Rainer Mahlamäki – Suomių architektūros inovatorius!

Rainer Mahlamäki išskirtinis suomių architektas, jo kūryba išsiskiria inovatyvumu ir jautrumu aplinkai. Gimęs 1956 m., Mahlamäki įgijo architektūros magistro laipsnį Helsinkio technologijos universitete, kur prasidėjo jo gilus susidomėjimas architektūros ir žmogaus santykio tyrinėjimu. Jo karjera prasidėjo 1985 m. kaip nepriklausomo architekto, o 1997 m. kartu su Ilmari Lahdelma jis įkūrė architektūros biurą „Lahdelma & Mahlamäki Architects“.
Vienas iš Mahlamäki žinomiausių darbų yra POLIN - Lenkijos žydų istorijos muziejus Varšuvoje, atidarytas 2013 m. Šis projektas pelnė tarptautinį pripažinimą dėl savo architektūrinio subtilumo ir gebėjimo reflektuoti sudėtingą istoriją, kurią jis atspindi. Muziejus išsiskiria savo dinamišku vidiniu dizainu ir modernia išore, simbolizuojančia žydų bendruomenės kelionę per istoriją. Be POLIN, Mahlamäki yra sukūręs daugybę kitų reikšmingų projektų. Tarp jų yra Suomijos gamtos centras „Haltia“ Espoo mieste, kuris demonstruoja jo gebėjimą integruoti pastatus į natūralią aplinką, bei Tammisaari muziejus, skirtas žymiam architektui Alvar Aalto. Jis taip pat buvo atsakingas už keliaujantį Suomijos paviljoną Expo 2010 parodoje Šanchajuje, kuris buvo plačiai pripažintas dėl savo modernumo ir nacionalinio identiteto atspindėjimo.
Mahlamäki dizaino filosofija remiasi kontekstualumu ir aplinkos suvokimu. Jis siekia kurti pastatus, kurie harmoningai įsilieja į savo aplinką ir reflektuoja vietos istoriją bei kultūrą. Šis požiūris leidžia jo darbams būti ne tik estetiškai patraukliems, bet ir prasmingiems bei funkcionaliems. Jo projektuose jaučiamas jautrumas erdvės ir žmogaus santykiui, taip pat inovatyvus erdvių naudojimas.
Per savo karjerą Mahlamäki buvo apdovanotas daugybe prestižinių prizų. Jis pelnė Lenkijos prezidento apdovanojimą už nuopelnus, Suomijos valstybinę meno premiją ir daugybę kitų tarptautinių prizų. Jo darbai buvo plačiai pristatyti tarptautinėse architektūros parodose ir publikacijose, kas dar labiau sustiprino jo, kaip vieno iškiliausių šiuolaikinių architektų, reputaciją.
Mahlamäki taip pat aktyviai dalyvauja akademinėje veikloje. Jis skaito paskaitas įvairiuose pasaulio universitetuose ir dalyvauja architektūriniuose seminaruose bei simpoziumuose. Jo akademinis indėlis padeda formuoti naujos kartos architektų požiūrį ir praktikas.
Rainer Mahlamäki kūryba ir indėlis į architektūros sritį yra neįkainojamas. Jo darbai paliko ryškią žymę tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu, o jo dizaino filosofija ir praktika dar ilgai įkvėps būsimus architektus.
Apsilankęs VDA Kauno fakultete Rainer Mahlamäki susitiko su fakulteto dekanu prof. Jonu Audėjaičiu, kuris pristatė fakulteto istorinį, kultūrinį paveldą bei studijų aplinką. Po susitikimo sekė diskusija prie apvalo stalo su Architektūros katedros dėstytojais bei studentais. Du Architektūros programos studentai iš VDA Kauno fakulteto rengs savo diplominius darbus, kuriuose projektuos Helsinkio objektus ir vietas, tad šio susitikimo metu vyko intensyvios diskusijos ir pasidalinimas patirtimi.