Parodos fragmentas. Nuotrauka Gintarės Grigėnaitės.

Vytauto Kasiulio dailės muziejuje veikia paroda „Įminti Paryžių: VDA rezidencijos Cité Internationale des Arts istorijos“, skirta nuo 1995 m. veikiančiai Vilniaus dailės akademijos (VDA) rezidencijai „Cité Internationale des Arts“ (liet. Tarptautinis menų miestelis) Paryžiuje.

Tai – vienas didžiausių rezidencijų centrų pasaulyje, kurį 1965 m. įkūrė privatus Brunau fondas. Per 25 metus šioje Paryžiaus studijoje pabuvojo beveik 200 įvairių sričių lietuvių menininkų ir meno teoretikų, iš jų parodoje dalyvauja 31. Ekspozicijoje rodomi kūriniai buvo sukurti viešint Paryžiuje – pastarieji priklauso rezidavimo laikotarpiui ir yra svarbūs kūrybinėse autorių biografijose. Kita dalis kūrinių šiai parodai buvo sukurti vėliau, iš kitos perspektyvos apmąstant patirtį studijoje.

Parodoje pristatomi gerai Lietuvoje žinomi vyresnės ir jaunesnės kartos menininkai ir teoretikai: Arvydas Šaltenis, Konstantinas Bogdanas, Eugenijus Antanas Cukermanas, Laima Drazdauskaitė, Jurga Barilaitė, Dainius Liškevičius, Eglė Ridikaitė, Aušra Andziulytė, Aistė Gabrielė Černiūtė, Agnė Jonkutė, Orūnė Morkūnaitė, Aušra Vaitkūnienė, a. a. Arūnas Vaitkūnas, Vilma Šileikienė, Darius Žiūra, Tomas Daukša, Aistė Kisarauskaitė, tekstilininkių grupė „Baltos kandys“ (Austė Jurgelionytė-Varnė, Karolina Kunčinaitė, Miglė Lebednykaitė, Rasa Leonavičiūtė, Laura Pavilonytė-Ežerskienė, Julija Vosyliūtė), tapytojas Aleksandras Vozbinas, poetas ir fotografas Julius Keleras, dailėtyrininkai Ramutė Rachlevičiūtė, Giedrė Jankevičiūtė, Viktoras Liutkus, Vidas Poškus, fotografas Alvydas Lukys,  Vladimiras Tarasovas. Dokumentinių filmų kūrėjai Arturas Jevdokimovas ir Julija Matulytė parengė tiesioginę transliaciją nuo Paryžiaus stogų ir sukūrė dokumentinį projektą.

Dauguma apklaustų VDA rezidentų išskiria Paryžiaus patirtį kaip labai vertingą, kupiną kultūrinių įspūdžių. Nemaža dalis siejo ir tebesieja šią rezidenciją su savo kūrybiniais planais, sumanymų įgyvendinimu, kiti – su panirimu į savišvietą. Todėl muziejaus lankytojų laukia įvairialypių įspūdžių ekspozicija – čia rasite daug biografinių fragmentų, dienoraščių, asmeninių išpažinčių. Galbūt reikės ne tik įsižiūrėti, bet ir įsiskaityti, įsiklausyti, norint pajusti prancūziškos kultūros persmelktą meno troškulį.

 

Galvoju, ko tas pirmas beprotiškas mėnuo Paryžiuje išmokė meno alkstančią dailėtyrininkę? Kaip yra lavinami greitojo skaitymo įgūdžiai, taip ir aš įgijau greitojo mu- ziejų, parodų, galerijų lankymo įgūdžius. Galiu sparčiu žingsniu pereiti milžinišką muziejų, labai retai stabtelėdama, tik ten, kur noriu pasitikrinti, ar tikrai yra taip, kaip metus pirmą žvilgsnį pasirodė... Praeidama fiksuoju paveikslo, skulptūros, vazos dydį, žiūriu, kaip kūrinys atrodo, koks jis, kaip jis „jaučiasi“ toje erdvėje. Bet, svarbiausia, stebiu, kokį poveikį patiriu praeidama ar trumpai stabtelėdama – ar jis mane veikia ir kaip veikia. O paskui, jau grįžusi namo ar šiaip turėdama laiko, atsuku laiko juostą ir peržiūriu ją lėtai, mintyse stabteliu prie vaizdo ir panyru į jį...

Ištrauka iš Ramutės Rachlevičiūtės teksto katalogui

Paroda veiks iki liepos 4 d., Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, A. Goštauto g. 1, Vilnius. 

VDA studentai ir dėstytojai-Lietuvos dailininkų sąjungos nariai į muziejų įleidžiami nemokamai.

Kuratorė Birutė Pankūnaitė
Architektas ir dizaineris Povilas Vincentas Jankūnas
Videofilmo kūrėjai ir tiesioginės transliacijos rengėjai: Arturas Jevdokimovas, Julija Matulytė
Vertėja Irena Jomantienė
Redaktorė Leta Gaubaitė
Partneriai: Vilniaus dailės akademija, Cité Internationale des Arts
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba