Grafikos magistranto neofreska „Bernardinas Sienietis” Užupyje

VDA Vilniaus fakulteto Grafikos magistrantūros studijų programos studento Povilo Kupčinsko neofreskos projektas „Bernardinas Sienietis” - piešinys ant sienos ugnimi, buvo atrinktas Vilniaus miesto savivaldybės organizuojamo meno netikėtose erdvėse „Kuriu Vilnių” konkurso metu ir įgyvendintas 2021 m. vasarą ant buvusio moterų Bernardinių vienuolyno sienos Užupyje (Malūnų g. 3, Vilnius).


 

Neofreską iš suodžių man pavyko atlikti per 6 darbo dienas. Idėja buvo įamžinti Bernardiną Sienietį ant buvusio Bernardinių moterų vienuolyno namo (Malūnų g. 3) sienos, kuri gerai matoma iš senamiesčio pusės, einant nuo Šv. Onos ir Bernardinų bažnyčių link Vilnelės upės krantų ir Vilniaus dailės akademijos Naujųjų rūmų pastato. Ugnies technika yra geriau žinoma „fumage” pavadinimu, - tai siurealistinis meno išraiškos būdas, kur vaizdas kuriamas ugnimi, tik čia, šią techniką panaudojau piešiniui ant sienos sukurti. Prieš kuriant eskizą pasidomėjau pastato istorija,  pasikalbėjau su namo gyventojais, taip pat susitikau su Bernardinų vienuolyno vienuoliais, kurie man parodė Pietro di Giovanni D'Ambrogio (1410-1449) viduramžių tapybos kūrinio reprodukciją, kuris labiausiai panašus į tikrąjį Bernardiną Sienietį. Neofreskos vaizdinio interpretacijai pasitelkiau viduramžių tapybos darbą. Neofreska padengta laku, apsaugant suodžius nuo gamtos reiškinių poveikio. 

Mane patį labiausiai nustebino kaip netikėtai vakare krinta saulės spinduliai ant sienos sukuria tam tikrą sakralų įspūdį ir dar netikėtai naktį užsidegantis langelis tai kažkoks stebuklas.

 Povilas Kupčinskas

 

Šiemet Vilniaus savivaldybės inicijuotame konkurse „Kuriu Vilnių“ dalyvavo net 188 dalyviai. Komisijos nariai atrinko 12 projektų, kuriems įgyvendinti buvo paskirstyta 500 tūkst. eurų. Bernardino Seniečio neofreskai sukurti skirta – 9 300 Eur.

Nuoširdžiai sveikiname konkurso laureatą Povilą Kupčinską ir linkime sėkmingo tolimesnio neofreskų kūrimo!

Daugiau apie projektą: Neakivaizdinis Vilnius, 15min, Vilniaus miesto savivaldybė

Projektas „Bernardinas Sienietis” yra magistrantūros studijų proceso dalis ir yra įgyvendintas bendradarbiaujant su VDA, VF Grafikos katedra.