Spalio 22 d. 16 val. Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete (Daržų g. 18) vyks renginys, skirtas Europos kultūros paveldo metams minėti. Metų šūkis – „Mūsų paveldas: kur praeitis susitinka ateitį.“ 

Renginyje Vilniaus Universiteto archeologijos magistrė Viktorija Ziabreva kalbės apie akmens masės keramiką ir praeities Klaipėdą. Bus pristatyta akmens masės keramikos kilmė Europoje (spoiler alert – Vokietija), chronologija, ypatybės, dekoras bei pamėginta suprasti, kas yra ta „akmens masė“ apskritai. Sužinojus atsakymus į pastaruosius klausimus, glaustai peržvelgsime šios keramikos rūšies indų paplitimą ir naudojimą Klaipėdos pilyje ir senamiestyje.

Pasak archeologės V. Ziabrevos, akmens masės keramika – sudėtinė Klaipėdos miesto kultūrinių sluoksnių dalis, papildanti pasakojimą apie praeities Memelį ir pasakojanti jo istoriją per archeologinės keramikos prizmę. Klaipėdos raidai atskleisti svarbūs akmens masės keramikos, kuri gaminta Vokietijoje (vėliau ir Anglijoje) ir aptinkama Klaipėdos kultūriniuose sluoksniuose, tyrimų duomenys, nes tai pakankamai tikslus indikatorius miesto kultūriniams sluoksniams datuoti, be to, tai taip pat rodo Klaipėdos kontaktus su kitais kraštais, leidžia pažvelgti į miesto sociokultūrinius aspektus. 

Ši paskaita apims visą XIV – XVIII a. archeologinę Klaipėdos akmens masės keramiką (angl. stoneware), rastą Klaipėdos pilyje (461 vnt.) ir senojo miesto vietos kultūriniuose sluoksniuose (462 vnt.) nuo pirmųjų tyrimų XX a. 8 deš. pr. iki 2014 m.

Visų maloniai lauksime renginyje!

Viktorija Ziabreva trumpai apie save: 
Esu Vilniaus Universiteto archeologijos magistrė. Klaipėdietė. Baigiau „Ąžuolyno“ gimnaziją. Archeologija mokykloje nesidomėjau, tik istorija patiko. Atsakymo į klausimą kodėl studijavau archeologiją ieškau iki šiol. Beieškodama vykdau archeologinius tyrimus Klaipėdoje ir už jos ribų. Labiausiai žavi viduramžių archeologija, fizinė antropologija.


Europos kultūros paveldo metų tikslas – paskatinti daugiau žmonių atrasti Europos kultūros paveldą, juo domėtis ir sustiprinti Europos bendrystės jausmą. Metų šūkis: „Mūsų paveldas: kur praeitis susitinka ateitį.“

Europos kultūros paveldo metais visoje Europoje bus imtasi įvairių iniciatyvų, surengta renginių, kad žmonės daugiau žinotų apie savo kultūros paveldą, labiau juo domėtųsi. Kultūros paveldas formuoja mūsų tapatybę ir veikia kasdienį gyvenimą. Jis mus supa Europos miestuose ir miesteliuose, gamtoje, archeologinėse vietovėse.