Tęsiame pokalbių ciklą #SUTIKITUS su VDA Kauno fakulteto studentais bei absolventais, kurie dar visai neseniai buvo studentai. Viena tokių - Greta Gilvanovaitė. Charizmatiška, nuoširdi, profesiniu (ir ne tik) entuziazmu trykštanti mergina, šiuo metu dirbanti ir vyr. asistente Dizaino katedroje.

Greta, kaip pasirinkai studijas Kauno fakultete? Kuo patraukė būtent šis fakultetas?

Kad ir kaip būtų keista rinkausi kitą kelią nei dauguma klasiokų bei absolventų, kurie baigė Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija kartu su manimi – vietoje sostinės – Kaunas. Tikriausiai, augant ir mokantis mažame miestelyje, Vilnius atrodė kaip potencialiausias galimybių, veiksmo ir naujų žmonių miestas. Lyg Kaune kažko trūktų.. gal ir trūksta, bet gal tai ir patraukė. Kai kažko trūksta – galimybių tik daugėja. O jei be filosofinių išvedžiojimų, galbūt visgi mane kankino pomokyklinė liga – daryti kitaip nei visi kiti. Taip atsirado Kaunas, o Vilniaus Dailės Akademijoje studijos buvo pirmoje vietoje, nes jau žinojau, kad noriu studijuoti grafinį dizainą. Ir gražiai skambėjo dvyliktokei ir jos tėvams - „akademija“.

Studijavai Grafinį dizainą. Kuo tave žavi ši disciplina, kuo patraukė?

Grafinis dizainas patraukė labiausiai tuo, jog tai labai plati specialybė.  Man visada ir viską buvo įdomu mokytis, sekėsi dauguma dalykų, tačiau būdavo įdomu iki tol, kol žinau, kažko nemoku arba visai nesuprantu. Sakoma, kad geriau mokėti vieną dalyką gerai, negu dauguma paviršutiniškai, tačiau kreipiau dėmesį į savo asmeninius poreikius – mane suviliojo grafinio dizaino platybės: šiek tiek logotipų, šiek tiek plakatų, truputį iliustracijos, pakuočių, popieriaus, šrifto, leidinių... praktika.

Kaip pačią ir kada patraukė tave meno pasaulis?

Tiesą sakant – ta hobių kaita nuo grojimo gitara, krepšinio peraugo į meno mokyklą, kai pradinių klasių mokytoją mamai stovyklos metu išdavė, kad kažkaip keistai aš ten piešiu (gerąja prasme). Tai taip smagiai po to griebiausi meno mokyklos Kuršėnuose, kurioje labai bendruomeniškai ugdė jaunus žmones. Patraukė labiausiai tai, kad išreikšti save menu galiu labai įvairiai, skirtingai ir įvairovę tarpusavyje suderinti. Tarkim nulipdyti skulptūra, ją aptepti glazūra, nupaveiksluoti, redaguoti ir t.t.

Grafikos dizaineris daugelio romantizuojama specialybė, kokia ji iš tiesų? Juk tikrai reikia turėti pvz. daug kantrybės ne tik kruopščiai atliekant darbus, bet ir ne paslaptis, kartais bendraujant su klientais.

Į šitą trumpai – pats skaniausias desertas gali tapti neskanus, kai jis užima pusryčių, pietų ir vakarienės lėkštę. Grafinis dizainas lygiai toks pat darbas kaip ir visi. Tik, kad gali sau „susiteikti“ titulą „dizaineris“ ir pats romantizuotis sau gyvenimą.

Kas tave įkvepia kurti? Turbūt iš grafikos dizainerio dažnai tikimasi kažko naujo, netikėto ir nematyto?

Iššūkiai, nežinojimas ir nemokėjimas. Nes tada priimu kiekvieną užduotį kaip galimybę tobulėti, prisidėti prie kažkokio naujo atradimo ne tik kitiems, bet ir sau, o ne galvoti, jog tik turiu atlikti darbą. 

Su kokiais projektais labiausiai patinka dirbti?

Po magistrantūros baigimo ir pasinėrimo į tvarumo bei tvarių pakuočių pasaulį, labiausiai patinka kurti ir vystyti pakuočių konceptus įvairiems prekiniams ženklams. Ir tai derinti ne tik su dizainu, kūrybą, bet ir komunikacija, žmonėmis, naujais ryšiais. Patinka, kad šioje srityje susipina įvairios grafinio dizaino detalės –  svarbu viskas: idėja, konceptas, medžiaga, konstrukcija, vizualas, spalvos...

Šiuo metu dirbi vyr. asistente Dizaino katedroje? Kaip manai tai sėkmė, daug įdėto darbo ar viskas kartu?

Taip, šiuo metu dirbu grafinio dizaino katedroje ir pratinuosi.. Manau pratintis reiks ilgai ir smagiai, kadangi  atsiranda daug nežinojimo, daug iššūkių ir dėl to daug vietos tobulėti, padėti ir būti bent kiek naudingai, prisidedant prie visų dėstytojų / kolegų ir studentų darbo. Mąstau ir apie doktorantūrą, bet dar tyliai.

Kokį patarimą duotum tam moksleiviui, kuris galvoja, kad norėtų studijuoti grafinį dizainą?

Patarimas visiems gyvenimo atvejams – norėti. Jeigu yra nuoširdaus noro, daugiau patarimų nereiks.