2024 m. gegužės 24 d. 16 val. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Arsenalo g. 3A, Vilnius) atidaroma paroda „10-oji Vilniaus tarptautinė dailininko knygos trienalė 2024“.
Šis tęstinis tarptautinis tarpdisciplininis meno projektas apima parodas ir griežtą kūrinių̨ atranką, paskaitas dailininko knygos tema bei kūrybines dirbtuves, organizuojamas Lietuvoje ir užsienio šalyse. „Dailininko knygos“ trienalė taip pat yra nekomercinis edukacinis meno projektas, skirtas vaikams, pedagogams, studentams, menininkams ir plačiajai visuomenei. Trienalės parodos visada sulaukia didelio knygos meno specialistų ir lankytojų iš mokyklų̨, aukštųjų mokyklų ir kitų žiūrovų dėmesio.
Šiais metais organizuojama jubiliejinė 10-oji „dailininko knygos“ trienalė. Siekiant apžvelgti 31 veiklos metus organizuojant tarptautines dailininko knygos parodas, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje gegužės 25 dieną įvyks tarptautinė konferencija „Dailininko knyga: tarp tradicijos ir multimedijos“. Konferencijoje dalyvaus ir pranešimus skaitys menininkai bei meno kritikai iš Didžiosios Britanijos, Italijos, JAV, Kolumbijos, Norvegijos, Vokietijos ir Taivano.
Jubiliejinei Dailininko knygos trienalei pasirinkta tema – „Būti“, kilusi apsvarstant situaciją pasaulyje, konfliktus tarp valstybių, krizes ir pandemijas, kurios asmeniškai paliečia kiekvieną iš mūsų, ir kiekvienam sukelia įvairių egzistencinių klausimų. Klausimų, kurie mums yra netikėti ir nepatogūs, svetimi ir tolimi, iškildavę ne mums, o kitų, „tolimų“ šalių gyventojams. Būti? Kaip būti? Klausimai, į kuriuos turime atsakyti ne kam nors kitam, o patys sau, tačiau atsakymus ne visada randame.
„Dailininko knygas“, sukurtas tema „Būti“, pateikė 197 menininkai iš 41 pasaulio šalies. Knygas parodai atrinko tarptautinė žiuri, kurią sudarė šeši ekspertai: prof. Timothy Frerichs,(JAV), Vilniaus dailės akademijos (VDA) dėstytoja dr. Rasa Janulevičiūtė (Lietuva), menininkė Hanne Matthiesen (Danija), prof. dr. Vilborg Stubseid Hovet (Norvegija), menininkė Roberta Vaigeltaitė-Vasiliūnienė (Lietuva),VDA prof. Kęstutis Vasiliūnas (Lietuva).
Komisija, vadovaudamasi iš anksto numatytais kriterijais, parodai atrinko 77 dailininko knygas. Pagrindiniai atrankos kriterijai – konceptualumas ir profesionalumas. Organizuojant parodą, siekiama ir edukacinių tikslų – supažindinti studentus, dėstytojus ir plačiąją visuomenę su dailininko knygos koncepcija.
Tarptautinė žiuri komisija pagrindinę premiją skyrė menininkei Jeong-Eun Lee iš Pietų Korėjos.
Garbės premijos skirtos penkiems menininkams: Barbarai Beisinghoff (Vokietija), Carmelo Cacciato (Italija), Eevai Louhio (Suomija), Emai Shin (Australija) ir Yuko Wada (Japonija).
„Vilniaus tarptautinė dailininko knygos trienalė“ – viena svarbiausių šiuolaikinės „dailininko knygos“ parodų, garsinanti Lietuvą visame pasaulyje. Užsienio šalių meno universitetų, muziejų, galerijų ir bibliotekų susidomėjimas atskleidžia ne tik Trienalės populiarumą, domėjimąsi knygos menu, bet ir organizuojamų parodų kokybę.
2024 metų kovą–balandį „10-oji Vilniaus tarptautinė dailininko knygos trienalė 2024“ buvo eksponuojama Leipcigo knygų mugėje, Vokietijoje ir galerijoje „SG“, Venecijoje. Pasibaigus parodai Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje Vilniuje, Trienalę numatyta eksponuoti Plungės viešosios bibliotekos Laikrodinėje oranžerijoje ir „Art and Museum Library of the City of Cologne“ (Vokietija), „Evanston Art Center“, „Reed Library of the State University
of New York at Fredonia“ ir „The Morgan Conservatory“ (JAV), Granados universiteto bibliotekoje (Ispanija). Trienalės organizatoriai sulaukė kvietimo ekspoziciją pristatyti ir Oslo mokslo bibliotekoje (Norvegija) bei muziejuje „Leone“ (Verčelis, Italija).
Trienalės centras – Vilniaus miestas, kviečiantis ne tik apsilankyti parodoje, bet ir susitikti su menininkais iš viso pasaulio, užmegzti naujus ar atnaujinti senus ryšius.
Paroda veiks 2024 m. gegužės 24 d. – liepos 1 d.
Daugiau informacijos: https://artistsbook-museum.lt
Projekto organizatoriai: Circle “Bokartas” Artist’s Book Museum Vilnius
Projekto kuratorius – prof. Kęstutis Vasiliūnas
Projekto partneriai:
Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (Vilnius, Lietuva)
Taikomosios dailės ir dizaino muziejus (Vilnius, Lietuva)
Vilniaus dailės akademija (Vilnius, Lietuva)
IAKH: Globus Galerie + Edition Lebensretter (Leipcigas, Vokietija)
Scuola Internazionale di Grafica (Venecija, Italija)
Plungės miesto viešoji biblioteka (Plungė, Lietuva)
Kunst- und Museumsbibliothek (Kelnas, Vokietija)
Evanston Art Center (Evanstonas, JAV)
Reed Library of the State University of New York at Fredonia (JAV)
The Morgan Conservatory (Klivlandas, JAV)
Biblioteca del Hospital Real (Granada, Ispanija)
Projekto rėmėjai:
Joseph and Ludi Visser
Circle “Bokartas”
Vilniaus dailės akademijos Meno ir mokslo projektų fondas
Vilniaus dailės akademija, Grafikos katedra