Parodos atidarymas kovo 17 d., ketvirtadienį, 17 val.
> Renginys

Paroda-instaliacija “Mano kambarys” keliamas klausimas, kiek yra (jei apskritai yra) mūsų savasties, grynai asmeniškų detalių, kurios nebūtų veikiamos, kuriamos nuolat pro mus plūstančio tiek kultūrinio, tiek kasdienio-bendražmogiško srauto. Nuo vaikystės skaitomų tekstų, mus supančių žmonių, ištinkančių įvykių. 

Instaliacija dėliojama iš fragmentiškų interjero detalių, objektų, garso elementų ir grafikos atspaudų ant skirtingai aplinką atspindinčių arba skaidrių paviršių. Mūsų sąmonė yra tarsi veidrodis, slidus paviršius, ant kurio duotąją akimirką matomas tik realus vyksmas, buvimo vietos-terpės atspindžiai. Įsirėžia ir išlieka tik tų dalykų fragmentai, kurie būna pakankamai stiprūs arba intensyviai zulinami, kad tą paviršių pažeistų. Viskas nepaliaujamai kinta, priklausomai nuo aplinkybių, pasilieka tik visiškai atsitiktiniai atminties fragmentai. Dar vakar atrodė normalu ir visos aplinkybės skatino nepaliaujamą refleksiją, kapstymą po save, šiandien jau reikalinga visai kitokia laikysena. Asmeninėje erdvėje yra ne tik tai, kas joje lieka, bet ir tai, ką į ją apskritai įsileidžiame.

Instaliacijoje šis pojūtis kuriamas grafikos atspaudų ant veidrodžių kompozicija, į kurią įsiterpia šiek tiek “steam punk” stilistiką primenantys objektai, kuriami iš ready made elementų. Jie vienu metu bendroje instaliacijoje tampa tiek erdvėje kuriamo interjero fragmentais, tiek atskirais darbais. Stabilių dedamųjų skendimo sraute atmosferą kuria ir įvairių tekstų ant sienų fragmentai bei garso takelio klausymosi erdvė vienoje iš galerijos krosnių. Skirtingo intensyvumo atspaudai bei įspaudai nei vienoje erdvėje nebūtų tokie patys – juos kuria vietos bei praeinančių žmonių atspindžiai. Buvimas vakuuminėje bekontekstėje erdvėje apskritai yra tik hipotetinis, tad vienas svarbiausių šios instaliacijos klausimų – konteksto ir atmosferos vaidmuo kūrinio suvokimui.

CV

  • Vaiva Monika Lanskoronskytė (g. 1990) – Vilniaus dailės akademijos grafikos specialybės magistrantūros studentė, prieš tai baigusi VU lietuvių literatūros studijas, dirbusi žurnalistinį, pedagoginį darbą. 
  • Kūryboje svarbus tarpdiscipliniškumas – nuo grafikos atspaudo ant netradicinių medžiagų iki objektų, kuriamų iš ready made elementų. 

 

ARTIST STATEMENT

 

Einu  į “Senukus”, perku gerus daiktus – gipskartoną, armatūros strypus, medžio drožlių plokštes, tinką... Viską gadinu. Vardan abejotinos saviraiškos. Nors tikrai panašiai gadinusių ir gadinančių yra geriau. 

Gadinu ir kitus dalykus – įvairius dažus, popierių, drobes, molį. Utilizuoju šiukšles – susirenku išmestą kartoną, skardą, rūdijantį metalą. Kad sukurčiau kitokias šiukšles. 

Nes... turbūt taip ir likau savo mintyse gyventi skardinėje priekaboje, kurioje vaikystėje žaidžiau Heklberį Finą. Nes kai mama pasakė, kad reikia kurtis namus, gi visą gyvenimą instaliacijoje negyvensi, mintyse išsikėliau tikslą – gyvensiu. Mano gyvenimo namas visą laiką bus tas vaikystės žaidimas. Statau namus iš meditatyviai vaikštant į esybę įsirėžusių, įsilydžiusių vaizdų, iš įvairiausių mano vidinį virpesį atliepiančių radinių. Iš savo eilėraščių. 

Vaikštinėju naktimis, plaukiu valtimi, keliauju, mąstau, renku, išgyvenu. Kuriu laikinas priebėgas į kurias, vargu, ar kam lemta ilgam užsukti.

 


KREATORIUMAS | MENO KROSNYS

Vilniaus dailės akademijos parodų erdvės
Maironio g. 6, Vilnius  (VDA senųjų rūmų II kiemas)
Galerijos darbo laikas: I–V, 10.00–18.00