Jau daugiau nei ketverius metus Vilniaus dailės akademijos (VDA) Tekstilės meno ir dizaino katedra bendradarbiauja su tekstilės bienalės FITE organizatoriais „HS_Projets“ (Lionas, Prancūzija), kurie liepos 2 d. Klermono Ferono mieste atidarys jau 7-ąją bienalės programą, pristatančią ir VDA dėstytojų bei tekstilės studentų kūrinius. Šiais metais, atliepiant Paryžiaus olimpinių žaidynių sportinę dvasią, FITE bienalės pavadinimas „PLAY“ nurodo į plačius žaidimo, atsitiktinumo, bendradarbiavimo, malonumo, iššūkių ir vilties kontekstus.

Vienas iš FITE bienalę lydinčių renginių yra Vilniaus dailės akademijos dėstytojų Rūtos Šipalytės, Martyno Gailiušo ir Severijos Inčirauskaitės-Kriaunevičienės bendra paroda „Solid Light Blue”, kuri liepos 2 d. bus atidaryta „Salle Gilbert-Gaillard“ galerijoje Klermono Ferono mieste. Jau ir anksčiau kartu dirbę menininkai naujausius savo kūrinius pristatys bendroje parodoje, atkreipdami dėmesį į tariamą sporto apolitiškumą.

Šiemet FITE bienalė pirmąjį kartą organizuoja ir jaunųjų tekstilės dizainerių konkursą, kurio parodą „Textile Territories“ nuo liepos 3 d. bus galima pamatyti galerijoje, esančioje įmonės MICHELIN erdvėse Klermono Ferono mieste. Tarp inovatyvių ir tvarumo idėjas puoselėjančių devynių dizainerių atrinktos dvi VDA Tekstilės meno ir dizaino katedros alumnės / magistrės Viktorija Kuliavaitė ir Rūta Simutytė. Autorių dalyvavimą parodoje remia Paryžiaus olimpinių žaidynių kultūros programa. Parodos metu tarptautinė žiuri ir lankytojai rinks du konkurso nugalėtojus.  

FITE bienalės metu „Camille Claudel“ parodų erdvėje bus galima pamatyti ir tarptautinio jaunųjų Europos tekstilės dizainerių projekto „Weave Up!“ pirmojo etapo rezultatus. Projekto tikslas – suartinti būsimus tekstilės specialistus ir dizainerius su tekstilės grandinės dalyviais: augintojais, ūkininkais, amatininkais ir tekstilės įmonėmis bei fabrikais, parodant tekstilės gamybos ir jos pritaikymo įvairovę. Projekto metu vykdomos rezidencijos ir kūrybinės dirbtuvės Lietuvoje, Prancūzijoje ir Portugalijoje, kuriose gilinamasi į lino, vilnos, kamščio ir odos gyvenimo ciklą, tyrinėjant šių medžiagų išgavimo grandinę bei tobulinant medžiagų ekologinius įgūdžius. Tyrimams atlikti konkurso būdu buvo atrinktos jaunųjų dizainerių grupės, tarp kurių – VDA Tekstilės meno ir dizaino katedros alumnės: Dijuota Žilytė, Rūta Mitigailaitė, Jolanta Sendait-Paulauskienė, Martyna Plioplytė-Zujienė. 2023 metais pradėtas projektas „Weave Up!“ bus vykdomas iki 2025 metų ir yra Europos Komisijos programos „Kūrybiška Europa“ dalis, kurią VDA Tekstilės meno ir dizaino katedra vykdo kartu su partneriais Prancūzijoje ir Portugalijoje.

Tekstilės bienalės FITE programos metu rugsėjo 20 d. bus atidaryta VDA Tekstilės meno ir dizaino katedros magistrių Ievos Laskevičiūtės, Jolantos Sendaitės-Paulauskienės, Devos Bartninkaitės, Martynos Plioplytės-Zujienės ir Rūtos Mitigailaitės bendra paroda „As Wave is Driven by Wave“  Liono mieste „Showroom Galerie 7“ galerijoje. Ši paroda yra 17-osios Liono bienalės lydintysis renginys, o taip pat ir „Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024“ programos dalis.

Bendradarbiavimo projektus Lietuvoje kuruoja Vilniaus dailės akademijos Tekstilės meno ir dizaino katedros vedėja prof. Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė. Dalis renginių yra finansuojami Paryžiaus olimpinių žaidynių, Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024, Europos Komisijos „Kūrybiška Europa“ kultūros programų lėšomis.