Vilniaus dailės akademijoje trečiadienį lankėsi garbūs svečiai -  pasaulyje pripažinimo sulaukę  ekonomikos strategai ir mokslininkai iš Izraelio bei Jungtinių valstijų. Profesoriai Avishay Bravermanasc ir David Zilbermanas bei verslininkas dr. Yishai Ashlagas mūsų Akademijoje sustiko su rektore Ieva Skaurone ir prorektore Ieva Pleikiene. Malonaus pokalbio metu svečiams buvo pristatyta mūsų Akademija, o svečiai pasidalino savo įžvalgomis bei vizito Lietuvoje įspūdžiais. Svečiai mielai diskutavo apie meno ir mokslo kuriamą vertę šiandienos iššūkių pilname pasaulyje. Ekonomikos ekspertai nuoširdžiai domėjosi ir bendradarbiavimo su mūsų Akademija bei kūrybinga jos bendruomene galimybėmis. 

Profesoriai Avishay Bravermanasc ir David Zilbermanas bei verslininkas dr. Yishai Ashlagas šią savaitė Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje surengė įdomią diskusiją „Ekonomikos transformacija – apmąstymai iš Izraelio ir pasaulio, mintys Lietuvai“. Pasak ekonomikos ekspertų, pasaulis išgyvena didžiausią per pastaruosius dešimtmečius politinę ir ekonominę krizę. Šią suirutę sukėlė karas Ukrainoje, COVID pandemija, politinis nestabilumas daugelyje šalių ir daugybė kitų veiksnių.

Pašnekovai aptarė galimas dabartinės krizės pasekmes ir atsivėrusias galimybes Lietuvos ekonominės plėtros strategijai, remdamiesi aktualia kitos nedidelės šalies – Izraelio – patirtimi bei pasaulio ekonomikos modelio ir struktūros pokyčių teikiamomis pamokomis.

Trumpas dosjė apie svečius:

Prof. A. Bravermanui suteiktas mokslų daktaro laipsnis Stanfordo universitete, jis 14 metų dirbo vyresniuoju ekonomistu ir skyriaus vadovu Pasaulio banke. Profesorius taip pat vadovavo moksliniams tyrimams ir inicijavo politinius sprendimus bei programas, akcentuojančias socialiniu teisingumu grįstą ekonominį vystymąsi. Jie įgyvendinti Pietų Amerikoje, Afrikoje, Azijoje, Artimuosiuose Rytuose ir Rytų Europoje. Per tą laiką profesorius paskelbė daugybę straipsnių bei tapo knygų, nagrinėjančių ekonomikos raidą, žemės ūkio ekonomikos, pramonės organizavimo, viešosios politikos, išteklių ir vandens išteklių valdymo temas, redaktoriumi. Prof. A. Bravermanas yra 2020 m. Izraelio premijos už viso gyvenimo nuopelnus – ypatingą indėlį visuomenei ir valstybei – laureatas, apdovanotas už pasiekimus einant Negevo Ben-Guriono universiteto prezidento pareigas bei lyderystę įvedant pokyčius šiame universitete, Beer Ševos mieste ir jį supančio Negevo regione. Jis taip pat yra pelnęs daugybę kitų apdovanojimų ir premijų.

Prof. D. Zilbermanas yra Kalifornijos universiteto Berklyje Žemės ūkio ir išteklių ekonomikos katedros Robinsono fondo profesorius. Taip pat 2019 m. Volfo premijos žemės ūkio srityje laureatas, 2019 m. išrinktas JAV nacionalinės mokslų akademijos nariu. 2018–2019 m. D. Zilbermanas ėjo Žemės ūkio ir taikomosios ekonomikos asociacijos (AAEA) prezidento pareigas. Jis yra AAEA, Aplinkos ir išteklių ekonomistų asociacijos, Europos aplinkos ir išteklių ekonomistų asociacijos ir Tarptautinės žemės ūkio ekonomistų asociacijos garbės narys. D. Zilbermanas  yra paskelbęs publikacijų tiek profesiniuose, tiek populiariuosiuose leidiniuose, yra parašęs daugiau kaip 350 recenzuotų straipsnių įvairiuose žurnaluose nuo „Science“ iki „ARE-Update“, redagavęs dvidešimtis knygų. Be to, dirbo konsultantu JAV Aplinkos apsaugos agentūroje, Pasaulio banke ir JT maisto ir žemės ūkio organizacijoje (FAO).

Dr. Yishai Ashlagas yra verslininkas, apribojimų teorijos ekspertas. Šiuo metu – „Goldratt Consulting“ vyresnysis partneris ir mažmeninės prekybos technologijų startuolio „One Beat“ įkūrėjas. Y. Ashlagas yra Bar-Ilano universiteto ekonomikos mokslų daktaras. Baigęs studijas, dirbo vizituojančiu mokslininku Whartono verslo mokykloje. Jis yra išleidęs keturias knygas. Naujausia – „The Noise Factos“,  išleista 2021 m.