Vilniaus dailės akademijos (VDA) studentų ir dėstytojų idėjas bei skonį vertina Lietuvos bankas, kuris mūsų bendruomenės nariams patikėjo įstaigos kalėdinių eglučių puošimą. Žaliaskarę įkurdintą banko sostinės biure puošė VDA Vilniaus fakulteto Įvietinto meno studijų programos vitražo specialybės studentai bei dėstytojai, o Laikinojoje sostinėje - VDA Kauno fakulteto Tekstilės katedros atstovai. Šių metų centrinio šalies banko eglutės puoštos tik iš aplinkai draugiškų, perdirbtų medžiagų. 

Lietuvos bankui šiais metais nusprendus laikytis tvarumo idėjos su šūkiu „menas be atliekų“, jos įgyvendinimo ėmėsi vitražo specialybės atstovai iš Vilniaus bei tekstilininkai iš Kauno. Vilniaus eglę puošė VDA Įvietinto meno studijų programos magistrantūros studentė Izabela Carlucci, specialistas praktiniam studentų mokymui Kęstutis Šimonis, projekto idėją pasiūlė ir kartu įgyvendino doc. Žydrūnas Mirinavičius.

„Stiklą pasirinkome neatsitiktinai, nes ši medžiaga yra nuolat perdirbama ir panaudotina daugybę kartų. Be to gaminiai iš stiklo yra gana tvirti, tad tinkamai saugant, galima juos panaudoti daugybę kartų“, - sako docentas Ž. Mirinavičius, primindamas, kad kūrybai dažnai panaudojamas ir nebereikalingas sudužęs langų stiklas, kuris ir tapo pagrindine Lietuvos banko eglutės Vilniuje puošmenų gamybos medžiaga.

„Su stiklu dirbti nebuvo sunku - esame savo srities profesionalai, bet teko skubėti, nes idėją reikėjo įgyvendinti gana gretai, tad darbus derinome su kasdieniais katedros darbų planais. Sunkiausia buvo stiklo „fejerverkais“ papuošti eglės viršūnę, nes net su krepšininkais ūgiu konkuruoti galintis Kęstutis Šimonis turėjo pasistiebti“, - žaliaskarės puošimo procesą prisimina dėstytojas Ž. Mirinavičius.

VDA Įvietinto meno ir scenografijos katedra pagamino ir Kauno eglutės viršūnę bei 12 snaigių su Lietuvos banko logotipu. Tačiau visą eglutės Laikinojoje sostinėje dekorą sukūrė ir papuošė 5 VDA Kauno fakulteto Tekstilės katedros studentai bei jų dėstytoja docentė Lina Jonikė. Kūrybai jie pasitelkė tekstilės projektuose naudotų medžiagų likučius.

„Kūrybos procesas vyko smagiai ir gana sklandžiai, tad įsitikinome, kad net per trumpą laiką galima sukurti stebuklą. O kai popieriaus, įvairių audinių likučius sujungėme su savo kūrybingumu ir šie suspindo prabanga - užliejo ir šventinė nuotaika“, - teigia dėstytoja L. Jonikė, pažymėdama, kad viso buvo pagaminta apie 150 vienetų papuošimų.

Tiek Vilniaus dailės akademijos, tiek ir Lietuvos banko bendruomenės džiaugiasi kūrybišku bendradarbiavimu ir jo vaisiais – gražiomis ir „tvariomis“ eglaitėmis, kurias galima pamatyti centrinio banko būstinėse Vilniuje bei Kaune.

Tai ne pirmas mūsų bendruomenės ir bankininkų bendradarbiavimo pavyzdys. Primename, kad Europos Centrinis Bankas ketina atnaujinti eurų banknotų dizainą. Į šį procesą bus įtraukti ir Europos piliečiai. Įvairių sričių specialistų grupė konsultuos Valdančiąją tarybą naujų banknotų temų klausimais. Lietuvos atstove šioje grupėje bus VDA  Vilniaus fakulteto Grafikos katedros vedėja prof. Marija Marcelionytė-Paliukė.