• Naujienlaiškis
 •  VDA  Vilniaus fakulteto Meno ir dizaino laboratorijoje lazeriu pjaunami veido skydeliai

  Vilniaus dailės akademijos (VDA) bendruomenė COVID-19 akivaizdoje nepasidavė ir pademonstravo aukštą susitelkimo ir vienybės kultūrą, imdamasi įvairių iniciatyvų, siekdama padėti visuomenei kiek įmanoma lengviau pergyventi karantiną. VDA dailininkai ir dizaineriai kūrybingai žvelgė į kasdienius suvaržymus ir savo kūriniuose reflektavo karantino patirtis, dovanodami įkvėpimą ir meno terapiją visuomenei, savo darbu ir turimais įrankiais rėmė kovojančiuosius su virusu priešakyje.

  VDA dėstytojai kūrė apsauginius veido skydelius. Kauno fakulteto dėstytojas ir 4D meno objektai programos vadovas Tadas Vosylius bei Vilniaus fakulteto Grafikos katedros vedėja, VDA Senato pirmininkė doc. Marija Marcelionytė-Paliukė su šeima ėmėsi iniciatyvos namuose turima įranga spausdinti apsauginius skydelius medikams. T. Vosylius Kulautuvos reabilitacijos ligoninei, Kauno antrajai klinikinei ligoninei, Kulautuvos Švč. Mergelės Marijos Vardo parapijos maldos namams padovanojo per 300 veido skydelių. Lektorius taip pat viešai pasidalijo spausdinimui skirtais brėžiniais, ragindamas visus, turinčius 3D spausdintuvus atsispausdinti skydelius asmeniniais ir pagalbos Lietuvos medicinos personalui tikslais. Doc. Marija Marcelionytė-Paliukė kartu su šeima atspausdino ir įvairioms medicinos įstaigoms padovanojo apie 100 apsauginių skydelių. VDA  Vilniaus fakulteto Meno ir dizaino laboratorija atsiliepė į  Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojų kreipimąsi pagelbėti apsauginėmis sveikatos priemonėmis ir neatlygintinai lazeriu pjovė veido skydelius, kurie su UAB „Visma Lietuva“ 3D spausdintuvais pagamintais galvos lankeliais buvo komplektuojami į „Prusa RC2“ veido kaukių siuntas. VDA laboratorijoje išpjauta apie 200 apsauginių veido skydelių.

  VDA dėstytojai ir studentai siuvo apsaugines veido kaukes ir kūrė jų dizainą. Vilniaus fakulteto Mados dizaino katedros dėstytojai paskelbė akciją „Dizaineri, pasiūk kaukę kaimynui!“. Katedros studentai ir dėstytojai, negailėdami jėgų ir laiko kūrė kaukių dizainą, siuvo jas ir dovanojo tiems, kam išties reikėjo. Vilniaus fakulteto Tekstilės meno ir dizaino katedros profesorė, menininkė Eglė Ganda Bogdanienė karantino metu kasdien kūrė šmaikščiais tekstais bei vaizdais dekoruotas vardines daugkartinio naudojimo apsaugines kaukes.  Jas asmeniškai dedikavo ir dovanojo ligoninėse dirbantiems medikams, neatlygintinai maistą tiekiančių restoranų savininkams ir darbuotojams, menininkams, kultūros veikėjams.  Šį socialinio meno projektą autorė pavadino coronART2020. Seriją kaukių kopijų įsigijo Nacionalinis istorijos muziejus.

  VDA menininkai prisijungė prie iniciatyvos „Menas be karūnos“. Vilniaus fakulteto piešimo katedros doc. dr. Žygimantas Augustinas ir prof. Kęstutis Grigaliūnas bei  Vilniaus fakulteto Doktorantūros skyriaus doc. Julijonas Urbonas prisidėjo prie Contour Art Gallery iniciatyvos „Menas be karūnos“. Dailininkai Ž. Augustinas ir K. Grigaliūnas už aukas medikų paramos fondams dovanojo savo kūrinius, menininkas J. Urbonas – paskaitą. Aukų vertė virš 3000 Eur.

  VDA grafikai siūlė spalvinimo veiklą šeimoms. Vilniaus fakulteto Grafikos katedros studentai ėmėsi iniciatyvos kurti piešinius vaikams, kvietė juos atspausdinti ir spalvinti kartu su šeima. Studentai neatlygintinam naudojimui pateikė virš 150 savo kūrinių. Piešiniais su tėveliais dalijosi naujienų platformos, vaikų darželiai ir kt.

  VDA veikė virtualios parodos, vyko parodų atidarymai. VDA galerininkų iniciatyva įkurta skaitmeninė galerija „Rhizoma“, kurioje pristatomos virtualios studentų ir dėstytojų parodos bei parodų reportažai. Per du mėnesius svetainės lankytojai galėjo apžiūrėti per 10 tokių parodų, kurių dalis buvo įkvėptos karantino. VDA galerija „5 malūnai“ transformavo erdvę ir pasiūlė ją studentų, jaunųjų ir profesionalių menininkų būsimų(!) parodų projektams, idėjų eskizams, virtualiems eksperimentams ir erdvės užgrobimo bandymams, naudojant kompiuterines programas, o parodų atidarymai vyko pasitelkiant skaitmenines susitikimų platformas. 

  VDA vyko tarptautinė mokslinė konferencija. Gegužės 7–8 d., nepaisant karantino, VDA Dailėtyros institutas nuotoliniu būdu organizavo tarptautinę konferenciją „Materialus knygos kūnas: tarp tradicijos ir inovacijos“, skirtą Vilniaus universiteto bibliotekos 450-mečiui. Pranešėjai iš Lietuvos ir užsienio aptarė knygą kaip daiktą ir meno objektą, analizavo kaip koreliuoja maketas ir iliustracijos, kaip jame atsiskleidžia dailės istorijos stiliai, mecenato ar užsakovo norai. Nuotoliniu būdu vykusi konferencija sulaukė daug didesnio klausytojų skaičiaus, nei kasmet rengiama akivaizdžiai.