Gegužės 5 dieną, 14:00. VDA Titanike vyko susitikimas su žymiu JAV menininku Brian Benfer.

Pristatome trumpą pokalbį su menininku specialiai VDA bendruomenei:

Jūs dažnai keičiate meno formą ir techniką, nes jums tiesiog... pasidaro nuobodu. Tačiau gal keičiant techniką, liekate prie tų pačių kūrybinių temų? Kokia jūsų pagrindinė kūrybos tema?

Žmogaus sąmonė užfiksuoja tik reikšmingus įvykius. Prisimename, kai įvyksta kas nors itin džiaugsmingo arba tragiško, tačiau tarp šių įvykių yra labai daug laiko, kurį galime pavadinti laiku apie nieką. Mane domina šis laikas ir jo prasmė, nes būtent čia gimsta tai, kas vėliau virsta reikšmingais įvykiais mūsų gyvenime. Pažiūrėkite į šiukšliavežius. Jų darbas toks monotoniškas – važinėti nuo vieno konteinerio prie kito, pilti šiukšles į mašiną. Tačiau tai tokia prasminga meditacija. Užsiimant šia veikla galima sugalvoti labai daug dalykų. Sakau tai, nes pats dirbau šiukšliavežiu San Diege.

Kai žiūriu į fabriko darbuotojų monotoniją, man tai atrodo nuostabi judesių monotonija. Tarsi nieko nevyksta, o žmonių galvose tuo metu keičiasi pasaulis. Arba pats dažnai net 5 valandas keliauju mašina į darbą. Žinote tą jausmą, kai keliauji iš taško A į tašką B ir, atrodo, pasieki kelionės tikslą visiškai neprisimindamas, kaip įveikei kelią. Tas kelias ir yra mano kūrybos tema.

Paminėjote, kad palikote San Diegą dėl to, jog tai prokonservatoriška gyvenvietė, kurioje dauguma gyventojų dar ir šianien palaikytų buvusį JAV prezidentą Donaldą Trumpą. Kaip manote, kokia yra menininko rolė politiniame gyvenime? Ar menininkai gali sustabdyti radikalią dešinę ir atnešti ir įpūsti progresyvių idėjų visuomenei?

Taip, mane domina politikos ateitis. Tačiau nežinau, kokia gali būti menininko rolė. Galbūt, tiesiog užtenka laisvo žodžio. Mes, menininkai, visada turėjome šią laisvę, kurią drįstu vadinti privilegija, kalbėti tai, ką norime. Nepaisant nieko. Norėčiau sau ir kitiems to palinkėti – niekada nenustoti šnekėti, gyventi ir kurti laisvai.

Lankotės Vilniaus dailės akademijoje. Puikiai išmanote Baltijos šalių meno kontekstą. Kaip jaučiatės būdamas toli nuo namų ir ko palinkėtumėte mūsų akademijos bendruomenei?

Esu labai laimingas galėdamas pasidalinti savo idėjomis su Vilniaus studentais. Ir, žinote, visai nesvarbu, ar jie iš to ką nors išsineš ar ne. Atsimins mane ar ne. Kartais tiesiog, vienas pats kurdamas, prisimeni kažką, ką esi girdėjęs, kažkas sukirba mintyse ir aplanko įkvėpimas. Galbūt įvyks stebuklas ir kažkas kurdamas prisimins mano paskaitą, mano kūrinius, mano mintis. To linkiu ir dar kartą dėkoju už suteiktą galimybę, kad tai galėtų vykti.

Ačiū jums už pokalbį.

Daugiau informacijos apie autorių ir jo kūrybą galite rasti jo asmeninėje svetainėje: http://brianbenfer.com/

Titulinė nuotrauka iš brianbenfer.com