Atidarymas liepos 21 d. 18 val.

Paroda veiks: 2023 m. liepos 21 d. – spalio 8 d. 

Parodoje dalyvauja: Case (Ieva Lygnugarytė & Xavier Mitchell), Annika Eriksson, Felix Kalmenson, Tomasz Kobialka, Zoe Leonard, Fox Maxy, Marija Olšauskaitė, Mykolas Valantinas, Nijolė Vilutytė, Miglė Vyčinaitė

Kuruoja: Anastasia Sosunova

Pačiame sezono įkarštyje, liepos 21 d., NMK atidaroma kasmetinė paroda. Šiemet tai – menininkės Anastasijos Sosunovos kuruojama grupinė paroda „Apsėdimas“, veiksianti dviejose vietose: Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje ir KRATC, atliekų surinkimo aikštelėje, įsikūrusioje 11 km nuo Nidos, tarp Preilos ir Pervalkos. 

Po parodos atidarymo penktadienį vyks „Naktinės rezidencijos“ garso ir performanso renginiai, o šeštadienį, liepos 22 d., – ekskursijos po parodą, pranešimai ir diskusijos.

Paroda ir vieši renginiai nemokami.

Ši paroda įvyks forma, kurios pati dar negaliu įsivaizduoti.

Galvojant apie tai, kaip menininkės ir menininkai per savo kūrybą gali sąveikauti su Neringos aplinka, į galvą ateina sąvoka „apsėdimas“. Į mano žodyną ji pateko beveik kaip katarsinės religinės aistros, pagundos ir ekstazės sinonimas. Apsėdimas gali reikšti totalų atsidavimą, būtinybę arba trumpalaikę nenumaldomą trauką. O galbūt – iš pažiūros „iracionalią“ jėgą, skatinančią menininkes ir menininkus ieškoti atsakymų, reikšti savo troškimus, kelti klausimus ir kurti gestus, griaunančius galios struktūras – poetinius gestus, filosofės Ewos Majewskos vadinamus „silpnu pasipriešinimu“.

Man teko sutikti meninink(i)ų, persekiojusių savo kūrinius institucijose, o šias baudusių už prastą priežiūrą. Teko matyti ir meninink(i)ų, išdrožusių 4000 vaikščiojimo lazdų, ir kūrėjų, apsėstų šių meninink(i)ų. Yra tekę sutikti negalinčių liautis filmavus, kameros objektyvui tampant jų žiūros taško priedanga. Taip pat teko sutikti meninink(i)ų, ėmusių įtariai žiūrėti į kiekvieną akmenį, randamą iš antkapių pastatytame mieste. Teko sutikti ir gyvenimą apmąstančių per vaizdus ir medžiagas, dirbančių beprasmius darbus ir tiesiog negalinčių nekurti meno. Norėjau joms ir jiems parašyti „regis, suprantu jus“. Tokia tokį pažįsta.

Paukščių, vabzdžių, augalų, sezoninių kapitalo srautų ir žmonių gyvenimas Kuršių nerijoje sukasi aplink sezono įkarščio laukimą. Migraciją gali paskatinti saulės šviesos kryčio kampas, rodantis metų laiko, temperatūros, augalų ir maisto išteklių pokytį, – rašo poetas Ocean Vuong, žmonių migraciją lygindamas su monarchų drugelių migravimu, – užtenka vienos nakties šalnos, kad išmirtų visa karta. Kitaip tariant, prastas vasaros sezonas Kuršių nerijoje gali sugriauti kažkieno gyvenimą. Matote, vieta, kurioje atsidūrėme, yra kurortinis miestelis, įsikūręs žmogaus suformuotame kraštovaizdyje su sudėtingu pastaruosius du šimtmečius besitęsusios kolonijinės istorijos palikimu, formuojančiu šį kraštovaizdį ir jo naratyvą įvairiais vingiais, prieštaravimais bei netikėtais posūkiais. Tačiau šiandien šis vaizdingas paveikslas veikia kaip fonas neoliberaliam kraštovaizdžio ženklinimui, inscenizuotam autentiškumui, formuojamam nekilnojamojo turto sandorių, ir ypatingai urbanistinės kurortinio miestelio plėtros vizijai. Vaidmenys jau paskirstyti: vaiduoklis, svečias, šeimininkas, superšeimininkas

-    Anastasia Sosunova

Parodą kuruoja menininkė Anastasia Sosunova, pakvietusi dešimt tarptautinių ir Lietuvoje gyvenančių meninink(i)ų sukurti naujus arba įkurdinti esamus kūrinius ypatingoje Neringos atliekų surinkimo ir perdirbimo aikštelės KRATC aplinkoje ir NMK parodų erdvėje. 

Ši NMK ir Anastasijos Sosunovos kolaboracija atspindi hibridinį NMK pobūdį, į institucijos veiklą įtraukiant ilgalaikį bendradarbiavimą su menininkėmis ir menininkais, savo praktiką tyrinėjančiais įvairiais kolaboratyviais formatais, apimančiais dėstymą, naujų darbų kūrimą, leidybą bei parodų rengimą. 2021–2022 m. A. Sosunova dirbo prie įvietintos skulptūros ir leidinio „Mano asmeninis privatus vaiduoklių miestas“ (angl. „My Own Private Ghost Town“), o 2023 m. žiemą vedė penkių dienų trukmės intensyvų studijų kursą „Sekuliaraus amžiaus apeigos“ (angl. „Rites of a Secular Age“) Vilniaus dailės akademijos ir KUNO Šiaurės ir Baltijos šalių meno akademijų tinklo bendruomenei.

Parodos lokacijos:

Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija 

E. A. Jonušo g. 3 Nida LT-93127 

Atvira lankymui antradieniais–sekmadieniais 11–17 val.

UAB KRATC atliekų surinkimo aikštelė Neringoje 

Nidos-Smiltynės pl. 12, Neringa LT-93122 

Atvira lankymui antradieniais–penktadieniais 9–16 val. 

šeštadieniais 10–14 val.

Internetinė svetainė: nidacolony.lt

Parodos grafinis dizainas: Andreas V. Nielsen

Partneriai: KRATC, Neringos muziejai, BĮ Paslaugos Neringai

Finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Neringos savivaldybė, Goethe's institutas Lietuvoje, Šiaurės ir Baltijos šalių kultūros mobilumo programa