize“ vyksta nuo 2009-ųjų. Tai socialinė iniciatyva, remianti ir skatinanti jaunųjų menininkų kūrybinius ieškojimus, o visuomenei leidžianti atrasti jaunosios kartos kūrėjus bei jų darbus.