Tęsiame #SUTIKITUS interviu seriją su VDA Kauno fakulteto studentais. Šį kartą skaitykite pokalbį su "3D meno objektai: stiklas, skulptūra, keramika" programos, Stiklo specializacijos paskutinio kurso studente – Aušrine Ponelyte.
Pirmiausiai pradėkim nuo to kaip pasukai į menus? Dažnai meno žmonės, kad suks meno keliu jau žino nuo vaikystės. Ar taip nutiko ir tau?
Iš tikrųjų taip nutiko ir man. Mano mama yra baigusi meno mokyklą, tad tikriausiai polinkį į menus paveldėjau iš jos. Pamenu darželyje gavau lankstinuką, kuriame kvietė stoti į Kauno dailės gimnaziją. Mamai pritarus ir išlaikius stojamąjį nuo tada pradėjau meno kelionę ir tęsiu ją iki šiol.
Studijuoji Kauno fakultete? Kodėl būtent čia? Kuo tau ypatingas fakultetas?
Taip, studijuoju Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultete. Esu labai prisirišusi prie savo gimtojo miesto, tad nesvarsčiau apie studijavimą kitame mieste. Mane labai sudomino tuometinės Stiklo meno ir dizaino studijos, kadangi sužinojau, kad yra galimybė kurti ne tik iš stiklo, bet ir iš metalo, nes taip pat domėjausi juvelyrika.
Aušrine studijuoji "3D meno objektai: stiklas, skulptūra, keramika" programoje pasirinkusi Stiklo specializaciją? Kuo patraukė stiklas? Sakoma, kad tai labai specifinė sritis.
Tiesą sakant, labai mažai žinojau apie šią programą, bet apsilankiusi į VDA Kauno fakultete organizuojamose Atvirų durų dienose turėjau galimybę susipažinti su „stiklo studentų“ darbais. Mano nuomonė apie stiklo kaip medžiagą kardinaliai pasikeitė, labai sužavėjo stiklo technologijos galimybės ir jo jungimas su kitomis medžiagomis, nes stereotipiškai maniau, kad stiklas yra labai nuobodi sritis, o anaiptol.
Ar galėtum sakyti, jog jau esi atradusi savo kūrybos stilių? Tavo darbai atrodo labai lengvi, neturintys stiklo svorio.
Nepasakyčiau, manau esu vis dar savojo stiliaus paieškose, žinau, kad man svarbi estetika, grožis, detalės ir harmonija kūriniuose, bet vis dar eksperimentuoju, atrandu vis kitas stiklo technologijas, tad ir darbų stiliai kinta. Kiekviena technologija turi savo niuansų ir kartais tenka derintis prie jų.
Kaip vyksta tavo kūrybos procesas? Ar patinka eksperimentuoti pvz. kitomis medžiagomis ar stiklą sujungti su kita medžiaga? Ar turi tam galimybes?
Tam tikros idėjos ir vaizdiniai atsiranda netikėtai, bet dažnai tenka save paspausti ir patirti taip vadinamas „meno kančias“, kai mintyse tuščia. Eskizuoti man nelabai patinka, bet be eskizų darbo nepradedu, tačiau visada labai nekantrauju įgyvendinti savo idėjas medžiagoje. Mėgstu stiklą jungti su kitomis medžiagomis, manau tada labiausiai atsiskleidžia stiklo grožis. Mane traukia juvelyrikos kūryba, tad nepraleidžiu progos stiklo medžiagą panaudoti ir jai. Kauno fakultete, turime visas galimybe eksperimentuoti, bandyti turime dideles dirbtuves, tad yra labai daug galimybių stiklą jungti su keramika, metalu, tekstile ar kitomis medijomis.
Kaip manai ar stiklo menu pradeda domėtis daugiau žmonių? Ar lengva pasiekti žmones? Atrodytų šiais, socialinių tinklų, laikais pamatyti galima daug daugiau ir plačiau daug, žmonių domisi dizainu, interjero dizainu, nori išskirtinių detalių namuose, savo darbo erdvėse.
Manau, kad vis dar yra užsilikęs mąstymas, kad iš stiklo kuriami tik vitražai ar yra pučiamos vazos, bet yra daug kitų technologinių būdu kaip galima dirbti su stiklu. Tačiau pastebėjau, kad nemažai menininkų filmuoja ir kelią į socialinius tinklus kūrybinį procesą, tad manau taip prisideda prie stiklo medžiagos populiarinimo...žmonėms smalsu kaip yra kuriamas menas. Esu tikra, jog žmonės norintys išskirtinumo tikrai gali surasti unikalių, iš stiklo kurtų, interjero akcentų savo namams ir tai nebūtinai turi būti - vaza. Gaila tik, kad Lietuvoje šios srities menininkų yra tikrai mažai.
Kas tave įkvepia? Kur ieškai savo įkvėpimo?
Mane įkvepia kasdienės aplinkos tyrinėjimas, kvapai, spalvos, šeimos prisiminimai. Dažnai tenka ieškoti įkvėpimo šeimos archyve (senos fotografijos, daiktai). Įkvėpimo semiuosi iš emocijų ir pačių žmonių, jų gyvenimiškų istorijų, pojūčių. Taip pat ir iš lietuvių liaudies meno: raštų ornamentų, įkvepiančių mane kurti meno kūrinius, kuriuose susipina praeities ir šiuolaikinės meno formos.
Ką patartum dviem jauniems žmonėms: vienas nori stoti į akademiją, kitas pirmo kurso studentas?
Patarčiau kuo daugiau pasidomėti siūlomomis meno programomis, nueiti į VDA Kauno fakultete organizuojamas Atvirų durų dienas, nebijoti pasikalbėti su tos srities studentais ar dėstytojais. Kuo daugiau domėtis menu ir kuo daugiau tobulinti savo meninius įgūdžius. O pirmakursiui norėčiau patarti būti smalsiam, atrasti laiko meno parodų lankymui, nebijoti eksperimentuoti ir drąsiai skleisti savo kūrybiškumą.
Jei norėtum daugiau sužinoti apie studijas "3D meno objektai: stiklas, skulptūra, keramika" programoje Aušrinė mielai atsakys į klausimus ar patars. Aušrinei gali rašyti: aušrine.ponelyte@stud.vda.lt